Je celkom výzva zariadiť menšiu kuchyňu, no vďaka našim tipom sa aj z vašej kuchyne stane útulné a praktické miesto, ktorému nebude nič chýbať. Ako optimalizovať priestor v malých kuchyniach, aby bol nielen efektívne využitý, ale aj pôsobil štýlovo?

1. Prispôsobte sa vertikálnemu priestoru

Inštalujte závesné police alebo regály na stenu a využite tak vertikálny priestor na skladovanie hrncov, panvíc a ďalších kuchynských pomôcok. Závesné koše alebo háčiky upevnené na stene či priamo na kuchynskej linke vám ušetria miesto na pracovnej ploche.

2. Premyslené skladovanie

Využite každý kút kuchyne – vyskúšajte výsuvné police do rohových skriniek, aby ste rozumne využili aj tie najmenšie miesta. Optimalizujte priestor v skrinkách pomocou skladacích stojanov alebo organizérov na riady a potraviny.

3. Praktická kuchynská linka a vybavenie

Dajte šancu multifunkčnému nábytku, ako sú skladacie stoly alebo stoličky s úložným priestorom, ktoré môžete ľahko skryť, keď ich práve nepotrebujete. Môžete použiť mobilné kuchynské vozíky, pracovné dosky alebo koše na kolesách, ktoré sa dajú presúvať podľa potreby.

4. Optické triky pre zväčšenie priestoru

Použite svetlé farby na steny a skrinky, čo priestor opticky zväčší a dodá kuchyni svieži vzhľad.

Veľké zrkadlá alebo sklenené povrchy plnia v menších priestoroch podobnú funkciu, no zároveň ich zaplavia potrebnou dávkou svetla. Premyslite si, či by vašu kuchyňu správne nerozžiarili aj s skrinky s dvierkami so sklenenou výplňou.

5. Odstráňte nepotrebné veci

Snažte sa udržiavať v kuchyni poriadok a neľutujte sa zbaviť nepotrebných predmetov, aby ste maximálne využili voľný priestor. Zvážte investíciu do multifunkčných spotrebičov, ktoré zaberajú menej miesta ako pár menších s rozdielnymi funkciami.

6. Kreatívne usporiadanie

Využite každý centimeter pracovnej plochy. Predmety a potraviny, ktoré používate menej často, skladujte vyššie alebo v zadných častiach kuchynskej linky, avšak stále dostupne. Použite nástenné panely s úložiskom na nože, lyžice a ďalšie kuchynské pomôcky, aby ste uvoľnili priestor v zásuvkách.

Aj v malej kuchyni sa dá použiť veľa kreativity! Vezmite si k srdcu naše rady, aby ste si zariadili vkusnú a praktickú kuchyňu, ktorá bude odzrkadľovať váš jedinečný štýl a zároveň vám pomôže optimálne využiť každý centimeter miestnosti.