Začiatkom júla sme sa vybrali dovolenkovať na Balaton. Počas našich potuliek sme pochopiteľne navštívili viacero kaviarní u našich maďarských susedov. Postupne vás týmito zaujímavými kaviarňami prevediem. Naša prvá zastávka bola v maďarskom meste Pannonhalma. Mestečko Pannonhalma sa nachádza približne 100 kilometrov od Bratislavy a 20 kilometrov južne od Györu. Malé Provensálsko, aj takto by sme mohli nazvať opátstvo v  Pannonhalme, známe svojou bylinkovou záhradou a plantážami levandule. Kláštorný komplex stojí na hore svätého Martina. Pokiaľ sem prídete v čase, keď sa v záhradách opátstva konajú levanduľové týždne, skutočne tam zažijete očarujúcu atmosféru Provensálska. Nadýchate sa vône rozkvitnutej levandule. Pestovanie levandule v Pannonhalme má svoju tradíciu od začiatku 18. storočia. Kto bude chcieť, môže si nakúpiť rôzne kozmetické prípravky, vonné vankúšiky, levanduľový olej. Taktiež tam nájdete aj typickú maďarskú koreninu – mletú červenú papriku. Odnepamäti ma fascinuje pohľad na levanduľové polia, preto sme pochopiteľne toto úžasné miesto nemohli obísť a zastavili sme sa v  Levender cafe.

Levender cafe má naozaj príznačný názov, pretože kam sa človek obzrie, vidí levanduľu alebo aspoň výrobky z nej.  Levender cafe sa ukrýva v domčeku, ktorý je obrastený brečtanom. Tento dom pôsobí ako vytiahnutý z rozprávkového sveta. Pohľad z terasy kaviarne je zasa veľmi fotogenický a výnimočný. Interiér podniku je menší a je ladený v bielo-hnedej farbe. Pri vstupe do kaviarne uzriete zopár stolov a pomerne veľký barový pult so zmrzlinou a zákuskami. V miestnosti nájdete aj vitríny s rôznymi produktmi. Terasa je zariadená ratanovým nábytkom, ale ten výhľad na levanduľové polia, ktoré si na seba obliekli svoje nádherné fialové šaty, je naozaj skvostný. Obsluha bola milá aj napriek tomu, že rad zákazníkov bol neutíchajúci. Ceny boli vzhľadom k lokalite prijateľné. Musím jednoducho jedným dychom podotknúť, že Levender cafe je milé miestečko.

V Levender cafe ponúkajú čaje, limonádu, zmrzlinu, zákusky, kávu. Majú Nespresso stroj rovnako ako všetky ostatné kaviarne v meste, ktoré vlastní Abbey. Kávové kapsule Nespresso zabezpečujú vysokú kvalitu kávy. Kávovary Nespresso sú navrhnuté tak, aby jednoducho pripravovali kávu z kapsúl a umožňovali individuálne nastavenie sily a veľkosti nápoja. Nespresso je známe aj za svoje úsilie v oblasti udržateľnosti a recyklácie. Spoločnosť sa snaží zminimalizovať svoj ekologický odpad a podporovať tak recykláciu použitých kávových kapsúl. Filozofia tejto švajčiarskej spoločnosti sa mi páči, ale to nemení nič na mojom názore, že káva z kapsúl do kaviarne nepatrí. Cappuccino bolo servírované v elegantnej bielej šálke. Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, kávu sme si vychutnali s výhľadom na levanduľové polia, čo jej samozrejme pridalo na hodnote. Okrem levandule ma zaujal aj bielo-žltý turistický vláčik, ktorý odtiaľ vozil svojich návštevníkov do Benekdiktínskeho opátstva. Až sa budete niekedy túlať po Pannonhalme, toto rozprávkové miesto vám radím navštíviť.

Adresa: Pannonhalma, Tóthegy 22076, 9090 Maďarsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: Zatvorené , Pia – Ne: 10 – 16

Levender hodnotím: personál = 1-, káva = 3, prostredie =1

Levender celkovo hodnotím známkou: 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Kaviaren+Levander++v+Pannonhalme&biw=1366&bih=657&tbm=lcl&ei=TBPQZM-tO_uF9u8PyOqMiAs&ved=0ahUKEwjPg4XU_8iAAxX7gv0HHUg1A7EQ4dUDCAk&uact=5&oq=Kaviaren+Levander++v+Pannonhalme&gs_lp=Eg1nd3Mtd2l6LWxvY2FsIiBLYXZpYXJlbiBMZXZhbmRlciAgdiBQYW5ub25oYWxtZTIFEAAYogQyBRAAGKIESNxLUOAOWKtIcAB4AJABAJgBigGgAfMIqgEDOC40uAEDyAEA-AEBwgIKECEYoAEYwwQYCsICCBAAGIkFGKIEiAYB&sclient=gws-wiz-local#rlfi=hd:;si:14896822672194404857,l,CiBLYXZpYXJlbiBMZXZhbmRlciAgdiBQYW5ub25oYWxtZUjHrcvD2q-AgAhaKxAAEAEYABgBGAMiH2thdmlhcmVuIGxldmFuZGVyIHYgcGFubm9uaGFsbWWSAQRjYWZlqgFfEAEqFSIRa2F2aWFyZW4gbGV2YW5kZXIoRDIfEAEiG967YhhPkHjt-tJgXZnjViC3M22pHLddLp0XjTIjEAIiH2thdmlhcmVuIGxldmFuZGVyIHYgcGFubm9uaGFsbWU,y,mLc89wxtsIk;mv:[[47.5516438,17.7675689],[47.549551799999996,17.766963699999998]]&lpg=cid:CgIgAQ%3D%3D,ik:CAoSLEFGMVFpcE5BYTJwUWxBTXg4el9sQzIyVzhoZGhhN0huRTBKeVg5SXpMMVJy