Slnko, piesok a slaná voda – to sú typické predstavy o dovolenke pri mori, ktorá láka milióny ľudí z celého sveta. Okrem oddychu na pláži a kúpania v mori existuje množstvo ďalších aktivít, ktoré vám dovolenku pri mori spríjemnia a urobia z nej nezabudnuteľný zážitok. Aké vodné športy sú zdrojom super zábavy, adrenalínu a nezabudnuteľných spomienok?

Plavby na jachtách

Z hotelového rezortu odporúčame na jeden deň odísť a užiť si hodiny relaxu na jachte. Plavba na jachte patrí k luxusnejším zážitkom, ktorý si môžete dopriať aj na kratší čas v podobe výletu s posádkou alebo prenájmu menšej jachty. Jachty na predaj a iné lode na predaj lákajú ľudí kvôli pocitom na otvorenom mori. Tie sa nedajú s ničím iným porovnať. Plavba po mori vám umožní spoznať pobrežie z novej perspektívy, vychutnať si svieži morský vánok a panoramatické výhľady. Môžete sa kúpať v otvorenom mori, šnorchlovať alebo sa venovať rybolovu. Večer si vychutnáte západ slnka nad morom a romantickú atmosféru.

Plavby na motorovom člne

Pre tých, ktorí hľadajú adrenalín a vzrušenie, je ideálna plavba na motorovom člne. Rýchla jazda po vlnách vám prinesie poriadnu dávku zábavy a umožní vám preskúmať pobrežie a skryté zátoky, ktoré by ste z pevniny nemali šancu vidieť. Môžete si prenajať čln aj sami a skúsiť si riadenie alebo sa vydať na výlet s vodákom, ktorý vám ukáže najkrajšie miesta v okolí. Pozor na to, že pre kormidlovanie plavidiel na mori nestačí preukaz vodca malého plavidla. Je nutné zložiť skúšky veliteľa rekreačného námorného plavidla.

Jazda na vodnom skútri

Jazda na vodnom skútri je zábavná aktivita pre jednotlivcov aj páry. Vodné skútre sú ľahko ovládateľné a umožňujú vám robiť rôzne triky a piruety na vode. Môžete sa preháňať po mori, pretekať s priateľmi alebo sa len tak plaviť a vychutnávať vietor vo vlasoch. S vodným skútrom je možné na mori jazdiť len v úsekoch mimo plavcov. Nezanedbajte inštruktáž a oblečte si záchranné vesty.

Vodné lyžovanie

Vodné lyžovanie patrí k náročnejším vodným športom, ale pre tých, ktorí ho zvládnu, je zaručený úžasný zážitok. Vďaka ťahu motorového člna môžete kĺzať po hladine mora a užívať si pocit rýchlosti a slobody. Vodné lyžovanie si vyžaduje určitú fyzickú zdatnosť a koordináciu, ale s trochou tréningu ho zvládne každý.

Okrem týchto štyroch vodných športov existuje veľa ďalších aktivít, ktoré si môžete pri mori užiť, napríklad windsurfing, kitesurfing, paddleboarding, kajakovanie, šnorchlovanie, potápanie a parasailing. Každý z vás si zaručene nájde aktivitu, ktorá ho bude baviť a užije si dovolenku pri mori naplno.

Autor: Gabriela Kudláčová