V dnešný deň sme s ťažkosťami hľadali kaviareň, ktorá by preplnenosťou nepraskala vo švíkoch – všade, kde sme sa rozhodli zavítať, panoval hluk ako vo včelom úli a stôl pre štyri osoby bol nedostatkovým tovarom. Nakoniec nás zachránila kaviarnička Bongusto na rohu Alžbetinej ulice v Košiciach.

Piští po prerábke

Bongusto symbolizuje luxus zapadnutý prachom – kryštálový luster síce indikuje štýl na vysokej nohe, no popraskaná koža na stoličkách zas spieva inú pesničku. Sedadlá, ktoré konkurujú aj vyradeným električkám košickej MHD nie sú to, čo by umocnilo chuť rannej šálky kávy. Omrvinky a špina neurčitého pôvodu zas vypĺňali špáry stolu, čo oku taktiež nelichotilo. Odhliadnúc od nedostatočnej údržby a opotrebovanosti vybavenia je samotný interiér akoby nedotiahnutý do konca. Chýba mu akési to svieže je ne sais quoi, nejaký farebný akcent, ktorý by podniku vtisol charakteristický punc. Ako celok to pôsobí smutne, ošarpane a chudobne… no zas to hotová tragédia nie je!

Poklad na povale

Moje básnické črevo využíva túto analógiu spomínajúc na chuť kávy, ktorú sme tu degustovali. Kyslé tváre, ktoré nám ostali po premeraní interiéru sa rýchlo premrštili do prekvapeného výrazu, pretože tunajšia káva bola čistý poklad! Znamenitá, intenzívna a plná chuť bez akýchkoľvek známok kyslosti, nadmernej horkosti alebo iných pachutí. Espresso tu bolo krásne sýte (žiadna vodnatá žbrnda) a cappuccino lahodné a krémové. Bongusto je takisto aj pražiareň a tak niet divu, že je ich káva skvele aromatická a jedinečná.

Čo nám vedia ponúknuť okrem klasík? Nevedno, pretože nám obsluha ani nedoniesla lístok…

Sprepitné si necháme

Interiér nie je jediným kameňom úrazu tejto kaviarne. Miestny personál za veľa nestál – vybafnúť na zákazníka otázku ohľadom ich objednávky je predsa len trochu hŕŕŕ, minimálne s nedočkavým a otráveným výrazom. Takisto nám kávu nosili po jednej s relatívne veľkými medzerami a tak už mal prvý človek dopité, zatiaľ čo posledný sa ešte ani nedostal na rad. Prázdne šálky nám nikto neodniesol a ani sa neprišiel spýtať na to, či ešte niečo nechceme. A my sme boli pritom ochotní zakončiť návštevu koláčikom…

Hodnotenie:

  • Prostredie: 2/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 2/5
  • Celkovo: 3/5

Výborná kávička je jediným lákadlom Bongusta, keďže podnik veľmi nedbá na osobitú kultúru, dizajn, alebo čo i len priateľský prístup zamestnancov. Kaviareň má však ešte jedno plus a tým je veľmi sympatická cena za takúto dobrú kávu. Student-friendly cenovky iste zaisťujú podniku množstvo zákazníkov, no nenaplňujú rozpočet natoľko, aby aspoň vymenili čalúnenie na rozpadajúcich sa stoličkách.

Bongusto Caffé, Alžbetina 661/36, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=bongusto&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjaqNvm2ojeAhXFxIsKHd6rAIQQ_AUIDygC