Po 4 dňoch v Krakove by som toto kráľovské mesto s kľudným svedomím nazvala aj malým gastronomickým rajom.
Za smiešne ceny tu totiž nájdete reštaurácie z celého sveta. Kvalita jedla je naozaj vysoká a podobne sú na tom aj veľkosti porcií.
Máte chuť na thajské kari, alebo na mexické churros? V Krakove žiaden problém.
Nájdete tu izraelské, ázijské, ukrajinské, tradičné poľské, gruzínske i mexické reštaurácie.
Ja som naozaj mala problém vybrať, ktorej z nich dám šancu.
Ak ale nemáte čas sadnúť si do reštaurácie a v pokoji si vychutnať svoje jedlo, krakovský junk food stojí za vyskúšanie.
Ten, kto neochutnal poľské zapiekanky, akúsi alternatívu medzi chlebom a bagetou, ten vraj v Krakove akoby ani nebol. Sú plnené šunkou, mäsom, zeleninu, syrom a inými dobrotami. Môj sprievodca na free walking tour ich okomentoval jednoducho. “The best combination of crunchy and creamy taste“. A síce, vraj sú tou najlepšou kombináciou krémovej a chrumkavej chuti.
Doslova na každom kroku dostanete v pouličných stánkoch obwarzanky, čerstvé praclíky posypané makom, soľou alebo sezamom.
Gruzínske pekárne lákajú vôňou kchacapuri.
Nezameniteľnú atmosféru má židovská štvrť Kazimiersk. Tu odporúčam vyskúšať jednu zo židovských reštaurácií. Ja som skúsila Izraelskú reštauráciu Hamsa so židovskými špecialitami. Je zariadená v orientálnom štýle, pričom pozostáva z viacero miestností. Čo ma zaujalo, disponuje množstvom zelene. Z ponuky som si vybrala Hamsa pastrami. Boli to veľké toasty s hovädzím masom, omáčkou muhamara, z pečenej papriky a orechov, pickles, papričkami jalapeňos, kozím syrom a šalátom. V každej židovskej reštaurácii mávajú v ponuke kávu v džezve. Pripravuje sa z na jemno zomletej kávy a zmesi orientálneho korenia. Väčšinou je to kardamon a badyán. Je hustá a sladká. Chuťovo je značne odlišná napríklad od espressa.
Ďalšími dvoma reštauráciami ktoré som vyskúšala boli gruzínska Chinkalia a ukrajinská Smak ukrajinski.
Obe boli zariadené vo folklórnom štýle s drevenými stolami a zdobené ornamentami na stenách. V pozadí gruzínskej hrala tradičná hudba čo pridávalo na atmosfére. V tej prvej boli v ponuke hlavne tradičné Kchachapuri. Je to gruzínsky horúci chlieb plnený rozmanitými plnkami. Ja som však zvolila Odjakhuri. Korenisté bravčové mäsko so zemiakmi, červenou paprikou zapekané v hlinenej miske posypané čerstvým koriandrom.
V ukrajinskom Smaku som stavila na klasiku. A síce tradičný boršč a ukrajinské palacinky so smotanou a čučoriedkovým džemom.
Poľská kuchyňa pozostáva zo zemiakov na všetky spôsoby, mäsa, zeleniny a smotany, ktorou vôbec nešetria. Typické sú napríklad pierogi. Pirohy plnené rôznymi sladkými a slanými plnkami, varené alebo smažené. Poliaci si ich namáčajú do roztopeného masla. Polievky sú husté a sýte. Kľudne nimi nahradíte hlavný chod.
Pri prechádzke Krakovom natrafíte na množstvo mliečnych barov. Nenalejú vám tam mlieko, ale ponúknu bezmäsité jedlá ktorých hlavnou ingredienciou sú mliečne výrobky.
Samostatnou kapitolou v Krakove sú kaviarne a bary. Vyberie si tu určite každý.
Kaviarne sa pretekajú v originalite nielen interiérom, ale aj sloganmi na uvítacích tabuliach. Svojho favorita ľahko nájdete len tak náhodne prechádzajúc sa uličkami mesta. Mňa zaujala kaviareň pre knihomoľov, v ktorej stoly boli vystavané zo starých kníh, alebo ďalšia zariadená ako vnútro električky. Stačí si len sadnúť, objednať obľúbený nápoj a vychutnávať atmosféru. Miestnou pikoškou sú secreat bary. Tie vám väčšinou odporučia miestni, alebo sprievodca. Dostanete inštrukcie, na základe ktorých hľadáte miesto, kde sa bar nachádza. Krakovskí podnikateľia si z tohoto typu lokálov spravili akési hobby. Jedným z takýchto barov je Z ust do ust. Inštrukcia vraví nájsť biliardový klub na Place Nowom a vojsť na toaletu. Toaleta vyzerá, že si zjavne žiada rozsiahlejšiu rekonštrukciu a vy si v tej chvíli určite poviete že toto má byť nejaký zlý vtip. Na toalete potom hľadáte dvere, ktoré vedú do kokteilového baru. Keď ich nájdete a otvoríte, budete pravdepodobne prekvapený miestom, ktorá sa za dverami nachádza. Štýlový kokteilový bar s veľkou ponukou miešaných nápojov. Takýchto barov je v Krakove nespočetne.
Ku Krakovu bez pochyby patrí aj pivo a vodka. Poliaci s Rusmi vedú odjakživa ťažký boj o to, komu vodka prináleží. Najznámejšia poľská vodka je Zubrovka, okrem nej môžete ochutnať Goldwasser, ktorá naozaj obsahuje čiastočky zlata. Ponuka je však široká, v krakovských pijalniciach wódki i piwa ako tieto bary nazývajú, môžete nájsť rôzne druhy korenených i sladkých druhov vodiek rôznej intenzity. V niektorých z nich, môžete dokonca ochutnávať a až kým sa nerozhodnete ktorú fľašu alkoholu kúpiť ako suvenír. Z piva sú to hlavne značky Źywiec, Okocim a EB.
Keď sa budete rozhodovať pre Vašu ďalšiu dovolenkovú destináciu, okrem krásneho historického mesta, množstva múzeí a atrakcií je jedlo a pitie určite jedným z lákadiel prečo by tá ďalšia mala byť práve Krakov.