Káva a pivo. Dva obľúbené nápoje mnohých ľudí. Ktorý z nich by vám však pomohol byť viac kreatívnym?
Čo je to vlastne kreativita?
Z vedeckého uhľa pohľadu, kreativita je schopnosť vymyslieť niečo originálne z vytvorených prepojení medzi existujúcimi nápadmi vo vašom mozgu. Tieto prepojenia sú kontrolované neurovými prepojeniami, akými je adenozín. Ten upozorňuje váš mozog v prípade, ak vám dochádza energia, kedy spomaľuje prepojenia vytvárané medzi neurónmi.
Adenozín je niečo, ako ukazovateľ stavu batérie vášho mozgu. Potom, čo sa vaša energia zníži, adenozín upozorní váš mozog a začne spomaľovať výkon. Toto je dôvod, prečo sa po niekoľkých hodinách intenzívnej práce začínate cítiť unavený, ako keby váš mozog vyčerpal všetku šťavu.
Jediný spôsob, ako sa dobiť je dopriať si pauzu. Pokiaľ teda nemáte po ruke tajnú zbraň.
Váš mozog a káva
Každý kávičkár pozná ten skvelý pocit po vypití čerstvej šálky kávy, kedy sa cítite viac sústredeným. Toto sa deje kvôli tomu, že kofeín blokuje receptory adenozínu, zabraňujúc mu spojenia s receptormi a následného oklamaniu vášho mozgu k tomu, že máte menej energie.
Tento efekt sa dostaví už 5 minút po vypití kávy. Keď sú receptory adenozínu blokované, chemikálie zvyšujúce výkonnosť neurálnej aktivity, ako glukóza, dopamín alebo glutamín, môžu pracovať nadčas.
Takže hoci sa môžete mať pocit, že vám káva dodáva viac energie, v podstate iba hovorí vášmu telu, že máte dostatočné rezervy zásob, aj keď sú už v skutočnosti vyčerpané.
Vrcholný efekt kofeínu na vaše telo sa dosahuje medzi 15 minútou a 2 hodinami po vypití kávy. Potom, čo sa kofeín z kávy dostane do krvného obehu, ste pozornejším prostredníctvom zvýšenému množstvu adrenalínu a kortizolu.
Problémom je, že pokiaľ k tomu dochádza príliš často, vaše nadobličky, ktoré absorbujú adrenalín pre zvýšenie vašej energie, postupne vyžadujú viac adrenalínu na to, aby vám dodali rovnaké množstvo energie ako predtým.
Pivo produkuje lepšie nápady
Hoci alkohol nie je vhodným v prípadoch, kedy potrebujete byť pozorný a sústredený, výskumy dokázali, že určité množstvo piva môže byť prospešné v prípade, keď potrebujete prísť na lepší nápad.
Kreatívny predpis – optimálny spôsob ako piť kávu a pivo
Káva i pivo (v miere) sa ukázali byť nápomocné v situáciách, kedy pracujete na určitých kreatívnych úlohách, sú však nevhodné pri detailne orientovanej práci alebo analytických projektoch akými sú financie. Zvýšený adrenalín z kofeínu a znížený výkon vašej pracovnej pamäte z alkoholu vás totiž urobí viac náchylnými na chyby.
Pivo na nápad
Najlepší čas na pivo (alebo 2) je vtedy, keď hľadáte svoj prvotný nápad. Keďže alkohol pomáha k znižovaniu vašej pracovnej pamäte vďaka tomu, že vás uvoľní a zníži starosti, umožní vám využívať vyššiu kreativitu.
Neurovedci študovali tzv. „heuréka moment“ a zistili, že pre jeho vyprodukovanie sa potrebujete cítiť uvoľneným na to, aby sa vaše myslenie z prednej časti mozgu (vytvorené prepojenia) mohlo presunúť do zadnej časti mozgu (unikátne, bočné prepojenia), kde dochádza ku kreatívnej činnosti.
Výskumy ďalej zistili, že 5 sekúnd pred heuréka momentom dochádza k zvýšeniu alfa vĺn, ktoré aktivujú kreatívnu činnosť mozgu. Tieto alfa vlny sú asociované s uvoľnením, čo vysvetľuje prečo často dostávate nápady v prípadoch, kedy ste na prechádzke, v sprche alebo po športovaní.
Alkohol vám pomôže uvoľniť sa, vďaka čomu vytvára podobný efekt alfa vĺn.
Káva na exekúciu
Káva medzitým nevyhnutne nepomáha ku kreatívnej činnosti mozgu rovnako ako pivo. Pokiaľ už máte nápad alebo načrtnutie kam chcete ísť so svojim projektom, šálka kávy vám pomôže najmä v exekúcii.
Pamätajte si – vždy v miere
Ak sa rozhodnete vyskúšať túto metódu, snažte sa nevypiť viac ako 2 pivá a nerobte to často, inak si vaše telo zvykne a nebude to mať žiadny účinok. Taktiež neodporúčame skúšať to v práci. Káva a pivo by nemali byť skratky ku kreativitám.
Namiesto toho by ste mali zamerať na vytváranie chemických zmien, ktoré sa vo vašom tele dejú prirodzene pomocou zdravého životného štýlu. Kvalitný spánok, zdravé stravovanie a správne pauzy vám umožnia rozdeliť si svoje úseky dňa, vďaka čomu dosiahnete rovnaký účinok pracovného výkonu.