Cestou do Banskej Štiavnice sme sa ešte zastavili v Kaštieli vo Svätom Antone. Tento kaštieľ bol dostavaný v roku 1750. Jeho história sa úzko spája s rodmi Koháry a Coburg. Po prehliadke tohto skvostne zariadeného múzea sme sa poprechádzali parkom. Naším ďalším cieľom bolo, že sa vo Svätom Antone naobedujeme. Nakoľko nás denná ponuka akosi neoslovila, pokračovali sme do Banskej Štiavnice. V Štiavnici sme sa rozhodli zájsť do Reštaurácie Gallery na obedové menu a, samozrejme – šálku kávy.

Reštaurácia Gallery sa nachádza priamo v centre mesta na Trojičnom námestí. Je napravo od dominantného barokového súsošia Najsvätejšej Trojice. Reštaurácia sa nachádza na veľmi dobrom, vyhľadávanom a zároveň frekventovanom mieste. Preto ma celkom prekvapilo, že počas denného menu boli vnútorné aj vonkajšie priestory reštaurácie úplne prázdne. Ale ani to nás od jej návštevy neodradilo. Až po našom príchode sa do podniku zatúlalo zopár ďalších hostí. Počasie bolo krásne, tak sme sa usadili na letnej terase, ktorá ponúkala nádherné výhľady na toto úžasné historické mesto. Banská Štiavnica je jednoducho mojou srdcovou záležitosťou. Podarilo sa mi nahliadnuť do útrob reštaurácie. Gallery sa ukrýva pod klenbovými stenami, čo jej dodáva historický nádych. Keď vstúpite do reštaurácie, ako prvé vás upúta barový pult, ktorý sa nachádza hneď oproti vstupným dverám. Gallery je zariadená celkom pekne. V reštaurácii je málo denného svetla, čo pôsobí trošku pochmúrne. Vzhľadom na názov reštaurácie by som v miestnosti čakala veľa obrazov, no tie tam, žiaľ, chýbali. Terasa je zariadená jednoducho. Biely obrus na stoloch pôsobil veľmi nemoderne. Terasa by si bezpochyby zaslúžila zveľadiť. Myslím si, že by to ocenil nejeden zákazník. Zaujímavosťou terasy je zdobený kovový plot s muškátmi, tento prvok sa mi veľmi páči. V konečnom dôsledku sa nám sedelo príjemne a to je najdôležitejšie.

Objednali sme si vývar, hranolky a kurací gyros, pivo, kofolu, espresso. Aj keď reštaurácia nemá najlepšie hodnotenia, náš obed bol naozaj dobrý. Samozrejme, extra kulinársky zážitok čakať nemôžete, ale čo by človek aj chcel za menu v hodnote 4,70€. Pomer cena – kvalita bol veľmi dobrý. A samozrejme, po obede som neodolala espressu bez mlieka v hodnote 1,20€. V konečnom dôsledku bolo na bločku naúčtovaná káva za 1,40€, ale uznajte sami, 0,20€ nestojí ani za reč. Aj keď si teda pamätám na príhodu, kedy mi raz počas študentských rokov chýbalo presne 0,20€ na vlak a vtedy mi nebolo všetko jedno. Servírujú kávu značky Bristot. Káva Bristot Tiziano je tradičná talianska značka kávy, ktorej história siaha až do roku 1919. Pražiareň Bristot kladie vždy dôraz na výber kvalitných kávových zŕn s cieľom vyrábať dokonalé talianske espresso. Káva bola servírovaná na striebornom podnose v maličkej peknej šálke s logom značky Bristot, s cukrom a keksom. Káva bola síce silnejšia, ale po obede sa skvelo hodila. V reštaurácii varia klasické jedlá, denné menu, dezerty. Taktiež ponúkajú rôzne kávové, alkoholické a nealkoholické nápoje. Čašníčka bola milá a snažila sa. Vzhľadom na to, že nemala až tak veľa práce, bola trošku roztržitá. Na jedlo a nápoje sme dlho nečakali, len asi na moje espresso pozabudla, lebo som jej ho musela ešte raz pripomenúť. Až prídem na budúce do Banskej Štiavnice, obedu v tejto reštaurácie sa nebránim. Káva bola síce dobrá, ale nabudúce si kávu vychutnám v nejakej inej štiavnickej kaviarničke.

Adresa: Nám. sv. Trojice 12, 969 01 Banská Štiavnica

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 7 – 20

Reštauráciu Gallery hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 3

Reštauráciu Gallery celkovo hodnotím známkou 2-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x471532d073767955%3A0x9b90d04c2788a743!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOzIAqHU0vshfY2Nh2dGoWpA3_7TIrsfaLBYynY%3Dw284-h160-k-no!5zcmXFoXRhdXLDoWNpYSBnYWxsZXJ5IGJhbnNrw6EgxaF0aWF2bmljYSAtIEjEvmFkYcWlIEdvb2dsb20!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOzIAqHU0vshfY2Nh2dGoWpA3_7TIrsfaLBYynY&sa=X&ved=2ahUKEwjritK39qnqAhUB0aYKHWP8Aq0QoiowCnoECBIQBg