Dnes sme sa rozhodli vychutnať si kávu v komornejšej atmosfére a tak sme zvolili malú kaviarničku nesúcu francúzske meno – Café Racine. Skrýva sa na Kováčskej ulici v centre Košíc.

Pôvabné útočisko

Interiér sa nesie vo vintage duchu a spája francúzsku eleganciu so skromnosťou malej kaviarne. Dobová atmosféra je zaistená rustikálnymi kúskami nábytku a hlavne maľovaným stropom. Mňa osobne najviac uchvátila nádherná drevená podlaha. Dominancia hnedého dreva je oživená akcentom modrých poťahov na kreslách. Obrazy na stenách pôsobia kompaktne so zvyškom interiéru, no odporúčal by som ich zarámovať. Je to priestor pre klasikov – dotyk 20. rokov, teplé tlmené osvetlenie, jemný jazz v rádiu… Je to tu veľmi útulné. Kaviareň ponúka súkromie, pokoj a vďaka svojmu dobovému rázu aj romantiku. Som veľmi rád, že dokázali využiť atmosféru à la France bez bezpodmienečného kopírovania provensálskeho vidieku (t.j. samá biela a levanduľová), ako to tak často vidíme.

Cappuccino áno, espresso nie

Nápojový lístok zahŕňa klasické kávy, sójové alternatívy alebo kávu s Baileys. Okrem toho tu na doplnenie francúzskej atmosféry nájdeme aj širokú ponuku koňakov a vín. Nechýba ani horúca čokoláda, limonády alebo pivo. Na zahryznutie si môžete vybrať niečo z miestnej skromnej ponuky koláčov alebo sendvičov. Náš výber padol na klasiky – espresso lungo a cappuccino. Obe kávy prišli bez keksíka alebo iného sladkého „doplnku“.
Ako prvé som ochutnal cappuccino. Pena bola pomerne nízka a nevydržala dlho, samotná káva však bola krémová a chutná. V zmesi chutí bola pomerne výrazná tá mliečna, bola ale príjemná a dodávala celku istú sladkosť.
„Veľké presso“, ako lungo často nazývajú, si už odnieslo horšie hodnotenie. Teplú vodu vám tu dolejú automaticky, nedolievate si ju sám, čo mohla byť príčina problému. Káva mi prišla akoby priveľmi zriedená, zmizla z nej plnosť. Bolo to ako piť horúcu vodu, po ktorej ostával v ústach príliš horkastý závan. Značka kávy: Illy

Priateľská a usmievavá

Pani, ktorá tu obsluhovala bola veľmi milá. Jej vystupovanie bolo príjemné, upokojujúce a celkovo pridávalo útulnej atmosfére podniku. Mám pocit, že sa jednalo o majiteľku.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 3,5/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 4/5

Café Racine má jednoznačne genius loci, t.j. svoju špecifickú atmosféru. Je to skvelé miesto plné pokoja a komfortu, ktoré ponúka istú dávku súkromia. Čo sa týka kvality káv, cappuccino prešlo mojou subjektívnou značkou kvality, bohužiaľ, espresso výrazne zaostáva. Ochutnali sme aj jednu z miestnych limonád a tá bola veľmi chutná. Cenovo sa pohybujeme v takom strede. Je to skvelý podnik na chvíle, kedy sa chcete vyhnúť preplneným, hlučným, frekventovaným priestorom či cudzím pohľadom a túžite spomaliť svoj čas. Čo tak si tu dať najbližšie rande?

 

Café Racine – Kováčska 10, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.sk/maps?q=cafe+racine&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwj–tThv5nZAhUPKlAKHU0LDYgQ_AUICigB