Niekto si kávu jednoducho zaleje a vypije ju popri práci, pre iného je jej príprava hotový rituál a pitie kávy si vie náležite vychutnať. Prinášame stručný prehľad toho, ako by sa mala káva správne pripraviť a aj servírovať.

Príprava kávy doma

Pokiaľ si pripravujete kávu len doma, je to o niečo jednoduchšie ako v kaviarni alebo v reštaurácii. Okrem dodržiavania hygienických zásad si môžete kávu pripraviť a podávať pomerne jednoduchým spôsobom. Či už pripravujete pre seba alebo pre hostí, je teda dôležité dodržať určité spôsoby prípravy a podávania, aby ste si kávu mohli vychutnať.

Čerstvosť nadovšetko

Káva po zomletí veľmi rýchlo stráca svoju silu a vlastnosti. Ak ich chcete využiť naplno, najlepšie je pomlieť si zrnkovú kávu tesne pred prípravou, nie viac ako 15 minút vopred.

Mlynčeky na kávu nie sú veľká investícia, dajú sa nájsť aj za rozumnú cenu. Niektorí kávičkári nedajú dopustiť na ručné mlynčeky, na ktorých si môžete nastaviť aj presnú hrúbku mletia, na druhej strane jednoduchému elektrickému mlynčeku trvá mletie len niekoľko sekúnd.

Zvoľte správnu šálku

Aj výber vhodnej šálky na kávu môže ovplyvniť celkový zážitok. Ak siahnete po šálke s hrubými stenami a pred podávaním kávy ju ešte nahrejete, nápoj si dlhšie udrží svoju ideálnu teplotu. Studenú kávu predsa chcete piť len s kockami ľadu.

Kávu zalievajte čerstvou vodou

Voda tvorí väčšinu nápoja, preto je logické, že jej vlastnosti a kvalita ovplyvňujú aj výslednú chuť kávy. Rozdielna tvrdosť a minerálne zloženie vody môžu spôsobovať jemné chuťové odtienky. Základom je však používať čerstvú vodu, pokojne aj z vodovodu.

Ako správne zaliať kávu?

  • Vodu priveďte do varu, no nezalievajte kávu ihneď vriacou vodou. Nechajte ju niekoľko sekúnd postáť v kanvici, aby jej teplota klesla na približne 85 stupňov.
  • Následne na mletú kávu v šálke nalejte malé množstvo vody tak, aby bola zaliata všetka káva. Nechajte ju asi 30 sekúnd usadiť a lúhovať. Zalejte kávu druhýkrát.
  • Krúživými pohybmi dolejte zvyšok vody, uvoľníte tým jej bohatú chuť. Ak si pripravujete kávu v zariadení ako french press, mali by ste ju nechať približne 4 minúty lúhovať a potom ju prefiltrovať.

Príprava kávy v kaviarni, reštaurácii alebo v inom podniku

Pokiaľ ide o prípravu a podávanie kávy v kaviarni, podmienky sú už trochu náročnejšie, najmä čo sa týka hygieny. Zároveň sa tam pripravuje káva pre viac ľudí a záleží taktiež na vybavení jednotlivých kaviarní a počte hostí.

Hlavnou výhodou je to, že kaviarne ponúkajú bohatý výber jednotlivých druhov káv a môžete si vyberať espresso, lungo, cappuccino, ľadovú kávu, írsku kávu a pod. Niektoré kávy sú zložitejšie na prípravu a iné jednoduchšie, ale stále sa musia dodržiavať určité postupy pri podávaní a príprave.

Náš tip: Viete, aké druhy káv existujú a ako ich pripraviť?

Hygiena

Ako už bolo spomenuté, v stravovacích zariadeniach je hygiena kľúčová. Preto by sa malo dbať na čistotu pri všetkých procesoch prípravy kávy. Páky kávovaru by mali byť čisté a pripravené na ďalšiu objednávku. Parnú trysku je potrebné po šľahaní mlieka vždy utrieť a vyfúknuť. O kvalite kaviarne svedčí aj čistota kávového servisu, teda šálky, tanierika a lyžičky.

Nie je nič horšie ako šálka s nedokonale umytým odtlačkom rúžu od predchádzajúceho zákazníka. Profesionálne umývačky riadu sú výkonné a rýchle, ale aj tak sa stáva, že nejaký kus riadu nie je dobre umytý.

Barista a personál kaviarne by si to mali všimnúť a nepodávať kávu v špinavej šálke. Kávu by nemali podávať ani v poškodenej, otlčenej a prasknutej šálke. Aj najmenšie poškodenie povrchu pohára môže spôsobiť zranenie.

Uchopenie šálky pri príprave kávy

Časti šálky, ktorých sa barista a personál kaviarne dotýkajú, by nemali prísť do kontaktu s ústami hosťa. Dodržiavaním hygienických zásad sa minimalizuje možnosť kontaminácie potravín a následne aj zdravotné problémy zákazníka.

Okrem pravidelného umývania a dezinfekcie rúk baristov a čašníkov si personál kaviarne musí uvedomovať, čoho sa dotýka. Častým problémom pri nalievaní mlieka do šálky na kávu je dotýkanie sa šálok.

Samozrejme, barista musí šálku uchopiť, ale pri príprave a podávaní kávy by sa nemal dotýkať šálky na hornom okraji, kde sa prikladá k ústam. Šálka na kávu má zvyčajne rúčku, ktoré slúži na uchopenie.

Je bežné, že baristi uchopujú šálky do rúk rôznymi spôsobmi a myslia si, že sa im do nich ľahšie naleje mlieko. Vo väčšine prípadov je to len sila zvyku.

Rýchlosť podávania kávy

Ak si objednáte horúci nápoj, očakávate aj vyššiu teplotu nápoja. Na druhej strane, keď si objednáte studený nápoj, tešíte sa na chladné osvieženie. Toto očakávanie môže pokaziť pomalosť personálu kaviarne alebo barista, ktorý pracuje na objednávke v nesprávnom poradí nápojov. Kvalitný výrobok tak stráca na kvalite, keď sa čaká na to, kým ho dostanete na stôl.

Správne zorganizovaná práca znamená, že najprv by sa mali pripraviť studené nápoje, potom horúca káva s mliekom a espresso tesne pred podaním objednávky. Rýchly servis by sa mal zohľadniť už pri budovaní samotnej kaviarne.

Aby sa uľahčila práca, kávovar by mal byť umiestnený tak, aby barista čo najrýchlejšie doručil uvarenú kávu čašníkovi, ktorý ju následne doručí zákazníkovi. Je výhodné umiestniť kávovar v prednej časti baru, aby mal barista nielen výhľad na kaviareň, ale aby na tomto mieste vytvoril aj objednávku, ktorú čašník ihneď prijme.

Originálne šálky na kávu a espresso

Tradičné obyčajné biele šálky na kávu sa stále používajú vo väčších stravovacích zariadeniach a hoteloch. Moderné kaviarne sa však snažia o originalitu nielen v interiéri kaviarne, ale aj v obsluhe kávy a pri výbere hrnčekov na espresso a iné druhy káv.

Namiesto bielych šálok môžu podávať kávu v pestrofarebných šálkach v kombinácii s podšálkami, prípadne v úplne inej farbe. Kávu môžu podávať nielen na tradičnom kovovom podnose, ale aj na podnose z bridlice alebo dreva, ktorý je v súčasnosti v kaviarňach bežný.

Kompletný kávový servis

Podávanie kávy by malo byť založené na stanovených normách. Šálku kávy by ste mali zvyčajne dostať s podšálkou a lyžičkou zároveň. Odporúča sa, aby sa tento kávový servis vždy dodržiaval.

Malý pohár vody s kávou

Malý pohár vody podávaný ku káve je dlhoročnou kaviarenskou tradíciou. Nejde ani tak o nejaký doplnkový pitný režim, ale o spôsob, ako očistiť chuťové poháriky, aby ste si mohli naplno vychutnať kávu. Mala by to byť vždy čistá, nesladená a neperlivá voda.

Podávanie kávy sprava

Šálka kávy by sa mala podávať tak, aby pristála pred hosťom sprava. Aj kávová lyžička by mala byť na pravej strane podšálky, za šálkou alebo pred ňou, ale vždy by mala smerovať doprava tou časťou, ktorou sa drží. Aj pri vytváraní latte art by mal barista myslieť na servírovací pohár. Preto by mal byť jeho obraz na konečnom zábere správne otočený k zákazníkovi.

Doplnky ku káve

Táto možnosť už nie je pravidlom, ide skôr o zvýšenie dojmu a krajšiu prezentáciu kávy. Ku káve sa zvyčajne hodí aj niečo malé sladké. Na výber je naozaj veľké množstvo sladkostí, zvyčajne však vyhráva jednoduchý keksík. Jediná vec, na ktorú si treba dávať pozor je to, aby sa zvolený druh sladkosti nepodával priamo na podšálku, pretože sa v niektorých prípadoch môže roztopiť.

Sladiť kávu alebo nie?

Pri príprave a podávaní kávy je dobré spomenúť aj jej sladenie. Sladenie kávy môže byť pre viacero ľudí rozporuplné. Niektorí ľudia si kávu radi sladia, iní zas o cukre v káve nechcú ani počuť.

Prečo nesladiť kávu?

Zvyčajne sa do kávy zamilujete kvôli jej výraznej chuti a vôni. Pokiaľ pridáte do espressa lyžičku cukru, vznikne vám úplne iný nápoj. Na horkú chuť sa dá časom zvyknúť. Stačí postupom času odoberať množstvo cukru, ktorým svoju kávu sladíte.

Dôležité je spomenúť aj to, ako pôsobí cukor na ľudské telo. Môžete si povedať, že jedna lyžička cukru v káve ešte nikoho nezabila, ale v bežnej strave je už takýchto lyžičiek až dosť, o niektorých dokonca ani neviete. Nielenže kvôli cukru môžete priberať, môžete taktiež ohrozovať kardiovaskulárny systém, zhoršovať zápaly alebo zvyšovať šance na cukrovku.

Mohlo by vás zaujímať: Cukor v káve môže škodiť vášmu telu, ale ako je na tom samotná káva? Poznáte zdravotné riziká pitia kávy?

Prečo sladiť kávu?

Kávu si môžete jednoducho osladiť, aby vám lepšie chutila. Nie je to pre každého, no chuťové bunky vás neklamú. So sladkou chuťou sa dá experimentovať, môžete pridať aj škoricu, vanilku alebo mandľové mlieko. Alebo môžete pridať stéviu či iné prírodné sladidlá, ktorú sú vhodné aj pre diabetikov.

Záver

Príprava kávy môže byť jednoduchá, ale aj zložitá činnosť. Či už si ju pripravujete doma, alebo sa necháte obslúžiť v kaviarni, je potrebné dodržiavať niekoľko postupov. Hygiena by sa nemala nikdy zanedbávať, rovnako ako kvalitné suroviny a správny postup prípravy.

Káva má byť pre vás chuťovým pôžitkom a nie stresovou situáciou. Tak si ju vychutnajte! Sladenú alebo aj nesladenú.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov

 

Obrázky: https://pixabay.com/