Už po prebudení sa zobúdzate s pocitom únavy. Počas celého dňa sa cítite vyčerpaní a odpočítavate minúty do ďalšieho vytúženého spánku. Väčšinou za to môže životný štýl, najmä stres z práce, žiaden oddych i nedostatok spánku. Toto všetko prispieva k pocitu vyčerpanosti. Prečítajte si tipy, ktoré vám pomôžu bojovať s únavou. 

Doprajte si kvalitný spánok

Všetci to dobre poznáme, v práci potrebujete dodržať dôležitý termín alebo sa musíte učiť na skúšku v škole. Kvôli príprave ste ochotní obetovať drahocenné hodiny spánku, no príliš málo spánku vám skôr spôsobí pocit letargie a nevrlosti. 

Nepodceňujte preto spánok a pokúste sa radšej dobre vyspať. Množstvo, ktoré potrebujete na “dobitie bateriek” sa vo všeobecne líši, no v priemere by ste si mali dopriať aspoň 7 hodín spánku, aby sa zvýšila hladina energie.

Ak mávate časté problémy so spánkom, nastavte si pravidelný spánkový režim, vďaka ktorému si váš organizmus zvykne a tým sa vám bude zaspávať jednoduchšie. Niektoré výskumy tiež naznačujú, že by ste mali obmedziť zariadenia, ktoré vyžarujú modré svetlo. Tie totiž „klamú“ mozog, kvôli čomu si myslí, že je deň a tým obmedzuje tvorbu melatonínu, ktorý potrebujeme na bezproblémové zaspanie.

Zmente prostredie

Vyvetrajte si hlavu na turistike v horách či niekde ďaleko pri mori. Aj kúpeľné pobyty sú skvelým spôsobom, ako zrelaxovať telo i myseľ. Možno práve stereotyp môže za pocit únavy, preto vyskúšajte oddych v inom prostredí, spoznajte nových ľudí, ktorí vám takisto môžu pomyselne dobiť baterky.

Jedze vyvážene

Nedostatok vitamínov a minerálov v nevyváženej strave môže mať za následok pocit nedostatku energie. Nezabúdajte, že okrem spánku je strava dôležitým zdrojom výživových a energetických hodnôt. Jedlá bohaté na magnézium i vitamíny vám dodajú potrebnú energiu a zaručia tak úspešný deň. 

Konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru a tuku vám síce môže chvíľkovo zvýšiť hladinu energie, no aj tak sa v konečnom dôsledku budete cítiť unavene. Preto nezanedbávajte svoj jedálniček, jedzte pravidelne a vyvážene. 

Nezanedbávajte pohyb

Ak pracujete v kancelárii alebo máte sedavý životný štýl, za uťahanosťou môže byť nedostatok pravidelného cvičenia. Začnite postupne, napríklad namiesto výťahu, choďte po schodoch či počas obedovej prestávky si doprajte krátku prechádzku. 

Pravidelné cvičenie vám okrem zvýšenia energie zlepší aj kvalitu spánku či náladu. Pohybom sa vám totiž do tela vyplavuje endorfín, ktorý inak nazývame hormón šťastia.

Vyhýbajte sa stresu

Z času na čas sa stane, že pociťujete stres. V dnešnej dobe je ťažké sa mu vyhnúť. No ak ste mu vystavený dlhodobo, môže mať vážne následky nielen na vaše psychické zdravie, ale úzko súvisí aj s únavou. 

Zamyslite sa nad vecami, ktoré vám spôsobujú stres a pokúste sa im vyhýbať. V mnohých prípadoch sa mu však nedá úplne vyhnúť. Snažte sa aspoň znížiť úroveň stresu, možno vám to pomôže zvýšiť energiu. Hladinu stresu si môžete znížiť chvíľou pre seba. Doprajte si relaxáciu, meditáciu alebo si prečítajte dobrú knihu. 

Ak sa však cítite až príliš pod tlakom, mali by ste sa porozprávať s odborníkom na duševné zdravie, ktorý vám poradí ako sa úspešne vysporiadať so stresom. Takisto, ak vám pretrvávajú problémy so spánkom, obráťte sa na odborníka a vyžiadajte pomoc. 

Zdroj: Pexels.com