Nie každý dokáže behať vonku aj počas horšieho počasia. Niekedy poveternostné podmienky naozaj nepustia a behať za silného vetra či búrky by nebolo rozumné. V takýchto momentoch priaznivci behania ocenia, že im doma stojí bežecký pás. Beh na páse plne nahradí vonkajší beh a má veľa výhod.

Výhody behania na bežeckom páse

Bežecký pás zaberie v domácnosti viac miesta ako cyklotrenažér, ale pre bežcov ide o nenahraditeľnú športovú pomôcku. Zrejmou výhodou je to, že na páse môžete bežať, kedy máte chuť. Neobmedzuje vás počasie a ani čas. Môžete si dopriať beh pred prácou, počas sledovania filmu či pri rozhovore s rodinou. Úspora času je vďaka behaniu na páse naozaj znateľná.

Dôležité je, že pri behaní na páse netrpia toľko kĺby ako pri behaní na asfalte. Bežecký pás je odpružený a jeho povrch mäkký ako tráva. Práve behanie po tráve vo vonkajšom prostredí je oveľa zdravšie pre pohybový aparát ako behanie po tvrdom podloží. Beh na páse dáva veľa možností tréningu. Môžete meniť intenzitu behu a tiež sklon bežeckej plochy. Komu nevyhovuje rýchle tempo, ten si rovnako dobre zatrénuje vďaka šliapaniu so sklonom. Záťaž na páse sa dá zvýšiť pomocou záťažovej vesty, činiek a pásov na členky.

Aký bežecký pás vybrať

Pre športovcov, ktorí majú radi pomalší beh a nepotrebujú tréningové programy, bude stačiť pás bez motora. Je menší a lacnejší. Ponuku týchto pásov nájdete v e-shope inSPORTline. Motorový bežecký pás vám dáva veľa možností tréningu a poskytuje možnosti rýchlejšieho ovládania. Keď sa rozhodnete pre motorový bežecký pás, sústreďte sa na jeho výkon. Pre pravidelné tréningy budete potrebovať pás s výkonom 5 HP. Pri tomto výkone je dôležitá šírka a dĺžka bežeckej plochy. Tieto parametre by sa mali pohybovať od 50 cm u šírky a nad 140 cm u dĺžky pásu.

Ak bude na páse trénovať celá rodina, nosnosť pásu musí byť vyššia ako hmotnosť najťažšieho člena rodiny. Dôležité je i to, aby bol pás dobre odpružený, čím šetríte svoje kĺby. Ideálne je, keď sa dá na páse nastaviť odpruženie manuálne. Pre bežecký pás nájdite v domácnosti vhodné miesto na tvrdšej podlahe, keďže pás môže vážiť viac ako 80 kg. Čerešničkou na torte pri využívaní pásu sú rôzne doplnkové funkcie. Ide napríklad o pás, ktorý meria tep a výkon. Komfortné je ovládanie tréningových programov dotykom na obrazovke. Niektoré pásy je možné prepojiť s mobilným telefónom a sledovať športové pokroky.