Výber kaviarní v centre Košíc je extrémne široký a každý si určite nájde tú svoju, akoby na mieru ušitú. Aká je však situácia na košických sídliskách? Vyskúšali sme Caffé Trieste na Terase, ako jednu z viacerých kaviarní patriacich pod toto meno.

Minimalizmus

Patríte medzi tých, ktorých obťažujú zložité orientálne vzory alebo máte osýpky pri sýtych oranžových stenách? Práve vám sa snaží Trieste vyhovieť. Nájdeme tu tri farby – čiernu, bielu a prírodnú farbu dreva. Interiér má taký ten biznis ráz, ktorý sa odzrkadľuje v použitých kreslách z čiernej kože, v pomerne intenzívnom osvetlení a v minime doplnkov. Na poličkách sa síce nachádza zopár predmetov, nie sú však dominantné a nepútajú pozornosť. Použité materiály opäť hrajú na čistotu línii. Tento kancelársky look na mňa pôsobí chladne, neútulne, formálne, konzervatívne a nekreatívne. Každopádne oceňujem, že všetky použité kúsky pôsobia kompaktne, spoločne dotvárajú zvolený štýl a nie sú len nesúrodou zmeskou.

Za málo peňazí veľa muziky

Nápojový lístok zahŕňa prekvapivo slušný výber – okrem základu tu majú napríklad moccacino, ženšenovú kávu, guarana kávu, bezkofeínové alternatívy. Kávová zmes je ich vlastná, v Taliansku pražená. Nájdeme tu samozrejme aj nejaké čaje a nealko a čo sa týka drobných pokrmov na zahryznutie, ponúkajú nám marlenku, linecké pečivo, cheesecake alebo croissant. Negatívom je, že tieto sladké pokušenia sú rozmrazované tovary. Našťastie k tejto skutočnosti prispôsobili aj ceny, keďže každý zo zákuskov kúpime pod euro päťdesiat. Upozorňujem ale na to, že mrazený koláč, ktorý mal ceduľku „cheesecake“ nie je cheesecake. Jedná sa o rebarborový koláč, ktorý síce má keksíkové cesto, avšak jeho plnka je z vanilkového pudingu a nie z creamcheese (poprípade z tvarohu).

Čo sme si objednali? Keďže nám už škvŕkalo v bruchu, naše cappuccino a latté sme obohatili o marlenku a nugátový croissant. K marlenke sa vyjadrovať nebudem, môžete si ju bežne kúpiť v potravinách. Croissant bol fajn – nebol najčerstvejší, ale ani obschnutý, mal dostatok plnky, nedrobil sa. Takto krátko a stručne k pochutinám, prejdime na kávy. Pena na cappuccine bola slabšia, už na pohľad bola samá bublinka a podľahla skúške časom a miešania. Chuť samotnej kávy bola príjemná – krémovosť, zamatovosť, avšak kúsok intenzívnejšia horkosť. Bol som spokojný s latté, ktoré skvele vyvažovalo chuť kávy a mlieka – tieto dva komponenty boli v dokonalej harmónii, ani jedna z chutí neprerážala. Ku každej objednanej káve sme dostali pohár vody a malý keksík s výraznou vanilkovou arómou.

Haló, sme tu viacerí!

Pri stole sme sedeli štyria. Ako prvé doniesli koláčiky, ale iba dvom z nás. Po ďalších piatich minútach dostali ostatní. Čašníčka kávy nosila po jednej a s dlhými pauzami. Zatiaľ čo prvý z nás mal kávu studenú a pomaly dopitú, ten štvrtý ju ešte ani nemal. Možno by bolo dobré najať ďalšieho zamestnanca.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3/5
  • Káva: 3,5/5
  • Personál: 3/5
  • Celkovo: 3/5

Trieste je ten typ kaviarne, ktorý je úplne priemerný, neurazí, ale ani neohúri. Človek od nich veľa nečaká a tým pádom ani nie je pohoršený z mrazených polotovarov alebo limonád, ktoré sú vlastne voda so sirupom. Lákadlom kaviarne sú však bezkonkurenčné ceny a solídna kvalita samotnej kávy. Účet, ktorý sme dostali bol až neuveriteľne nízky a nikde inde za takéto sumy lepšiu kvalitu rozhodne nedostanete. Určite by som však odporúčal napraviť to dnešné faux-pas a nosiť všetky objednané nápoje naraz, alebo aspoň v krátkych intervaloch.

 

Caffè Trieste

Trieda SNP 395/37, 040 11 Košice

https://www.google.sk/maps?q=trieste+terasa&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjgzKLU8aDZAhXBCuwKHTpgDccQ_AUICygC