Halmi je kaviareň, ktorej priestor je veľmi zaujímavý – jedná sa o prerábku starého bytu v centre Košíc. Patrí k nemu aj verejná chodba pred bytom, ktorá z kaviarne činí unikátny objekt. Je to taktiež miesto, kde sa konajú rôzne podujatia. Jedná sa o hniezdočko pre alternatívnych ľudí, medzi ktorých sme sa dnes hodlali vmiesiť.

Ako doma u babičky

Halmi o sebe hovorí ako o „vintage kráľovstve“, kde každý škrabanec nesie svoj osobitý príbeh. Nábytok tu je naozaj nahlodaný zubom času a takisto aj červotočmi. Táto koncepcia sa snaží vyzdvihnúť unikátnosť či originálnosť a vytvoriť zvláštny druh retro atmosféry. Štýl, v ktorom sa interiér nesie zahŕňa pár evergreenov z minulého režimu, ktoré vo vás môžu evokovať bývanie starých rodičov. Najdominantnejším materiálom je tu drevo a najvýraznejším doplnkom sú tu knihy – je z nich postavený bar, alebo konferenčný stolík. Jedinečnosť každého posedenia spočíva napríklad aj v tom, že miesto tradičného stola vám tu kávu naservírujú napríklad aj na šijací stroj. Interiér kaviarne je vďaka familiárnej atmosfére útulný, no mám zopár výhrad k plávajúcej podlahe – čo sa snáď nepodarilo zachovať parkety z pôvodného bytu? Steny tu prepožičiavajú umelcom, ktorí si tu môžu vystaviť svoje diela, preto sa dekorácie na stenách pravidelne striedajú. Osobne by som však odporúčal steny aspoň čiastočne zaplniť knižnicami, alebo väčšími kusmi nábytku, čo by celý priestor zútulnilo.
Mojim obľúbeným miestom je exteriér – priestor chodby, ktorý pod kaviareň taktiež patrí. Nachádzate sa v krásnych verejných priestoroch s rôznymi starodávnymi architektonickými prvkami. Táto chodba je zariadená ako klasický interiér, nechýba tu ani vintage piano. Tento hybrid medzi interiérom a exteriérom je unikátny a kaviarni dodáva jedinečnú atmosféru. Priestor je vyplnený malými kúzelnými detailmi (napríklad to, ako sú schody do kaviarne vysvietené čajovými sviečkami), ktoré dodávajú celku alternatívny ráz. Pre spomenuté príčiny sa Halmi stalo obľúbeným miestom pre umelcov, spisovateľov, hudobníkov, básnikov a ľudí, pre ktorých je estetika na vysokej priečke v ich hierarchií hodnôt.

Skvelá káva

V nápojovom lístku figurujú klasické kávičky, rôzne čaje alebo sezónne dobroty. Halmi ponúka aj denné menu, ktoré je rovnako ladené na alternatívnu nôtu – vegánske a bezlepkové. Keďže mojim primárnym záujmom je recenzovať kávu, odložil som kartičku so sezónnymi horúcimi drinkmi bokom a objednal som si výberové espresso (100% arabica) a cappucino.
Espresso malo vysokú aciditu, výrazný ovocný profil, bolo výnimočne kyslé, stále si však zachovalo príjemnú a lahodnú chuť. Pilo sa veľmi ľahko. Cappuccino bolo viac než potešujúce – perfektná vyvážená chuť mlieka a kávovej zmesi, ani stopy po kyslosti alebo horkosti. Celkovo môžem povedať, že Halmi disponuje kvalitnou kávou. Kávová zmes: Galliano

Priateľská obsluha

Neviem, či je personál školený v tomto neosobnom, priateľskom či bezprostrednom duchu, alebo to s nimi robí samotné prostredie. Milé úsmevy a hrejivý tón hlasu celý zážitok z návštevy kaviarne ešte viac spríjemňujú.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4,5/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 4,5/5
  • Celkovo: 4,5/5

Dve základné koncepty, v ktorých sa Halmi nesie sú originalita a familiárnosť. Interiér sa dá považovať za funkčný antikvariát majúci svoj genius loci. Poskytuje zaujímavé pohľady na rôzne zákutia, ktorých fotografia by isto obstála aj na Instagrame či Pintereste. Napriek tomu, že je naplnená ošarpanou „starinou“, dýcha mladosťou a nesie v sebe vízie a zasnenosť mládeže. Ich káva a aj ostatné ponúkané dobroty majú vysokú kvalitu, čo v kombinácii s priateľským personálom činí z Halmi príjemné miesto, kde môžete stráviť svoj čas. Ceny tu sú vzhľadom na lokalitu priemerné. Toto miesto odporúčam mladým i starým, umeleckým typom alebo kávovým fajnšmekerom.

HalmiCaffe

Hlavná 21, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.sk/maps?q=halmi+space&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjjhOeIubnZAhVMK1AKHbItDNwQ_AUICygC