Jedno nedeľné májové popoludnie sme sa túlali Malým Rímom. Trnava je krajské mesto na západe Slovenska. Prechádzali sme námestím a hľadali sme nejakú zaujímavú kaviarničku. Nakoniec nás najviac oslovila Divadelná kaviareň Bezkydov.

Divadelná kaviareň Bezkydov sa ukrýva v Divadle Jána Palárika. Budovu Trnavského mestského divadla dalo postaviť mesto v roku 1831. Na priečelí budovy je dodnes zachovaný latinský nápis: Isthanc aedem Thaliae po suit senatus ac popolus Tirnaviensis, čo v preklade znamená: Tento dom Tálie postavil senát a obyvateľstvo Trnavy. Divadelná budova, ktorá sa považuje za najstaršiu zachovanú budovu tohto druhu na Slovensku, prešla viacerými vonkajšími a jednou vnútornou prestavbou. 1.1.2002 na základe rozhodnutia svojho zriaďovateľa Krajského úradu v Trnave premenovali divadlo na Divadlo Jána Palárika. Pomenovali divadlo podľa významného slovenského dramatika Jána Palárika, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tohto divadla. Divadlo má v súčasnosti vo svojom repertoári inscenácie pre dospelých aj pre deti. Za srdce ma chytil nápis zavesený na budove: „Jar je krásna pre toho, kto zažil dlhú zimu.“ – Bjornstjerne Bjornson.

Divadelnú kaviareň Bezkydov nájdete v priestoroch foyer historickej budovy Divadla Jána Palárika. Názov kaviarne je inšpirovaný pseudonymom Jána Palárika, ale odkazuje aj na filozofiu konceptu kaviarne. Koncept kaviarne je postavený na snahe prepojiť minulosť s prítomnosťou a nezabúdať pritom na budúcnosť. Koncept je taktiež založený na osobnom prístupe, kvalite a zodpovednosti. Heslo kaviarne znie: „Zažite dobrodružstvo alebo zmierenie.“ Interiér svojou atmosférou a dizajnom vo mne zanechal pocit prvorepublikových kaviarní. Kaviareň Bezkydov disponuje aj letnou terasou. Usadili sme sa teda na terase, ktorá sa rozprestiera priamo na Trojičnom námestí. Terasa je zariadená kaviarenským nábytkom. Pozorovali sme meniacich sa ľudí na námestí a vychutnávali sme si dokonalý výhľad na Mestskú vežu, ktorá je jednou z najvýznamnejších renesančných pamiatok mesta.

Ponuka je postavená na kvalitných produktoch od lokálnych dodávateľov. Myšlienka kaviarne znie, že podnikanie sa dá robiť zodpovedne a s úctou k prírode bez zbytočného odpadu. Preto v kaviarni nenájdete PET fľaše a ani plastové slamky. Všetky nápoje servírujú v skle. Ponúkané koláče a zákusky sú bezlepkové. Napríklad punčový zákusok neobsahuje potravinárske farbivá, ale na zafarbenie je použitá cviklová šťava. Dokonca aj kolový nápoj je bez umelých farbív. V ponuke majú alkoholické, nealkoholické a kávové nápoje. Hostia ocenia prírodné 100% bio šťavy PIJO BIO či lokálne vína z Malokarpatskej vinárskej oblasti. Z bohatej kávovej ponuky sme si objednali cappuccino 8,5g v hodnote 2,10€. Kávy vám za príplatok vedia pripraviť v bezkofeínovej a bezlaktózovej variante. Kávička bola servírovaná v krásnej modrej šálke, ktorá ladila ku kaviarenským stoličkám. Ku káve sme dostali cukor, ale musím poznamenať, že mi chýbal pohár s vodou, to považujem za nedostatok. Inak bolo cappuccino veľmi lahodné. Divadelná kaviareň Bezkydov servíruje slovenskú kávu značky EBENICA COFFEE. Spoločnosť EBENICA COFFEE je slovenská pražiareň svetovo ocenenej kávy. Slovenská káva svetovej kvality Ebenica z Modry prináša milovníkom kávy pôžitok z najviac oceňovanej kávy Harmonelle. Personál v kaviarni bol profesionálny a ochotný. Divadelnú kaviareň Bezkydov jednoznačne odporúčam.

Adresa: Trojičné námestie 2, 917 01 Trnava

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 8 – 22, Pia: 8 – 0,  So: 10 – 0, Ne: 10 – 20

Bezkydov hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1-

Bezkydov celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x476ca13983c8a19f%3A0xa286d007c1d3083b!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNiYmHIbykcwq08viN8XlaydvvPEodH6knNoETZ%3Dw240-h160-k-no!5sDivadeln%C3%A1%20kaviare%C5%88%20Bezkydov%20v%20Trnave%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNiYmHIbykcwq08viN8XlaydvvPEodH6knNoETZ&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwin2I254LzxAhXJyKQKHfnbBP0QoiowCnoECDsQAw