Opakovane sme navštívili krásny skanzen v Zuberci. Jedná sa o Múzeum oravskej dediny, ktoré odkazuje na život v oravských dedinách v minulosti. Múzeum sa rozprestiera v nádhernom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Nachádza sa tam viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry. Skanzen je rozdelený do niekoľkých celkov, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy, Mlynisko. Nájdete tam tiež technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, hrnčiarska pec a iné. Nad dedinkou sa pyšne vypína drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej pochádzajúci zo začiatku 15. storočia, ktorý je zároveň pýchou a dominantou skanzenu. Zariadenie domov a chov domácich zvierat umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v časoch minulých. Stredom areálu preteká a zvučne šumí Studený potok. Múzeum oravskej dediny bolo založené v roku 1967, kedy bol 24. septembra položený základný kameň. Sprístupnené verejnosti bolo múzeum však až  v roku 1975.

 

Múzeum oravskej dediny je jedným z najkrajších ľudových múzeí v prírode na Slovensku. Počas letnej sezóny je v múzeu otvorená dobová Krčma u Mlynárky, ktorú taktiež odporúčam navštíviť. Mlyny boli zvyčajne prvými technickými stavbami, ktoré sa v obciach stavali. Dôvodom bolo to, že vo väčšine oravských obcí bolo dostatok horskej vody. Stavali sa na dolnom konci dediny. Mlyn bol postavený okolo roku 1890 a mlel až niekedy do roku 1953. Mlyn na vrchnú vodu patril rodine Rončákovcov. Skoro trojmetrové mlynské koleso je poháňané vodou z náhonu napájaného z potoku Studená. Mlyn slúžil na šrotovanie zrna a len veľmi výnimočne mleli kvalitnú ražnú múku alebo lúpali jačmenné krúpy, to si však už vyžadovalo veľké skúsenosti mlynára. Predlohový hriadeľ súčasne poháňal tiež okružnú pílu na výrobu šindľov. V súčasnosti je v mlyne umiestnená spomínaná Krčma u Mlynárky.

Na drevenici je zavesená veľká, krásne vyhotovená drevená tabuľa s nápisom Krčma u Mlynárky. Takže túto krčmičku určite nik neprehliadne. V maličkých okeniciach sú črepníkové kvety, nad ktorými sa jemne kníšu farebné keramické zvončeky a vdychujú tak celému objektu život. Keď človek vstúpi do prekrásneho a zachovalého zrubu, ako by sa rázom čas zastavil. Drevenička je zariadená, samozrejme, v drevenom štýle so starodávnymi dekoráciami. Milovníci histórie si tu bezpochyby prídu na svoje. Krčma u Mlynárky ponúka na predaj teplé a studené nápoje, drobný doplnkový tovar, magnetky, rôzne suveníry a darčeky. V krčme sme kúpili pivo v prekrásnom obale a espresso v hodnote 1,50€. Káva pola servírovaná v peknej bielej šálke. Usadili sme sa na krytej verande, aby sme sa chvíľku schovali pred slnečnými lúčmi a zároveň si vychutnali túto historickú atmosféru. Keby som zatvorila oči, určite by som sa vrátila sto rokov dozadu. Dopili sme svoju kávičku a s dobrým pocitom na duši sme pokračovali prieč skanzenom. V bezprostrednej blízkosti múzea je reštaurácia Koliba pod Roháčmi, v ktorej sme na spiatočnej ceste zakotvili.

Adresa: Zuberec 850, 027 32 Zuberec

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 8 – 17 – počas letnej sezóny

Krčmu u Mlynárky hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1

Krčmu u Mlynárky celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Kr%C4%8Dma+u+Mlyn%C3%A1rky+%E2%80%93+Skanzen+Zuberec&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=4RfX58lCd3aJxM%252Cge_8ebCsedS17M%252C_&vet=1&usg=K_Bkwr_t5z1B4zyrfTqbbXig4d6ug%3D&sa=X&ved=2ahUKEwis3MDyk__yAhUj_7sIHQgOAb4QuqIBegQISRAD&biw=1366&bih=657#imgrc=4RfX58lCd3aJxM