Dá. V mnohých prípadoch však takéhoto antikávového človeka spoznáte podľa neustáleho zívania a dopovania sa inými náhradnými látkami – napríklad čiernym čajom, zeleným čajom, bezkofeínovou kávou a podobne. Pravda je totiž taká, že v dnešnej uponáhľanej dobe, kedy človek vstáva na budík a nie prirodzene, cez deň musí absolvovať niekoľko meetingov, školení, stretnutí, prípadne veľa cestuje a spávať chodí, až keď má všetko „vyriešené“ je káva akousi nevyhnutnou súčasťou každého z nás. Málokto si to uvedomuje, ale skúste vydržať deň bez kávy. Alebo ešte lepšie, skúste vydržať týždeň. Pravdepodobne sa vám to podarí maximálne počas víkendu. Možno aj počas pracovného týždňa. Budete mať však pocit, akoby vás prešli štyri vlaky a nevnímali ste svet tak jasne, ako by ste chceli a navyše, začne vás bolieť hlava. Toto všetko sú klasické abstinenčné príznaky. Že vám hovorím z duše? Gratulujem. Patríte tiež medzi tri štvrtiny obyvateľov Slovenskej republiky, ktorí potrebujú piť kávu denne. Kofeín je oficiálne silne návyková látka, a spôsobuje závislosť. Na rozdiel však od iných drog, sú kofeín, nikotín a alkohol legalizovanými drogami. Prečo je to tak? Skúste porozmýšľať sami.
Podľa prieskumov, väčšina ľudí nie je ani tak závislá od kofeínu, ako skôr od samotnej chuti kávy, vône čerstvo upražených zŕn a tiež od tej chvíle, ktorú si pri jej pití užívajú a venujú len sami sebe, prípadne obľúbenej knihe.
Bez kávy teda život je možný, ale vnímame ho ako akýsi neplnohodnotný.
Veľa sa diskutuje o tom, či je káva zdravá alebo nie. Neexistuje totiž vysvetlenie pojmu „zdravý“. Zdravý znamená, že po nej vyzdravieme alebo neochorieme? Nemôžeme potvrdiť ani jedno z toho. Káva totiž má niekoľko pozitívnych vplyvov na naše zdravie, určite ju však nemôžeme označiť pojmom „zdravá“, nech je akákoľvek bio.
Môžeme však súhlasiť s tým, že káva blahodárne pôsobí na našu psychiku. Jej pitie väčšinou spájame s niečím príjemným – posedenie s kamarátmi, čítanie knihy, sledovanie studenej krajiny spoza okna so šálkou v ruke.
Ďalšie pozitívne účinky:
- Kvalitné kávové zrná sú plné antioxidantov a kofeínu, ale aj riboflavínu (vitamín B2), kyseliny pantoténovej (vitamín B5) a draslíka, horčíka, niacínu a mangánu.
- Pokiaľ to s konzumáciou kávy nepreháňate a nemáte problémy s tlakom, fytochemikálie, ktoré káva obsahuje, prospejú zdraviu srdca. Takto môžete zabrániť aj vzniku koronárnej choroby srdca.
- Káva bráni škodlivým látkam usádzať sa v pečeni a celkovo v organizme. Kofeín je tiež známy ako silný stimulant metabolizácie tuku.
- Niektoré výskumy tiež uvádzajú, že káva dokáže spomaliť aj progres cirhózy pečene (najmä ak ju spôsobuje alkohol). To ale nie je dôvod na nadmernú konzumáciu alkoholu a následné „liečenie“ pečene kávou.
- Parkinsonova choroba je druhé najčastejšie sa vyskytujúce neurodegeneratívne ochorenie. A keďže zatiaľ neexistuje žiadna účinná liečba, lekári a vedci sa sústreďujú na to, ako vzniku tejto choroby predchádzať. Svoju úlohu pritom môže zohrávať aj konzumácia kávy, keďže podľa viacerých prieskumov sa u pravidelných konzumentov kávy toto ochorenie vyskytuje menej často než u ľudí, ktorí kávu vôbec nepijú.