Obývačka je srdce každého domova a miesto, kde rodina trávi spoločný čas a hostí svojich priateľov. Často sa však stáva, že ide aj o priestor, v ktorom sa hromadia veci, ktoré buď nie sú potrebné, alebo nemajú žiadnu hodnotu.

 Je teda vhodné obývačke pravidelne venovať čas, vyčistiť tento priestor a zbaviť sa zbytočností, na ktoré len sadá prach. Toto sú veci, ktoré ste už dávno mali vyhodiť.

Dôchodok si zaslúži aj sedačka do obývačky

Áno, rozumieme, že k svojmu gauču máte zrejme citové puto, no ak je prepadnutý a vŕzga, v obývačke už nemá čo hľadať. Dôvodom nie je len to, že tento gauč nie je pohodlný, no aj to, že uberá na kráse celej miestnosti.

Ponuka pohoviek do obývačky je v súčasnosti široká, takže určite nebude problém nájsť  za starý a zaprášený gauč vhodnú náhradu.

To isté platí aj o kresle, ktoré si pamätá ešte éru vašej starej mamy. Spomienka to je pekná, no aj v tomto prípade ide o kus nábytku, ktorý je vhodné vymeniť.

Skôr než sedačku do obývačky vyhodíte, skontrolujte jej úložný priestor. Možno v ňom nájdete niečo, čo ešte budete chcieť použiť. Vo všeobecnosti však platí, že ide o miesto, na ktorom sa hromadia nepotrebné veci, ktoré nám je ľúto vyhodiť. Ak v úložnom priestore nájdete veci, ktoré ste nepoužili už roky, je dosť zrejmé, že sa to už nikdy nezmení.

Dekorácie alebo lapače prachu?

Sošky delfínov z Bulharska alebo pyramídy z Egypta vám určite pripomínajú krásnu dovolenku, no nebudeme si klamať, nie sú veľmi estetickým doplnkom.

Za zmienku však stoja aj deky a vankúše. Tie sú za bežných okolností skvelým doplnkom, ktorý priestoru dodáva útulnú atmosféru, no ak už majú svoj vek, neplatí to. Staré deky a vankúše, ktoré sú plné žmoliek a vyblednuté, je taktiež potrebné vyhodiť a nahradiť novými.

Vyblednutie hrozí aj v prípade iných textílií, ako sú koberce a závesy. Ak si všimnete, že tieto veci už strácajú svoju pôvodnú farbu, vymeňte ich za niečo nové.

Pozornosť venujte aj stolom do obývačky

V prípade, že máte v obývačke zastaraný stôl, ktorý je poškodený alebo už neslúži tak, ako by mal, nastal čas nahradiť ho za nový. Vyhoďte ho a investujte do dizajnového konferenčného stolíka. Hoci ide o malý kus nábytku, má obrovskú moc.

Po pohovke ide totiž o najvýraznejší prvok, ktorý dokáže ľahko a efektívne skrášliť obývačku. Okrem toho však poskytne aj úložný priestor, ktorý určite oceníte.

Pri stole ešte chvíľu ostaneme. Ide totiž o miesto, na ktoré sa ukladajú rôzne nepotrebné veci. Pozrite sa naň, či tam nie sú časopisy alebo noviny, ktoré sú staré aj niekoľko mesiacov. Tieto drobnosti sú úplnou zbytočnosťou, ktorú by ste mali taktiež vyhodiť alebo recyklovať.

Zbytočnosti nájdete aj medzi elektronikou. Môže ísť o staré televízory, rádiá a iné elektronické zariadenia, ktoré sú poškodené alebo nefunkčné. Tieto veci odhoďte do elektroodpadu. V prípade, že nájdete niečo, čo funguje, no nepotrebujete to, zvážte darovanie alebo predaj tejto veci.

Vyhnite sa problémom v budúcnosti

Ak ste sa pustili do veľkého upratovania, je možné, že vám to zabralo dosť času. Z toho si však môžete vziať ponaučenie a v budúcnosti ušetriť čas.

Pri kúpe nového nábytku do obývačky nedbajte iba na jeho estetiku, ale aj na jeho funkčnosť. Pomôcť môže aj to, že túto miestnosť budete udržiavať v poriadku a zbavíte sa vecí, ktoré už nepotrebujete a nepoužívate.

 

zdroj: freepik