Počas môjho štúdia v Trnave som si veľmi obľúbila kaviareň Thalmeiner, ktorá mimochodom k mojim obľúbencom patrí do dnešného dňa. Je pravdou, že v Trnave mám v obľube viacero kaviarničiek, ale Thalmeiner je jednoducho Thalmeiner. Ani si neviem predstaviť, že by nejaký Trnavčan túto jedinečnú kaviareň nepoznal. Dokonca si dovolím podotknúť, že kaviareň Thalmeiner pozná nejeden kávičkár a isto nielen zo Slovenska. Vždy do tejto kaviarne rada zájdem a s nostalgiou spomínam na študentské časy.

Skôr než vás zavediem do štýlovej talianskej kaviarne z minulého storočia, dovoľte mi nazrieť trošku do histórie. Ako som sa mohla dočítať, už v 30. a 40. rokoch minulého storočia bola v Trnave kaviareň, ktorá sa volala Othon, neskôr dostala názov Európa. Túto kaviareň však všetci poznaliskôr pod názvom „U Thalmeinera“, podľa jej majiteľa. Podnik navštevovali mnohé osobnosti z Trnavy. V roku 1950 však komunisti pána Thalmeinera vyhnali. V časoch socializmu dostala názov Krym. Rodina Trnkovcov nadviazala na tradíciu predvojnovej kaviarne a do Trnavy navrátila časy minulé, keď v roku 2011 otvorili brány Thalmeinera. Kaviareň nesie názov podľa spomínaného kaviarnika Thalmeinera.

V Thalmeineri sa snažia pokračovať v tradícii trnavských prvorepublikových kaviarní a očividne sa im v tom darí. Spomínanú kaviareň nájdete priamo na Trojičnom námestí. Thalmeiner je kaviareň s veľmi príjemnou a zároveň tajomnou atmosférou. Interiér pozostáva z niekoľkých miestností. Priestor kaviarne je veľmi elegantný a dýcha históriou. V miestnostiach sa nachádza kvalitný masívny nábytok. Zaujímavým prvkom je krásna mozaiková podlaha. Na stenách nájdete obrazy s kaviarenskou tematikou alebo vás očaria steny so štukovými kvetmi. Kaviarenské priestory dekorujú knihy, lampy a rôzne drobnosti. Posedieť si môžete napríklad pri krbe. Mimochodom, v kaviarni sa sedí veľmi pohodlne a príjemne. Vzhľadom na veľkú obľúbenosť kaviarne býva niekedy problém nájsť si voľné miesto na sedenie. V teplých mesiacoch sa môžete usadiť na letnej terase a vychutnať si tak ruch na námestí.

Thalmeiner sa vyznačuje poctivým prístupom ku kaviarenskému remeslu. TRNKA je rodinná firma, ktorá sa venuje: chutnému jedlu a dobrému pitiu. V tejto kaviarni si zvyknem objednávať fantastické cappuccino 9,5g v hodnote 2,10€. Káva je podávaná na hnedom podnose v nádhernej farebnej šálke s pohárom vody a s drobnou sladkosťou. Pripravujú tu špičkovú výberovú kávu z výbornej slovenskej pražiarne Green Plantation. Podnik Thalmeiner kladie dôraz na kvalitné suroviny, z ktorých vyrába svoje chutné produkty. V Thalmeiner ponúkajú výborné domáce slané a sladké raňajky. V ponuke nájdete taktiež brunch, a to každý deň až do 14:00 hodiny. Kaviareň má svoju vlastnú pekárku, ktorá všetky produkty pripravuje podľa tradičných domácich receptov, ale so štipkou vlastnej fantázie. V ponuke preto nájdete množstvo chutných zákuskov a domáce koláče. V kaviarni si môžete vychutnať filtrované kávové nápoje, domácu citronádu, oranžádu, čerstvé šťavy, ľadové čaje, malinovky, čaj, čokoládu a veľa iných špecialít. Navyše priamo v kaviarni si môžete zakúpiť darčekové poukážky v hodnote 10€, 15€ a 20€.Vzhľadom na ponúkanú kvalitu sú ceny v kaviarni prijateľné. Taktiež čašníci sú veľmi profesionálni, milí a vkusne oblečení. Je vidieť, že sa jedná o podnik na úrovni. Kaviareň Thalmeiner môže byť na seba právom pyšná. O tom, že túto kaviareň zasa navštívim, písať hádam ani nemusím. No príďte sa aj vy presvedčiť na vlastné oči, či je tomu naozaj tak, ako som napísala. Pokiaľ vás z nejakého dôvodu mestská kaviareň Thalmeiner nechytila za srdce, vyskúšajte niektorú inú z ich prevádzok. V Trnave ešte nájdete: Trnavský beer & bistro Akademia na Nádvorí alebo remeselnú pekáreň Chlieb Náš. Ak je pre vás vhodnejšou lokalitou Bratislava, tak neváhajte vyskúšať modernú kantínu White Dragon. V týchto prevádzkach som síce ešte nebola, ale ako poznám Thalmeiner, tak verím, že určite budete spokojní.

Adresa: Trojičné námestie 4, 917 01 Trnava

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 8 – 20, Pia: 8 – 22, So: 9 – 22, Ne: 9 – 19

Thalmeiner hodnotím: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1

Thalmeiner celkovo hodnotím známkou 1

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476ca0812e143397%3A0x4fd1eca5b957416e!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPmdN4s4mkEqJj4FMaxTuy9tOMCPwzvxgJqCG2h%3Dw213-h160-k-no!5sThalmeiner%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPmdN4s4mkEqJj4FMaxTuy9tOMCPwzvxgJqCG2h&sa=X&ved=2ahUKEwjh0crcnZXrAhVFmqQKHYlBCv0QoiowE3oECBgQBg