Dnes vás pri šálke dobrej kávy prenesiem do minulosťou nasiaknutej reštaurácie Vitorlás, ktorá sa nachádza priamo v Balatonfüred. Zavediem vás na miesto, ktoré doslova dýcha históriou. Jedná sa o starú monumentálnu budovu priamo na nábreží s nádhernou panorámou. Príbeh dnešnej Vitorlás sa začal písať v 19. storočí. Dnešná reštaurácia Vitorlás bola pôvodne lodiarskou dielňou. Táto dielňa patrila slávnemu anglickému staviteľovi Richardovi Yongovi. V roku 1880 bola v tejto dielni postavená aj prvá plachetnica Senta. Richard Yong založil v roku 1884 jachtársky spolok Štefánia. V roku 1887 na tomto mieste vznikla prvá Klubovňa, ktorá sa onedlho stala obľúbeným miestom stretávania sa monarchie a aristokratov. Neskôr sa stala táto Klubovňa symbolickou reštauráciou celého Balatonu priamo na pobreží. Tak toto je súčasná reštaurácia Vitorlás.

Reštaurácia Vitorlás je jednou z najkrajších reštaurácií na pobreží. Síce sa už zvečerilo, ale my sme sa usadili na letnú terasu, ktorá ponúka nádherné výhľady. Sadli sme si hneď k jazeru, čo bola v skutku pridaná hodnota pre túto už aj tak krásnu reštauráciu. Na drevenej konštrukcii terasy boli zavesené biele závesy, ktoré pripomínali plachty na plachetnici. V reštaurácii je možné zorganizovať svadbu, firemné a rodinné akcie, oslavy a veľa iných podujatí. Reštaurácia ponúka veľkolepý exteriér aj interiér, kde sa zmestí až okolo 130 hostí. A to nielen v lete, ale aj v zimných mesiacoch, alebo počas nepriaznivého počasia. Svadobný obrad je možné uskutočniť priamo na nábreží. To musí byť skutočne prekrásny zážitok, nie len pre svadobčanov, ale aj pre ich hostí. Záujemcovia si môžu vybrať z viacerých menu a nápojových balíčkov. V prípade potreby a väčšieho komfortu vedia odporučiť svojich osvedčených partnerov na výzdobu podujatí, fotografické a hudobné služby. Reštaurácia je pretkaná históriou, ale závan modernej doby cítiť na každom kroku.

V reštaurácii ponúkajú predjedlá, polievky, ryby, hlavné jedlá, cestoviny, vegetariánske jedlá, dezerty. Z nápojového lístka si môžete objednať horúcu čokoládu, pivo, nealkoholické nápoje, destiláty, víno a veľa iného. Prekvapila ma bohatá ponuka kávových nápojov. Aj keď bola už pokročilá hodina, objednala som si svoje obľúbené cappuccino. V reštaurácii pripravujú taliansku kávu značky Bristot. História kávy Bristot sa tiahne až do roku 1919, kedy Domenico Bristot otvoril v Taliansku svoju malú pražiareň kávy. Cappuccino bolo servírované v šálke s logom spoločnosti Bristot. Káva bola lahodná. Za drobný nedostatok považujem, že kávu podávali bez ničoho. Vzhľadom na to, že sme si v reštaurácii dali len nápoj, bola som milo prekvapená, že personál bol ku nám milý a nedal nám to pocítiť. Pre milovníkov histórie je táto reštaurácia ako stvorená. Fúkal jemný letný vetrík a ja s kávičku v ruke som pozerala na nočnú krajinu. Vychutnávala som si nielen kávu, ale aj tento neopísateľný pohľad ako sa noc zakráda nad jazerom. Myšlienkami som sa vracala do dôb minulých a premýšľala nad tým, ako to tu v minulosti asi vyzeralo. Reštaurácia je síce drahšia, ale ponúka tradíciu, patinu a nádych Balatonu na jednom mieste.

Adresa: Balatonfüred, Tagore stny. 1, 8230 Maďarslo

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po -So: 12 – 20, Ne: 11 – 19

Vitorlás hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1

Vitorlás celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Vitorl%C3%A1s+restaurant+v+Balatonf%C3%BCrede&oq=Vitorl%C3%A1s+restaurant+v++Balatonf%C3%BCrede&aqs=chrome..69i57j33i10i160l2.827j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8