Vždy, keď som v Trnave, rada navštívim nejakú trnavskú kaviareň. Tentokrát sme zašli do Synagóga café, samozrejme sme tu neboli po prvýkrát a verím, že ani nie naposledy. Nakoľko sa jedná naozaj o unikátnu kaviareň, radi tam chodievame pravidelne. Kaviareň sa ukrýva vo veľkolepých priestoroch v súčasnosti už odsvätenej ortodoxnej synagógy. V Trnave na židovskú kultúru poukazujú dve zachované synagógy, obe pochádzajúce z konca 19.storočia. Druhá synagóga status quoante stojí len pár metrov od ortodoxnej synagógy. Synagóga bola postavená na Haulíkovej ulici. Presný rok jej výstavby nie je úplne známy, no keďže na mape mesta z roku 1895 je zaznačená, musela byť už vtedy postavená. Ortodoxná synagóga je vzhľadom na svoje rozmery nazývaná aj „Malá synagóga“, jedná sa o halovú stavbu bez veží. Synagóga sa od roku 2010 môže popýšiť ocenením: Najkrajšia zrekonštruovaná sakrálna stavba na Slovensku.

Synagóga café ma neprestáva pri každej návšteve udivovať. Jedná sa o nádherné miesto s bohatou históriou, ktorá na vás dýcha na každom kroku. Dávam dole pomyselný klobúk pred tvorcami tohto konceptu, pretože sa im podarilo skĺbiť niečo úžasné a nevídané. Ako na svojej stránke uvádza sám majiteľ kaviarne Šimon Štefunko: „Synagóga café v súčasnosti predstavuje jedinečné spojenie krásy, kultúry a umenia s veľkým rešpektom k minulosti.“ A ja pánovi majiteľovi musím dať za pravdu. Kaviarenské priestory sú veľké a honosné.

Synagóga je zariadená krásne a moderne, ale cítiť v nej aj stopy histórie. V interiéri sa zachovali liatinové stĺpy, okrem nich sa zachovalo niekoľko pôvodných umelecko-remeselných detailov a zvyšky pôvodnej maľby. Posadiť sa môžete do boxov, ktoré sú umiestnené po bokoch kaviarne. V tomto boxe nadobúdate pocit, že sedíte doma v obývačke, nakoľko sa usadíte do sedacej súpravy. Každý box je štýlovo zariadený. Tieto boxy sú predelené sklom, čo pôsobí veľmi luxusne. Stredom kaviarne sú umiestnené guľaté stoly s béžovými kreslami. Objavíte tu však aj stoly s motívom šachovnice. V policiach nájdete nespočetné množstvo kníh, do ktorých sa môžete s chuťou pri šálke výbornej kávy začítať. Cez nádherné oblúkové okná sa do kaviarne dostáva dostatok svetla. Dekoračnými prvkami sú taktiež nádherné lustre, obrazy a rôzne dekorácie. V Synagóga café sa konajú koncerty, besedy, výstavy, firemné večierky, čítačky, divadelné predstavenia, módne prehliadky, školenia. Kaviareň je taktiež veľmi vhodné miesto na oslavy, pracovné a priateľské stretnutia.

Usadili sme sa do pohodlného a útulného boxu, čo nám zabezpečovalo dostatok súkromia. Počas našich predchádzajúcich návštev bola táto kaviareň celkom plná, ale teraz tu bola príjemná komorná atmosféra. Personál nám priniesol pekný a pútavý ponukový lístok. Po našu objednávku prišli takmer okamžite, nakoľko sme ešte nemali vybraté, museli sme ich požiadať o malú chvíľku strpenia. Obsluha v tejto kaviarni je veľmi milá a na úrovni. Objednali sme si cappuccino v hodnote 2,20€ a domáce cheesecaky. Kávu servírujú v šálke s vlastným logom, s pohárom vody a keksom. Pripravujú kávu značky Montecelio s dlhou tradíciou a prvotriednou kvalitou. Káva z tejto kaviarne je potešením pre chuťové poháriky. Synagóga café ponúka rôzne koktaily, výberovú kávu, smoothies, domáce limonády, raňajkové menu, domáce zákusky a veľa iných dobrôt. Je vidieť, že v kaviarni si na čerstvosť a kvalitu potrpia. Oceňujem, že predávajú výrobky, ktoré vytvorili zdravotne znevýhodnení žiaci Praktickej školy pri Špeciálnej základnej škole v Trnave. Synagóga café patrí medzi moje obľúbené kaviarne, takže určite sa tam čo nevidieť znova ukážem. V tejto jedinečnej kaviarni sa naozaj oplatí zastaviť.

Adresa: Haulíkova 405/3, 917 00 Trnava

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 8 – 22, Pia: 8 – 0, So: 10 – 0, Ne: 10 – 22

Synagóga café hodnotím: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1

Synagóga café celkovo hodnotím známkou 1

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476ca081e97ddc71%3A0x38da3d37dd0a1424!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNVV_FbUkYtKMVu2N0nSu60QoHCxInuh8YuHbOo%3Dw290-h160-k-no!5ssynagoa%20cafe%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNVV_FbUkYtKMVu2N0nSu60QoHCxInuh8YuHbOo&sa=X&ved=2ahUKEwjoi9CdipDoAhXIQkEAHZHSCegQoiowCnoECBMQBg