Mám veľkú radosť z toho, že esteticky atraktívne podniky v Košiciach rastú ako huby po daždi. Svojou úrovňou dosahujú západný štandard (ako hovoria zahraniční študenti) a tak Košice skvele reprezentujú ako mesto na úrovni. Jedným z týchto podnikov je novinka Dáme Kávu, ktorá vyrástla neďaleko TUKE.

Mestská džungľa

Interiér tejto kaviarne je hotovou pastvou pre oči a niet ničoho, čo by som im mohol vytknúť. Priestoru dominuje industriálna sivá, chladná biela, farba stredne tmavého dreva a zelená, čo ma veľmi prekvapilo. Odvážny nápad vniesť do kaviarne akcent v podobe tejto netradičnej farby vyšiel na jedničku – tmavozelená vtláča priestoru osobitý punc. V spojení s veľkým množstvom rastlín dodáva interiéru nádych juhoamerickej džungle, čo len umocňuje hudba, ktorú tu hrajú. Tunajšiemu interiéru vládne moderna, ktorá sa odráža nie len v aplikácii súčasných dizajnových trendov, ale aj v miestnej mini galérii moderného umenia. Priestor je pohodlný, útulný a aj napriek chladným farbám a surovým materiálom pôsobí hrejivo. Ak by som mal vypichnúť zopár zlatých klinčekov, boli by to stoly z veľkej drevenej dosky, ktoré ukazujú štruktúru i reliéf stromu, alebo pohodlné otáčacie kreslá, vďaka ktorým máte celú kaviareň akoby na dlani. Čerešničkou na torte boli toalety, ktoré boli rovnako pôvabné ako zvyšok kaviarne a pripomínali kúpeľňu drahšieho hotela.

Pastva iba pre oči

Po preštudovaní interiéru som ostal ohúrený a tak som netrpezlivo schmatol nápojový lístok hľadajúc nejakú špecialitu. Nič svetoborné mi do očí neudrelo, no nevadí – na kávové dezerty budem chodiť inde, niet predsa nad poctivú šálku obyčajnej kávy. Zákazníkom tu ponúkajú kávovú zmes praženú špeciálne pre túto kaviareň a nezabúdajú ani na „moderné“ žalúdky, ktorým už kravské mlieko nereže – nájdeme tu alternatívy v podobe kokosového, či mandľového mlieka. Pre tých, ktorí si už denný prísun kofeínu vyčerpali tu ponúkajú kopu čajov (za poriadne mastné sumy), čerstvé šťavy, smoothies, milkshaky… no dá sa vybrať pre každého niečo. Celkom atraktívnym lákadlom je široká zbierka „fancy“ limonád typu Mellos a Fentimas, ktorých tu majú  neurékom. Nechýbajú ani koláčiky ako sladká bodka za kávičkou.

V tento deň sme preverili ich espresso a cappuccino. Objednávka nám došla naservírovaná veľmi štýlovo, čím korešpondovala s miestnym interiérom. Nemohol som sa dočkať a očakávania som mal veľké. Bohužiaľ, to cappuccino ma kompletne sklamalo. Pár-milimetrová pena, ktorá neobstála ani jedno zamiešanie lyžičkou, nebol jediný problém – samotná chuť pripomínala mlieko… vodu… a v poslednom rade nejakú horkastú pachuť, ktorá sa zjavila iba pri prehltnutí. Tá zmeska bola tak jemná, že bolo náročné ju vôbec identifikovať. Pri espresse sme spozorovali ten istý fenomén, no pozitívom je, že sme aspoň necítili žiadnu nepríjemnú kyslosť.

Kto je vinníkom – zmes alebo barmanka?

Šok na záver

Obsluha bola taká priemerná –  jediné, čo by som jej vytkol je to, že o nás po donesení prvej objednávky ani nezakopla. Nepríjemne prekvapení sme však ostali až pri pokladni – v Dáme Kávu nemôžete platiť kartou! Keď už naliali toľko peňazí do dizajnu moderného podniku, tak nepovolia možnosť platenia inak ako hotovosťou? Veď v dnešnej dobe…

Hodnotenie:

  • Prostredie: 5/5
  • Káva: 2/5
  • Personál: 3,5/5
  • Celkovo: 3/5

Po dnešnej návšteve Dáme Kávu som ostal mierne sklamaný – bezchybný interiér nestačí na to, aby sa ľudia do kaviarne vracali, veď krásnych podnikov máme v Košiciach habadej. Neviem, či je na chybe stroj, zmes, alebo nešikovná barmanka, no táto káva nebude „mestským krysám“ stačiť. Napriek tomuto nedostatku bol podnik v čase mojej návštevy preplnený, za čo asi môže aj jeho strategické umiestnenie – ulica Komenského je od centra mesta (semeniska podobných kaviarní) pomerne vzdialená a tak sa tu stráca konkurencia. Ak ľudia chcú pokávičkovať, nemajú ktovie aký výber. Túto kaviareň odporúčam tým, pre ktorých je estetika prostredia na prvom mieste a satisfakcia chuťových pohárikov až na druhom… alebo treťom.

DÁME KÁVU

Komenského 53, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps/place/D%C3%81ME+K%C3%81VU/@48.7347102,21.2455721,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473ee0f432fa46f1:0x90c063e2bb49c0d7!8m2!3d48.7347102!4d21.2477608