Väčšina kávičkárov na tento lahodný tmavý mok nedá dopustiť. Pijeme ju najmä preto, aby nám dodala energiu do nasledujúceho dňa. Okrem povzbudzujúceho účinku má na náš organizmus oveľa pozitívnejší vplyv, no je dôležité, v akom čase si ju doprajete. Prečítajte si, aké blahodárne účinky má na naše telo a kedy by ste si ju mali dopriať.
Zvyšuje energiu a činnosť mozgu
Jej najznámejším benefitom je, že kofeín, ktorý sa nachádza v kávových zrnách, nabudí organizmus. Kvalitná mletá káva však dokáže okrem zvýšenia energie zvýšiť aj mozgovú aktivitu a kognitívne funkcie. Kofeín v tele pôsobí približne 4 až 5 hodín, preto si počas dňa môžete pokojne dopriať 2 až 3 šálky.
Znižuje riziko vzniku viacerých chorôb
Viaceré štúdie ukázali, že pravidelné pitie kávy znižuje riziko vzniku Parkinsonovej i Alzheimerovej choroby. Dokonca niektoré novšie štúdie naznačujú zníženie riziko vzniku demencie. Takisto dokáže zachovať funkčnosť buniek v pankrease, ktorý zodpovedá za tvorbu inzulínu, vďaka čomu predchádza vzniku cukrovky typu 2.
V pečeni zase podporuje produkciu potrebných enzýmov pre jej správne fungovanie. Znižuje tiež riziko mŕtvice či srdcového infarktu. Výskumníci zistili, že pravidelní konzumenti kávy majú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva nižšie o 26 %.
Pomáha pri chudnutí
Niektorí odborníci odporúčajú dopriať si šálku kávy pred cvičením. Pomôže vám to zvýšiť výkon či naštartovať metabolizmus, ktorý je potrebný pre rýchlejšie spaľovanie nadbytočných tukov. Vedci skúmali účinky kofeínu na metabolizmus a zistili, že ho dokáže zvýšiť až o 3 – 11 %.
Nevplýva na vysoký tlak
Aj keď ste si možno mysleli, že káva zvyšuje krvný tlak, nie je to tak. Môže ho však zvýšiť vtedy, ak si kávu doprajete len občas, no na dlhodobých kávičkárov nemá vplyv. Ak ho aj máte vyšší, môže to byť skôr nedostatočnou fyzickou aktivitou, nadmerným solením či stresom alebo fajčením.
Znižuje riziko depresie
Kofeín zvyšuje produkciu dopamínu v krvi, ktorý zodpovedá za našu dobrú náladu. Podľa štúdie každá šálka, ktorú si za deň doprajete znižuje riziko depresie až o 8 %.
Zlepšuje pleť
Káva nemá blahodárne účinky len na vnútro tela. Využiť ju môžete aj na skrášľovanie. Kávový peeling spevňuje pokožku a redukuje celulitídu. Antioxidanty v káve zase dodávajú pleti mladistvý a svieži vzhľad.
Účinne bojuje aj proti opuchnutým očiam, najmä vďaka kofeínu. Doprajte si preto kávový peeling aj okolo očí, no nie však príliš často, pretože koža pod očami je najjemnejšia.
Pitie kávy hneď po prebudení
Po zobudení máme najvyššiu hladinu kortizolu (stresového hormónu). Pomáha nám plynulo naštartovať organizmus do nového dňa. Ak nie ste vystavení nadmernej záťaži, jeho hladiny postupne klesá.
Káva stimuluje produkciu kortizolu, preto by ste si ju nemali dopriať hneď ráno. Zvyknete si na pravidelný prísun kofeínu a vaše telo ho bude produkovať menej. Ak teda vstávate okolo 6:30, prvú šálku by ste si mali dopriať až okolo 9:30, keď hladina kortizolu klesá.