Kolibu pod Roháčmi sme navštívili cestou zo skanzenu. Jednoducho tento deň sa niesol v duchu poznávania tradičnej slovenskej architektúry. Oravský región je na takéto bádania ako stvorený. Kolibu nájdete priamo v lokalite Západných Tatier. Rozprestiera sa asi 3km za Zubercom v malebnej oblasti pod Brestovou pri Múzeu oravskej dediny. V kolibe sme sa zastavili predovšetkým na šálku kávy. Ale keďže nás naháňala mlsná, tak sme neodolali ani dezertu.

Koliba sa ukrýva v krásnom zrube. Vôkol koliby sa rozoznievala nádherná ľudová hudba. Interiér koliby je vyhotovený v krásnom drevenom a starodávnom štýle. Na sedenie sú použité drevené lavice a lavičky. Posadiť sa môžete na kožušinu, ktorá dodáva priestoru pocit tepla. Na stenách sú zavesené pekné obrazy s tematikou fauny a flóry. Na stenách sú taktiež zavesené aj poľovnícke trofeje. Ja síce tento druh umenia veľmi neobľubujem, ale ako sa vraví – proti gustu žiaden dišputát. Drevené okná zdobia výrazne červené závesy, ktoré dodávajú priestoru farebnosť. Na strope sú drevené trámy, z ktorých visia štýlové lampáše. Stena je taktiež čiastočne obložená dreveným obkladom. Vnútorné priestory koliby sú rozdelené na viac častí. Reštaurácia bola doplnená rôznymi dobovými doplnkami. Zaujali ma aj kravské zvonce. Interiér koliby sa nám páčil, ale aj napriek tomu sme sa usadili na vonkajšej terase. Terasu obklopuje úžasná príroda Západných Tatier. Lenže letná terasa je zariadená stroho skôr účelovo. Veľmi ma vyrušovala pred kolibou veľká modrá chladnička s logom Pepsi. Jednoducho sa do tohto krásneho prostredia nehodí. Taktiež by som určite zvážila výmenu slnečníkov, pretože každý je iný, a to tiež nepôsobí veľmi príjemne. Inak sa nám na terase sedelo dobre.

Koliba pod Roháčmi ponúka svojim návštevníkom špeciality oravskej kuchyne a zároveň sa zameriava na tradičnú slovenskú kuchyňu. V reštaurácii je možnosť ľahko sa občerstviť, uhasiť smäd, či výdatne sa naobedovať alebo navečerať. Koliba ponúka napríklad tradičné polievky, bryndzové halušky, strapačky, bryndzové pirohy, jelení guľáš, jelenie medailóniky s brusnicami alebo na rozmaríne, vyprážaný syr, grilovanú oravskú krkovičku, pstruha na oravský spôsob, pečené klobásy, domáce zemiakové placky s bryndzou, kuracie prsia na bylinkovom masle, vyprážaný rezeň, šúľance s makom, palacinky, buchty na pare, zmrzlinový pohár, tvarohovú štrúdľu, ovocný koláč a veľa iného. V Kolibe pod Roháčmi vám, samozrejme, pripravia aj rôzne akcie, posedenia, oslavy, promócie, školenia. Z bohatej ponuky sme si vybrali minerálnu vodu, cappuccino v hodnote 2€ a jablkovú štrúdľu preliatu s čokoládou a so šľahačkou. Cappuccino bolo dobré, no na moju chuť trošku silné. Prekvapilo ma, že ku káve nepodávajú pohár s vodou. Čašníčky boli profesionálky, ale ocenila by som viac prívetivosti. V tejto kolibe som bola už druhýkrát a pevne verím, že ju v budúcnosti ešte navštívim a ochutnám niečo z ich špecialít. Keď pôjdete nabudúce do Múzea oravskej dedinky, tak určite túto kolibku nenechajte bez povšimnutia. Na svoje si prídu aj vaše deti, pretože len pár metrov od koliby sa v ohrade pasú zvieratká. Na nás jednoznačne urobil veľký dojem biely oslík.

Adresa: 027 32 Zuberec

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 10 – 18

Kolibu pod Roháčmi hodnotím: personál = 2-, káva = 2, prostredie = 1-

Kolibu pod Roháčmi celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x4715958b961f0923%3A0x871cb669625da68d!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNcrQbn6V6pKH-zIMMtCJLtGaceuReQXfCWPiLy%3Dw120-h160-k-no!5skoliba%20pod%20roh%C3%A1%C4%8Dmi%20zuberec%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNcrQbn6V6pKH-zIMMtCJLtGaceuReQXfCWPiLy&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwiAm6Dujv_yAhWNgf0HHaPAAy8Qoip6BAhNEAM