V košickom obchodnom dome Optima vyrástlo nové malé námestíčko, v centre ktorého sa hrdo pýši nano kaviarnička Saint Coffee. Barový pult láka svojím moderným dizajnom a tak som sa rozhodol túto novinku empiricky preveriť.

Nadčasová trikolóra

Saint coffee si ako reprezentantov zvolil čiernu, bielu a farbu prírodného dreva. Táto kombinácia nemôže nič pokaziť – je svieža, ľahká, moderná, no zároveň nadčasová a len tak ľahko sa nezunuje. Vybavenie kaviarne je urbanistickým ideálom – industrializmus skombinovaný s romantickejšími vintage prvkami sa ukázal byť dizajnovým evergreenom, ktorý kraľuje podnikom už od začiatku 10. rokov 21. storočia. Všetko je tu príjemné a roztomilé, no okolie celý potenciál interiéru doslova vraždí. Saint coffee nie je nijak oddelená od zvyšku rušného nákupného centra a tak na vás pôsobí kvantum distraktorov z okolitých butikov, ako aj cirkulujúce mravenisko nákupov-lačných zákazníkov. Kvôli tomu, ako je kaviareň situovaná, si v nej človek zaručene neoddýchne.

Unikát

Hektické prostredie môže pre kávičkára pôsobiť dostatočne odstrašujúco, aby sa zvrtol na päte a hľadal pokojnejšiu oázu. Pre tých, ktorých však ruch obchodného domu neodradí, sa naskytne odmena v podobe obšírneho menu, plného kopy originálnych kombinácií. Vybral som pre vás zopár najatraktívnejších lákadiel ako je káva s kokosovým pyré a orieškovým krémom, káva s mentolom, alebo pre fanúšikov zdravého lifestylu je tu skinny coffee – káva s medom, bio kokosovým olejom a škoricou. Okrem všemožných kávových pochúťok tu ponúkajú aj viaceré limonády, horúce čokolády, alebo čaje. Hlad zaženiete so skromnou ponukou miestnych brunchov. Čo sme si nakoniec objednali? Ružové cappuccino a banánovú kávu.

Hneď na úvod nás okúzlilo príťažlivé naservírovanie, ktoré si priam pýtalo fotku na Instagram. V momente som skočil po banánovej káve (ktorá mala v sebe banánové pyré a čokoládový krém) s očakávaním dvoch protichodných scenárov – buď to bude nebesky dobré, alebo pôjde o lacnú presladeninu, ktorá vyhovuje maximálne násťročným dievčatkám. S veľkým potešením môžem prehlásiť, že išlo o prvý prípad – pyré sa postaralo o autentickú banánovú chuť a celý drink mierne zahustilo, čím ho premenilo na kávové smoothie. Zrelé banány, rovnako ako čokoládový krém, nápoj decentne osladili a mojim chuťovým pohárikom darovali prvotriedny orgazmus.

S laťkou nastavenou na maxime som siahol po cappuccine s ružovou vodou, na ktoré som bol poriadne zvedavý. Po odchlipnutí som len vypúlil oči – išlo o nezameniteľnú a doposiaľ nepoznanú chuť, ktorá bola viac než príjemná. Kto by to bol povedal, že ružová voda, ktorá je alfou a omegou kozmetiky už od čias Rímskej ríše, si nájde svoje uplatnenie aj vo svete káv? Tento netradičný komponent celý nápoj príjemne osviežil. Osobne som si vychutnával najmä aromatický kvetinový závan, ktorý ma potešil pri každom uchlipnutí.

K personálu nemôžem veľa povedať, keďže tento pultový štýl sa nedá kto vie ako ohodnotiť. Popýtali sme si, dostali sme – a to je to podstatné.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 3/5
  • Celkovo: 4/5

Saint coffee si odnáša jedno obrovitánske plus za skvelý výber aj kvalitu káv a takisto aj za sympatické vybavenie kaviarne. Kvôli rušnému prostrediu však nespadá medzi mojich košických favoritov, no je to asi len vec vkusu. Ak ste sa dnes skvele obliekli a túžite po pohľade okoloidúcich, choďte do toho. Ak však túžite pri svojej šálke kávy zastaviť čas a vytrhnúť sa z reality, zvoľte inú variantu – napríklad pobočku Saint coffee v Prešove.

Saint Coffee
Moldavská cesta 32, 040 11 Košice

https://www.google.sk/maps/search/saint+coffee+optima+ko%C5%A1ice/@48.6951149,21.2374256,18z

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokKaviareň Papa Košice
Ďalší článokSibling Coffee – Košice