Nemocnice patria medzi najnenávidenejšie miesta vôbec – evokujú v nás choroby, bolesť, odpornú stravu a polorozpadnuté socialistické vybavenie. Košická Nová nemocnica sa pokúsila tento nelichotivý stereotyp nabúrať a spríjemniť život pacientom, personálu a aj mladým medikom pomocou modernizácie bufetov. Svieži závan súčasného dizajnu sa spojil s obľúbenou kávou a tak vznikla kaviareň Siblings, ktorá je veľkým lákadlom aj pre ľudí, ktorí sú zdraví ako rybičky! O podniku sa šíria veľmi pozitívne chýry a tak som tam dnes zavítal.

Black & Blond

Súčasný dizajn stavia na škandinávskom looku a svetlé „blond“ drevo so surovým nádychom si získava čim ďalej, tým viac priaznivcov. Momentálny evergreen spočíva v kombinácii spomínaného dreva s matnou čiernou farbou, ktorú sa dizajnéri neboja aplikovať ani na veľké plochy, akými sú napríklad steny. Presne toto spojenie tvorí základ interiéru Sibling Cofee. Podlaha pozostáva z pôvodných nemocničných dlaždíc, ktoré už majú niečo za sebou. Spočiatku pre mňa dlažba predstavovala čiernu ovcu tunajšieho dizajnu, ale nakoniec som ju začal vnímať ako autentický vintage kúsok. Nábytok sa nesie v retro štýle a čerpá najmä z ikonických kúskov 50. rokov, zatiaľ čo paleta farieb pozostáva výhradne z neutrálnych odtieňov. Čo sa týka doplnkov, tento výber zrovna nebol trefou do čierneho. Celok razí do súčasného retro minimalizmu, no dekorácie by sa hodili skôr do obývačky priemernej slovenskej rodiny – milé zobrazenia sovičiek v jesenných farbách síce pôsobia familiárne, no v tunajšom dizajne sú ako päsť na oko. Ku 50-tkovému štýlu by som radšej zvolil čierno-biele grafiky pripomínajúce Pop Art.

Ďalším mínusom je, že kaviareň nedisponuje denným svetlom, keďže je posadená hlbšie v nemocničných priestoroch. Kritiku však beriem z rezervou, keďže majitelia za tento nedostatok nemôžu.

Jemné ako letný vánok

Na to, že Sibling je malá kaviarnička, je jej ponuka pomerne rozvitá. Klasiky, bezlaktózové varianty, ochutené, ľadové, so sójovým mliekom – proste z každého rožka troška. Nechýba ani nealko, limonádky, chai latte, ľadové čaje a na zahryznutie tu nájdeme na pohľad veľmi atraktívne zákusky. Veľmi príjemným prekvapením pre mňa boli panini – až sa mi slinky zbiehali. Negatívum pre mňa predstavuje to, že mi nemohli dať vodu s citrónom, ale nanútili mi kúpiť minerálku – myslím, že pohár vody by mal byť už všade samozrejmosťou.

Keďže sa snažím obmedziť mliečne výrobky, no zároveň mám problém so sójovým variantom, objednal som si bezlaktózové cappuccino – i vlk sýty, i ovca celá. Kávička prišla naservírovaná veľmi štýlovo – drevený podnos + jednoduchá šálka korešpondovali s duchom interiéru, za čo ich chválim. Chuť bola veľmi jemnučká so závanom kakaa, žiadna horkosť a kyslosť už vôbec nie. Osobne bola pre mňa zmes málo intenzívna. Mlieko utopilo kávové bôby a tak som ľutoval, že som si nedal klasické espresso, v ktorom by som zmes rozanalyzoval presnejšie. Kávu tu pripravujú z ich vlastnej zmesky: Sibling caffee.

Bistro style

Politika Sibling nezahŕňa full-service a tak si musí zákazník prísť objednať k pultíku, kde aj rovno zaplatí. Barmanky boli milé, usmievavé a práve rozoberali veľmi pútavý príbeh, ktorý uprednostnili aj pred našou objednávkou. Našťastie sme čakali asi len tak 20-30 sekúnd, čiže žiadna tragédia sa nestala.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 4,5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4/5

Z toľkých chýrov som mal asi prehnané očakávania, no po mojej návšteve hodnotím Sibling ako lepší priemer. Interiér má kvalitný základ a dobrý potenciál, no chýba tu také to dekoračné je ne sais quoi, ktoré by celý priestor zútulnilo. Prvým krokom k premene je zmena doplnkov – tie by posunuli priestor hneď o dve úrovne vyššie. Káva je chutná, pekná a navyše za dobrú cenu. Nie je to síce nezabudnuteľný zážitok, no vždy ide o viac ako priemernú zmes. Kaviarničku odporúčam všetkým nešťastníkom, ktorí sa dostali do košickej Novej nemocnice a samozrejme aj študentom medicíny.

Sibling Coffee

Trieda SNP 1, 040 11 Košice

https://www.google.sk/maps/place/Sibling+Coffee/@48.7221703,21.2367143,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473ee042e483692b:0x58a4016c80a8d202!8m2!3d48.7221703!4d21.238903

 

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokSaint Coffee Košice
Ďalší článokÉDER CAFÉ v Prešove