Poďme spoločne nazrieť do unikátnej talianskej reštaurácie Rosso Italian Restaurant & Pizza & Aparthotel v Michalovciach na Kostolnom námestí 8. Reštaurácia Rosso bola kedysi roľnícky dom. Jedná sa o trojposchodovú rohovú budovu so sedlovou strechou a kupolou. Tento dom dalo postaviť Roľnícke družstvo Michalovce a bol dostavaný v roku 1929 za pomoci roľníkov. Následne sa tam nasťahovali viaceré inštitúcie, ktoré boli úzko spojené s roľníctvom. Budovu však predovšetkým preslávil zemplínsky maliar Teodor Jozef Mousson, ktorý mal v podkroví svoj ateliér. V roku 2019 sa noví majitelia rozhodli rekonštrukciou budovy do Michaloviec preniesť kúsok Talianska. Majitelia sú Taliani, ktorí v Michalovciach žili už niekoľko rokov a chýbala im pravá talianska kuchyňa. Tak vytvorili svoj koncept, kde spojili reštauráciu a luxusné ubytovanie priamo v centre Michaloviec.

 

Nakoľko bol krásny augustový podvečer, sadli sme si na ich peknej letnej terase. Terasu nájdete na malom nádvorí. Terasa bola plná, čo svedčí o obľúbenosti tejto reštaurácie, ale miesto na sedenie sa nám napokon podarilo nájsť. Na terasu sme prechádzali cez vnútorné priestory. Interiér reštaurácie bol zariadený veľmi vkusne. Za dominantu považujem veľkú pec na pizzu. Krásnym doplnkom vnútorných priestorov boli tehlové steny, ktoré nájdete taktiež na nádvorí reštaurácie. Vďaka tomuto detailu sa interiér a exteriér reštaurácie pekne prelína. Na terase boli taktiež krásne farebné kvety, ktoré sa ťahali pozdĺž steny, pouličné osvetlenie, biele slnečníky a kaviarenský nábytok. Ako som už vyššie spomínala, tento podnik ponúka aj ubytovanie, ktoré pozostáva z 10 luxusných apartmánov. Apartmány sú orientované buď k centru mesta, alebo na nádvorie. Aparthotel je celý bezbariérový.

Názov reštaurácie Rosso v preklade znamená červená. Ako všetci iste viete, červená farba predstavuje jednu z farieb talianskej trikolóry. Červená farba je typická aj pre suroviny, ktoré používajú vo svojej kuchyni. Napríklad kvalitné talianske červené víno, paradajky privezené priamo z Neapola, taktiež hovädzie mäso špecifické pre svoju sýto červenú farbu, ktoré pochádza priamo z ich chovu v Hostoviciach a Papíne. Všetky ostatné suroviny sú dovážané tiež priamo z Talianska, ako napríklad syry, šunky, olivový olej a veľa iného. Samozrejme, nemôže chýbať typické tiramisu.  Reštaurácia sa pýši tým, že zákazníci dostávajú na tanieri pravú chuť Talianska, ktorú dokonca pripravujú praví talianski kuchári. Vo svojej ponuke majú predjedlá, polievku, rizoto, ryby, cestoviny, pizzu, mäsové jedlá, rôzne prílohy a dezerty. Z nápojového lístka si môžete objednať alkoholické, nealkoholické, kávové nápoje a, samozrejme, kvalitné víno. Z bohatej ponuky sme siahli po pizze, šálke kávy a poháriku vína. V reštaurácii Rosso pochopiteľne servírujú kávu pravej talianskej značky Caffé Borbone. Značka Caffé Borbone dbá o dôkladný výber plantáží, odkiaľ je káva privážaná. Cappuccino bolo servírované v bielej šálke s logom spoločnosti Caffé Borbone. Kávička ako aj pizza boli výborné. Personál bol tiež veľmi láskavý. A naozaj musím uznať, že vďaka reštaurácii Rosso sme sa aspoň nachvíľočku preniesli do Talianska. Až sa budete túlať uličkami tohto východoslovenského mesta, nezabudnite navštíviť túto pravú taliansku reštauráciu.

Adresa: Kostolné námestie 8, 071 01 Michalovce

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 11 – 22, Pia: 11 – 23, So: 11 – 23, Ne: 11 – 22

Rosso Italian hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1-

Rosso Italian celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Rosso+Italian+Restaurant+%26+Pizza+%26+Aparthotel+v+Michalovciach&oq=Rosso+Italian+Restaurant+%26+Pizza+%26+Aparthotel+v+Michalovciach&aqs=chrome..69i57.773j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8