Ulica Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici je známa aj pre jej 140 metrov dlhý vyvýšený chodník nazývaný Trotuár. Trotuár bol považovaný za akési štiavnické korzo. Je to krásna ulica v centre mesta lemovaná meštianskymi domami. Dnes je táto ulica jedným zo symbolov Banskej Štiavnice. Každý, kto v tomto historickom mestečku bol, mi dá isto za pravdu. Ulica nesie pomenovanie po Andrejovi Kmeťovi, ktorý bol rímskokatolícky kňaz, historik, archeológ, geológ, mineralóg, paleontológ, botanik a taktiež etnograf v jednej osobe. Na začiatku tejto ulice sa hrdo týči jeho socha. Ulica Andreja Kmeťa je miesto, kde nájdete veľa obchodov a kaviarní s terasami. Počas letnej sezóny je plná turistov a dovolenkárov, ktorí nasávajú atmosféru tohto mesta. A práve na tejto ulici sa nachádza kaviareň s príznačným názvom Trotuar Cafe, ktorú sme navštívili. Predtým sme sa boli prejsť až k Starému zámku, tak sme oddych uvítali.

Trotuar Cafe doplnila banskoštiavnický Trotuár ešte v lete 2012. Odvtedy si kaviareň získala svojich stálych hostí, ktorí sa tam často a radi vrátia, ale aj turistov, ktorí sa v nej zastavia napríklad len na šálku dobrej kávy, limonádu alebo zákusok. V tejto kaviarni som bola po prvýkrát v máji 2019. Vtedy ma vo vnútorných priestoroch veľmi zaujalo pekné a obrovské akvárium s rybičkami, ktoré zároveň opticky predeľovali miestnosť. No pri terajšej návšteve zostalo akvárium prázdne. Je to veľká škoda, pretože pohľad na plávajúce rybičky v človeku vyvolával pocit pohody. Ktovie, či sa do tohto prázdneho akvária rybičky ešte niekedy vrátia, no ja dúfam, že áno. Kaviareň je zariadená v retro štýle. Cez veľké presklené okná môžete pozorovať dianie na tejto frekventovanej uličke. V jednom z okien je umiestnený akýsi šašo, ktorý na konci svojej čiapky má žiarovku, táto netradičná lampa neustále priťahovala moju pozornosť. V druhom okne sa nachádzajú dve prekrásne starodávne kreslá so stolíkom. Tieto vitríny priťahujú pozornosť ako okoloidúcich ľudí, tak i hostí kaviarne. V kaviarni nájdete aj veľké množstvo kníh. Za veľkú výhodu považujem, že kaviareň disponuje aj vonkajšou terasou. Trotuar Cafe sa nachádza naozaj na skvelom mieste.

Najprv sme sa usadili na vonkajšej terase, ale počasie nám akosi neprialo, tak sme museli prebehnúť dovnútra, pretože sa poriadne rozpršalo. Z ponukového lístka sme si objednali cappuccino v hodnote 2,10€. Cappuccino bolo servírované v bielej šálke s logom kaviarne na striebornom podnose a s pohárom vody. Pripravujú kávu TROTUAR. Je to ich vlastná zmes, ktorej recept si zakúpili od talianskeho pražiara, ktorý má dlhoročné skúsenosti s pražením kávy. 80% kávy Arabica v tejto zmesi zastupujú starostlivo vyberané kávové zrná z Costa Ricy a Brazílie. Zvyšných 20% zmesi tvorí indická Robusta Cherry. Kávu dávajú pražiť 4-5x mesačne. Dávajú ju pražiť radšej častejšie, aby nestratila svoju arómu a kvalitu, nakoľko dobre vedia, že čerstvo upražená káva chutí najlepšie. Pri nákupe odrodových káv vyberajú to najlepšie, čo sa v danom roku podarilo farmárom dopestovať. Cappuccino mi chutilo, pretože malo dobrú, výraznú a vyváženú chuť. V ponuke majú aj 100% Arabicu z Peru, Kuby, Nicaraguy. V kaviarni organizujú tiež koncerty, ktoré hosťom spríjemňujú víkendový večer. V kaviarni si môžete vychutnať rôzne kávové nápoje, šálku pravej horúcej belgickej čokolády, pohárik vínka – v ponuke majú len slovenské vína, ale aj pivo, čaj, dezerty a veľa iného. Obsluhovala nás veľmi príjemná a ochotná čašníčka. Keď znovu zavítam do tohto starobylého baníckeho mesta, isto si posedím na terase Trotuar Cafe, ak teda nezačne zasa pršať.

Adresa: Andreja Kmeťa 126/14, 969 01 Banská Štiavnica

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 8 – 18, Pia – So: 8 – 23, Ne: 8 – 18

Trotuar Cafe hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 2-

Trotuar Cafe celkovo hodnotím známkou 2-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x471532d0eb521663%3A0xf49bd9fdfbda7396!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipP-XkLWKuzGMJ58RT6hZRLu81mp580tVFflLMlO%3Dw240-h160-k-no!5sTrotuar%20Cafe%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipP-XkLWKuzGMJ58RT6hZRLu81mp580tVFflLMlO&sa=X&ved=2ahUKEwj55dTE8qnqAhXKTsAKHRgMDFwQoiowE3oECBYQBg