Už to bude „nejaký ten piatok“ odvtedy, čo sme navštívili Danubiana Meulensteen Art Museum. Dodnes rada spomínam na toto unikátne miesto. Ale poďme pekne poporiadku. O tomto múzeu som sa dozvedela od známych a veľmi ma ich rozprávanie zaujalo. Keďže mám umenie rada, nebolo treba dlhšie rozmýšľať a zarezervovala som lístky na loďku. Prečo na loď sa dočítate ďalej. Zároveň sa priznávam, že tento zážitok som použila ako narodeninový darček a vrelo odporúčam aj ostatným. Zakúpila som lístok Bratislava – Čunovo/Danubiana a nazad, vrátane vstupu do múzea. Takže sme mali pred sebou krásny deň v podobe kultúrneho zážitku spojeného s plavbou po Dunaji. Počasie nám bolo taktiež naklonené. Veľmi oceňujem, že v loďke si môžete objednať kávu, čaj, nealkoholické a alkoholické nápoje. Počas plavby sa nám naskytovali prekrásne scenérie a keď sme dorazili na miesto, bola som naozaj očarená.

Pozrime sa najprv trocha do histórie, ako vlastne tento skvelý projekt Danubiana vznikal. V roku 1990 Vincent Polakovič z Popradu podnikol takmer mesačnú cestu po stopách Vincenta van Gogha. Spolu s priateľmi tak navštívil všetky miesta, kde tento slávny holandský maliar pôsobil a tvoril. Z tejto cesty sa vrátil plný nadšenia a 9. septembra 1993 otvoril v Poprade prvú súkromnú galériu na Slovensku pod názvom Žltý dom Vincenta van Gogha. O rok neskôr sa zoznámil s holandským zberateľom a podporovateľom umenia Gerardom Meulensteenom z Eindhovenu, ktorý mu neskôr finančne pomohol projekt Danubiana uskutočniť. Aby som však nepredbiehala udalostiam, niekedy v rokoch 1995 – 1999 Vincent Polakovič s Gerardom Meulensteenom počas spoločných rozhovorov dospeli k záveru postaviť v Bratislave múzeum moderného umenia. Ich myšlienka tkvela v tom, aby v moderných, architektonicky zaujímavých priestoroch mohli okrem slovenských umelcov predstavovať aj zahraničných sochárov a maliarov. A tak v roku 1999 neďaleko Bratislavy na polostrove pri vodnom diele Čunovo sa začala výstavba tohto veľkolepého múzea. Danubiana Meulensteen Art Museum slávnostne otvorili 9. septembra 2000.

V roku 2008 sa zakladatelia múzea začali zaoberať myšlienkou dostavby. V roku 2011 sa Gerard Meulensteen rozhodol svoje múzeum venovať Slovenskej republike. Vláda SR, samozrejme, tento veľkolepý dar prijala. A tak prostredníctvom Ministerstva kultúry SR vznikla nezisková organizácia, ktorá mala naďalej nielen organizovať výstavy, ale aj dokončiť výstavbu Danubiany podľa pripravených projektov. Dostavba bola po úspešnom verejnom obstarávaní spustená v marci 2013. Zrenovované múzeum slávnostne odovzdali širokej verejnosti prostredníctvom ministra kultúry SR 9. septembra 2014. Takže ako ste si mohli všimnúť, dátum 9. september bol pre Danubianu kľúčovým medzníkom. Dostavbu múzea ocenili za stavba roka pre rok 2014. Odvtedy bolo umiestnených v Danubiane veľa výstav, ktoré videli nielen slovenskí, ale tiež zahraniční hostia. Dokonca v roku 2016 Danubiana získala cenu Júliusa Satinského – Bratislavská čučoriedka.

Múzeum sa rozprestiera len 20 km od Bratislavy a má jedinečnú polohu, nakoľko sa nachádza na hraniciach troch štátov, a to Slovenska, Rakúska a Maďarska. Danubiana sa tak razom stala jednou z hlavných dominánt Bratislavy. Stavba upúta vďaka citlivému prepojeniu architektúry s okolitou prírodou, riekou Dunaj a mestom Bratislava. Múzeum sa nachádza na cípe polostrova a má tvar lode, čo ako isto sami uznáte, sa do tohto prostredia dokonalo hodí. Múzeum ponúka svojim návštevníkom okrem výstavných sál aj Art shop, kde si môžete kúpiť nejaký suvenír, ako pamiatku na toto nevšedné miesto. My sme si pozreli krásnu výstavu, ktorá sa nám veľmi páčila. Potom sme sa išli poprechádzať po parku. V priľahlom sochárskom parku sme si popozerali diela od viacerých známych sochárov. Jedinečný zážitok bola prechádzka na streche múzea, kde nás ohúrili výhľady.

Samozrejme, sme z tohto úžasného miesta nemohli odísť beztoho, aby sme si neposedeli pri šálke kávy. Sadli sme si na terasu, kde bol pohodlný ratanový nábytok. Z terasy sa nám naskytovali nádherné výhľady na park a na tok Dunaja. Na vzdialenom horizonte sú vidieť Malé Karpaty a údolie, ktoré sa končí rakúskymi Alpami. Popri pití kávy môžete pozorovať napríklad aj výletné lode. Jedná sa naozaj o štýlovú kaviareň s cukrárňou. Táto kaviareň vo vás vyvoláva pocit prímorskej kaviarne. Cítite sa tu ako na dovolenke. V kaviarni sa nachádza dizajnový nábytok, ako aj kreslá od slávneho dánskeho dizajnéra. Zariadenie je veľmi vhodne skombinované s drevenými stolmi. Na stenách nájdete rôznorodé obrazy a plagáty. V Art Café ako aj v múzeu môžete stretnúť rôzne osobnosti a umelcov. Objednali sme si cappuccino, ktoré bolo celkom drahé. Kávička bola však veľmi dobrá. Podávajú jedinečnú kávu Brosio. Obsluha bola taktiež na úrovni. Takže keď sa budete chcieť vymaniť z každodenného života a dožičiť si umelecký zážitok, dávam vám do pozornosti Danubiana Meulensteen Art Museum. Pevne verím, že aj ja sa do tohto múzea na polostrove ešte niekedy vrátim.

Adresa:  900 43 Hamuliakovo

 

Otváracie hodiny: Po – Zatvorené, Ut – Ne: 10 – 18

 

Art Café hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 1

 

Celkovo hodnotím Art Café známkou 2

 

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476c7dc734a317e7%3A0xad038b995beec0c9!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOOCLjLeKHdfLJ9JRbSoTwBvPkgLYBaumSKvfGP%3Dw213-h160-k-no!5sdanubiana%20art%20cafe%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOOCLjLeKHdfLJ9JRbSoTwBvPkgLYBaumSKvfGP&sa=X&ved=2ahUKEwib8vj27PPlAhUKbFAKHXIQC3EQoiowE3oECA4QBg