Šálka Kávy je roztomilá kaviarnička na rohu košického centra, ktorá má viac než výstižný názov. Je veľmi obľúbená, či už medzi mladšími alebo staršími ročníkmi – dôkazom toho je fakt, že zakaždým, keď okolo nej prechádzam, doslova praská vo švíkoch. Poďme spolu prísť na koreň jej neodolateľnosti.

Roztomilý antikvariát

Šálka Kávy je plná starožitností a rôznych pokladov z čias minulých – gramofóny, staromódny nábytok a kopa harabúrd akoby z babkinej povaly. Nejde o žiadnu novodobú „hipsterinu“ – všetko je tu viac než autentické. Priestor je preexponovaný kadejakými čačkami, no viete čo? Vôbec mi to tu nevadí. V tejto kaviarni sa nachádza doslova sympatický bordel, ktorý len prispieva k familiárnemu duchu. Priestor sa nesie v rustikálnom, romantickom a trochu aj rozprávkovom štýle, proti ktorému nemôže nikto nič namietať. Človek sa tu cíti útulne, uvoľnene a domácky. Jedinou nevýhodou je azda len dispozičné riešenie interiéru, keďže nefajčiari musia prechádzať k toaletám cez fajčiarsku zónu, čo môže niektorým vadiť.

Vysoké nároky?

Ponuka v Šálke Kávy je skromná, no maximálne postačujúca. Základné kávy – no čo viac chýba pravému kávičkárovi? Zaujímavosťou je to, že podnik funguje rovnako ako raňajkáreň. Po 11-tej hodine vám pod zub naservírujú napríklad sendviče či obľúbené panini, pričom nesmú chýbať ani zákusky či koláče.

Šálka Kávy sa v mojom povedomí stále spájala s vynikajúcim espressom, ktoré  vedia pripraviť len málokde. Ich zmes od Lavazzy v kombinácii s dobrou mašinkou zakaždým vykúzlila intenzívne a voňavé espresso, na ktoré som sa tešil aj v tento deň. Farba môjho lunga stále nasvedčovala o vyššom štandarde, no chuťou si nie som až tak istý. Prišla mi ďaleko vodnatejšia ako predtým, rovnako jej odtieň bol trochu… vtieravý. Po dopití som sa tej chuti nevedel zbaviť a ako čas plynul,  stále mi prišla horšia a horšia. Určite nejde o zlé espresso, no vyvolalo vo mne zmiešané pocity, najmä pri porovnaní s jeho predchodcami.

O obsluhe v Šálke Kávy sa hovorí kadečo. Vraj je pán čašník trochu drzý, balí frajerky návštevníkov a správa sa arogantne. No buď sme natrafili na úplne inú osobu, alebo sú všetky tie povery klamlivé. Personál kaviarne bol úplne v pohode a napriek veľkému počtu návštevníkov bol dokonca aj rýchly.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 3/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4/5

Príjemné rozprávkové prostredie, sympatický personál a pomerne dobrá káva – je toto zárukou spokojnosti zákazníkov? Áno, aj. Jedným z podstatných faktorov je cenová skupina podniku, pretože v meste len ťažko nájdete výhodnejšiu kaviareň na podobnej úrovni.

 

Šálka Kávy

Hviezdoslavova 1003/2, 040 01 Košice

https://www.google.com/maps/place/%C5%A0%C3%A1lka+K%C3%A1vy/@48.7269914,21.2526685,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473ee0616c3216fd:0x2c933a2130f44550!8m2!3d48.7269914!4d21.2548572

 

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokSibling coffee
Ďalší článokZuckmann Villa