Na Hlavnej ulici v Košiciach otvorili v bývalej predajni Adidasu novú kaviareň/bistro, ktorú sme sa dnes rozhodli navštíviť. Priestor je komplet nefajčiarsky a je baby-friendly – obsahuje detský kútik.

Organický urbanizmus

Už zvonku kaviareň láka svojím dizajnom – sklenená stena lemovaná mohutnými čiernymi kovovými konštrukciami napovedá v akom duchu sa bude niesť interiér. Prívlastok „urban“, ktorý toto bistro má nám evokuje istý mestský dizajnerský štýl, veľmi obľúbený a takisto aj veľmi vďačný. Prvky industrializmu v ňom nesmú chýbať – v tejto konkrétnej kaviarni to bol strop z holého betónu vyzdobený rôznymi trúbkami a inými kovovými konštrukciami. Pri zariaďovaní sa tu čerpalo najmä z prírody – nájdeme tu mnoho živých rastlín či vypchatých vtáčikov. Kaviareň sa snaží ulahodiť milovníkom umenia a takzvaným „mestským krysám“, ktorí nedajú dopustiť na urbanistický štýl. Samozrejme všetko tu so všetkým ladí, na pohľad je to príjemné a tipujem, keďže je kaviareň nová, že sa časom zjavia ďalšie doplnky a vylepšenia. Veľmi pekné textúry na tapetách a použitých látkach sú kombinované s prútenými kreslami a stenami s reliéfom. Nájdeme tu veľa použitého skla, ktoré dodáva interiéru vzdušnosť a transparentnosť. Architekti, študenti umenia, alebo esteticky založení ľudia si tu prídu na svoje.
Hneď v úvode som spomenul detský kútik. Ten je tu pekne zakomponovaný v podobe dreveného domčeka plného hračiek. Takou poznávacou dekoráciou podniku by boli retro bicykle, ktoré tu visia po stenách.

Dobroty zatienili kávu

POGO nesie prívlastok „bistro“, preto tu očakávame kopu chuťoviek a rýchlych jedál. Od raňajok cez brunch až po solídnu večeru – vyberie si, myslím, každý a navyše cenovo je to veľmi príjemné (hádam s narastajúcou popularitou sa ceny nevyškriabu až do nebies). Nájdeme tu panini, chlebíčky, koláčiky, šaláty alebo omeletu. Čo ma prekvapilo boli špagety carbonara, hovädzí vývar alebo hubové rizoto, ktoré v menu takisto figurovali.
Prejdime ale na náš primárny záujem – na kávu. Na výber tu máme taký ten základ, nič „vydumané“. Dnes som to stavil na espresso lungo s mliekom (+ nejaký ten brunch, proste som neodolal). Na pohľad bolo espresso oku-lichotiace a prišlo aj s malým pohárikom vody a chutnou čokoládovou sušienkou. Čo sa týka chuti, káva bola príliš horká. Mlieko a cukor spravili svoje ale i tak ma kávová zmes nenadchla. Nemôžem povedať, žeby išlo o nekvalitnú kávu, avšak košickí konkurenti ma už naučili na príjemnejšie chute pri espresse. Kávová zmes: Café Reserva
Na čo by som však rád upozornil je brunch, ktorý som okúsil a ktorým som očarený ostal. Za menej ako dve eurá som dostal dva stredne veľké krajce výborného mäkučkého chlebíka s nátierkou. Na výber mali rôzne príchute a každý chlebík bol pekne a hravo naarandžovaný, doplnený šalátikom (ospravedlňujem sa, že som nepridal fotku, avšak pri konzumácii mi to úplne vyfučalo z hlavy). Nemôžem sa dočkať na ďalšie desiatové alebo olovrantové pochutiny, ktoré tu hodlám okúsiť. Na záver: do POGA sa chodí jesť, piť kávu sa chodí inde.

Obsluhujú tu slniečka

Personálu nezvyknem vyčleniť celú sekciu v recenzii, dnes však spravím výnimku. Je pre mňa životným cieľom dosiahnuť také šťastie ako mala slečna čašníčka. Pár vecí síce poplietla, no radosť s akou nás obsluhovala bola vskutku obdivuhodná. Prenos emócie zafungoval a mne bolo pri odchode takisto akosi „ľahšie“. Uvedomujem si ale, že nie každému vždy sadne takýto familiárny prístup. Takisto by som slečne odporúčal dodržiavať zónu intimity :).

Hodnotenie

  • Prostredie: 5/5
  • Káva: 3/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4/5

POGO urban café nie je až tak unikátne, v Košiciach máme viacero podobných podnikov, ktoré razia do podobného žánru ako napríklad San Domenico. Posedenie tam je avšak veľmi príjemné hlavne kvôli útulnému interiéru, pomalej jemnej hudbe a celkovej atmosfére, ktorá v kaviarni vládne. Ako už vyplýva z mojej recenzie, najsilnejšou stránkou sú tu pokrmy, nie káva. Predpokladám, že podnik bude naďalej rásť a postupom času začne robiť aj denné obedové menu, keďže je na to dobre vybavené kuchyňou. Kávy sú cenovo priemerné, jedlá mi však prídu príjemne eco-friendly. POGO odporúčam pre rodiny s deťmi (kvôli priestoru na hranie), partiám kamarátov, umelcom, hladošom, zamilovaným párikom, ale nie kávovým elitistom.

POGO caffe, Hlavná 43, 04 001 Košice

https://www.google.sk/maps?q=pogo+cafe+kosice&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwii-JSM783YAhWJSBQKHcHXCTYQ_AUICygC