Počas našich potuliek Banskoštiavnickým regiónom sme, samozrejme, zavítali aj na Kalváriu. Kalvária v Banskej Štiavnici patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie v Európe. Tento komplex bol vybudovaný v barokovom štýle v rokoch 1744– 1751 a jeho iniciátorom bol Páter František Perger. Štiavnická kalvária je vidieť zo všetkých strán. Krásne sa týči na vrchu Scharffenbergu a ponúka vskutku očarujúce výhľady. Po prehliadke tohto architektonického skvostu sme pokračovali na Počúvadlianske jazero. Poprechádzali sme sa okolo jazera a vychutnávali sme si tam takmer dovolenkovú atmosféru. No nakoľko bol čas obeda, vrátili sme sa do Banskej Štiavnice, aby sme sa naobedovali v reštaurácii Amálka.

Zaparkovali sme na veľkom odstavnom parkovisku a naše ďalšie kroky viedli do reštaurácie, ktorá sa nachádza hneď oproti tomuto parkovisku. Reštaurácia Amálka je rodinný podnik. Budova tejto prevádzky je zelenej farby. Reštaurácia Amálka sa nachádza na prízemí a na poschodí je Penzión Tomino. Reštauráciu nájdete na Akademickej ulici, čo je len pár minút pešo od centra. Takže jej poloha je veľmi vyhovujúca. Reštaurácia disponuje terasou, z ktorej máte výhľad aj na Nový zámok. Na terase sa nachádza len pár miest na sedenie. My sme sa rozhodli posadiť vo vnútorných priestoroch reštaurácie. Vnútorná miestnosť je skôr menšia. Zariadenie reštaurácie mi pripomína 90.roky. V miestnosti nájdete stoličky s červenou látkou a hnedé jedálenské stoly. Veľmi sa mi páčia drevené trámy na stropoch. Na oknách sú zavesené pekné biele závesy s čipkou.  V reštaurácii sa nachádza aj imitácia krbu, čo jej dodáva pocit domova. Ako dekorácia sú použité pekné obrazy, veľké hodiny, závesné aranžmány, lampáše, srdiečka, dekorácie z umelých kvetín,  svetlá a rôzne drobnosti. Steny sú biele a za krbom je stena obložená kamenným obkladom. Na osvetlenie použili krásne rustikálne lustre. Aj napriek tomu, že reštaurácia nie je zariadená podľa najnovšej módy, cítite sa v nej dobre.

V reštaurácii Amálka ponúkajú polievky, hlavné jedlo, vynikajúcu pizzu. Robia aj rozvoz jedla. Taktiež majú v ponuke kávové, nealkoholické a alkoholické nápoje. My sme si z danej ponuky vybrali klasiku, a to vyprážaný syr s oblohou a opekané zemiaky. Veď na tomto jedle sa naozaj nedá nič pokaziť. Samozrejme, som si objednala aj kávu espresso s mliekom v hodnote 1,50€. Espresso bolo servírované v malej bielej šálke s napolitánkou na striebornom podnose. Káva bola dobrá, len mi k nej chýbal pohár s vodou. Ale nakoľko som bola v reštaurácii a nie v kaviarni, tak prižmúrim jedno oko. Svoj účel splnila a to je hlavné. Na večeru sme si objednali pizzu s tým, že si ju prídeme sami vyzdvihnúť, nakoľko sme boli ubytovaní len neďaleko tohto podniku. Musím podotknúť, že pizza bola skutočne vynikajúca, lepšia ako v ktorejkoľvek pizzerii. Taktiež čašníčka v tomto podniku bola príjemná, ústretová a veľmi sa snažila. V reštaurácii u Amálky sme sa naozaj cítili ako doma. Určite táto reštaurácia stojí aspoň za vyskúšanie. Ak sa niekedy znovu ocitneme v Banskej Štiavnici, nevidím dôvod, prečo by sme sa do reštaurácie Amálka nemali vrátiť.

Adresa: Akademická 9, 969 01 Banská Štiavnica

Otváracie hodiny: Po – Štv: 10 – 21, Pia – So: 10 – 22, Ne: 10 – 21

Reštauráciu Amálku hodnotím: personál = 1, káva = 2, prostredie = 3

Reštauráciu Amálku celkovo hodnotím známkou 2-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47153372cf5767b1%3A0x1fac002f2d70c375!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipP81uwN9U01dqxzn_ohG6bdSVCjyTGIPay-78MF%3Dw240-h160-k-no!5zUmXFoXRhdXLDoWNpYSBBbcOhbGthIC0gSMS-YWRhxaUgR29vZ2xvbQ!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipP81uwN9U01dqxzn_ohG6bdSVCjyTGIPay-78MF&sa=X&ved=2ahUKEwjGxJ-K5brqAhXUX8AKHfZ7DqsQoiowCnoECBcQBg