Na trhu nájdeme obrovské množstvo kávy. Nie každá mletá alebo zrnková káva je však skutočne kvalitná. Preto vám ani vždy nedokáže ponúknuť skvelý pôžitok z každodenného rituálu. Ako sa ale v takom množstve kávy zorientovať a vybrať si to najlepšie, čo sa v ponuke nachádza? Máme pre vás pár typov, ako spoznáte kvalitnú zrnkovú kávu.

Čerstvá je len čerstvá

Najlepšia káva je pochopiteľne tá čerstvá. Jedným z najlepších riešení je zájsť priamo do pražiarne kávy a kúpiť si tam čerstvú praženú zrnkovú kávu. Ak nemáte v blízkosti žiadnu pražiareň, kvalitnú zrnkovú kávu si môžete objednať aj online. Vsaďte na overené značky, ktorých chuť vás ešte nesklamala.

Dávajte radšej prednosť zrnkovej káve, ktorú si doma sami nameliete. Nielenže získate plnú chuť, ale zároveň krásna aróma poteší aj vaše čuchové zmysly.

Nie je zrnko ako zrnko

Pri výbere kvalitnej kávy sa sústreďte na zrná. Kvalitné kávové zrná sú krásne voňavé a majú pekný a neporušený tvar bez defektov, dierok či škvŕn. V balíčku by určite nemali byť žiadne úlomky alebo kúsky kamienkov či iných nečistôt.

Prvé, čo by vás malo zaujať pri otvorení balíčku, je nádherná vôňa. Dôležitá je však aj farba zŕn, ktorá by mala byť na všetkých rovnaká. Ak balíček obsahuje veľa svetlých zrniek, káva je menej kvalitná. A zase naopak, ak je káva veľmi tmavá a mastná, tak je prepražená.

Ako spoznať nekvalitnú kávu?

Zdá sa vám, že ste kúpili nekvalitnú kávu? Ak spĺňa niektorý z týchto bodov, potom radšej znova siahnite po inom druhu. Aké sú tie najčastejšie znaky?

  • Nedopražené svetlé zrná
  • Prepražené veľmi tmavé zrná
  • Úlomky kávy a nečistoty medzi zrnami
  • Zdeformované zrná
  • Nestála farba a škvrny na zrnách
  • Kyslá aróma

Kávu vždy radšej kupujte v menších baleniach. Len tak ju budete môcť rýchlo vypiť v čo najčerstvejšom stave a ďalším skladovaním tak neprídete o jej arómu. Navyše nemusíte mať doma profesionálne kávovary. Stačí si zaobstarať menší domáci kávovar alebo kvalitný mlynček na kávu a skvelú zrnkovú kávu a naplno si vychutnať obľúbený nápoj.

 

Foto: Pixabay