Pekný deň ako stvorený na prechádzku a posedenie pri kávičke. Viac nám ani nebolo treba a vybrali sme sa do Kúpeľnej dvorany, kde má v súčasnej dobe svoju prevádzku reštaurácia ŽiWell. Kúpeľná dvorana je tiež známa aj ako Kursalon. Kúpeľná dvorana je veľká jednoposchodová budova s dvoma átriami, situovaná v mestskom parku. Jedná sa o kultúrnu pamiatku postavenú v roku 1894 podľa plánov budapeštianskeho architekta Ignáca Alpára. Kursalon je taktiež najväčšou zachovalou pamiatkou z 19. storočia v Piešťanoch. V budove dnes sídli aj Balneologické múzeum, ktorého prvá expozícia tu bola nainštalovaná ešte v roku 1928. Kúpeľná dvorana v minulosti slúžila najmä kúpeľným hosťom. Avšak noví nájomcovia sa chcú zamerať skôr na domácu klientelu. Samozrejme, s radosťou privítajú aj kúpeľných hostí a dovolenkárov.

 

Keď v novembri 2017 po 12 rokoch spoločnosť Kursalon ukončila svoju prevádzku v Kúpeľnej dvorane kvôli vysokej ekonomickej náročnosti, o prenajatie časti objektu prejavil záujem klub ŽiWell. ŽiWell predtým pôsobil v Leirovom dvore. Hľadal podporu na realizáciu svojho projektu aj cez crowdfunding. Z internetu som sa dočítala, že sa im podarilo vyzbierať niečo vyše 4000€ prostredníctvom crowdfundingovej kampane. To je však len nepatrný zlomok prostriedkov, ktoré na prerobenie týchto priestorov potrebovali. Podporovateľov odmenili napríklad bezodnou šálkou kávy, pohárom piva, celoročným vstupom na kultúrne akcie alebo VIP vstupenkou na slávnostné otvorenie, ktoré sa konalo 31.5.2019. Áno, správne ste si to zrátali, Kursalon bol zavretý takmer dva roky.

Filozofia ŽiWell-a spočíva, že chcú pokračovať v tom, čo robil šesť rokov v Leierovom dvore. „Chceme pokračovať v tom, čo sme robili doteraz, a dávať priestor lokálnym veciam, začínajúcim umelcom. V Kursalone budeme robiť koncerty, výstavy, premietania aj tvorivé dielne. Čo sa týka jedla, už nebude len vegetariánske, ale budeme stále ponúkať zdravé jedlo,“ takto sa pre nemenovaný portál vyjadril jeden zo zakladateľov tejto značky. Mimochodom, pod značku ŽiWell patrí aj Piešťanský pivovar.

Po dlhšej prechádzke sme sa konečne usadili na terase Kursalonu. Z tejto terasy sa nám naskytoval fascinujúci pohľad na majestátny, ale žiaľ chátrajúci Slovan, ktorý kedysi niesol názov Grand Hotel Royal. Tento veľkolepý hotel bol postavený v secesnom štýle a otvorili ho v roku 1907. Z neďalekého pódia sa niesli tóny ľudovej hudby. Túto príjemnú atmosféru dotváral mestský park. Terasa ŽiWell-a disponuje trampolínou, čo ocenia predovšetkým deti. Časť terasy je zariadená v retro štýle a jej druhá časť je zariadená skôr moderne. ŽiWell prerobil priestory bývalej Frapperie, prenajatú má aj kuchyňu. Do prípravy priestorov doteraz prevádzkovatelia investovali nemalé financie, pričom ešte nie sú na konci renovácie. Zrekonštruovali rozvod vody a elektriny, ako aj kuchyňu a nakúpili nové potrebné zariadenie. Vybudovali klimatizovaný sklad. Priestor, ktorý majú možnosť vidieť hostia, má nový bar a stolovanie. Priestor je zariadený pekne, moderne, ale priveľmi jednoducho. Túto rozsiahlu miestnosť oživuje galéria z obrazov. Ak mám byť úprimná, čakala som v tomto historickom objekte iný štýl zariadenia, ale to je samozrejme vec vkusu a aj finančných možností. Za mienku určite stojí zaujímavo navrhnutý barový pult, nad ktorým sa nachádza vysvietený nápis ŽIWELL, v ktorom sú prepletené dva bicykle. Táto netradičná výzdoba isto upúta pozornosť nejedného zákazníka.

Čašník nám priniesol ponukový lístok, ktorý mal jednoduché, ale pútavé prevedenie. Špecialitou ŽiWell-a je pestré menu, ktoré zahŕňa vegetariánske špeciality, ale svoje si nájdu aj ľudia, ktorí obľubujú mäso. Obedové menu funguje prostredníctvom bufetovej samoobsluhy. To má výhodu, nakoľko si na tanier môžete vyskladať to, na čo máte práve chuť alebo zohľadniť svoje diétne obmedzenia. Obedové menu dokonca aj rozvážajú, čo takisto niektorí ľudia veľmi ocenia. Taktiež majú v ponuke kávové nápoje, alkoholické a nealkoholické nápoje a jednoznačne pivá, ktorému dominuje predovšetkým produkcia z vlastného pivovaru. ŽiWell vám tak uhasí smäd i zasýti hlad. Objednali sme si cappuccino v hodnote 2€, ktoré ma veľmi sklamalo svojou chuťou a penou. ŽiWell-u ešte dám šancu, neobjednám si síce už kávu, ale možno ochutnám práve ich zlatý mok.

Adresa: Beethovenova 5, Piešťany

 

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po: 10:30 – 17, Ut: 10:30 – 0, Str – Štv: 10:30 – 22,  Pia: 9 – 0, So: 10 – 0, Ne: 10 – 22

 

ŽiWell hodnotím: personál = 2, káva = 3, prostredie = 2

 

ŽiWell celkovo hodnotím známkou 2

 

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476b5484fcb64395%3A0x1b469251f599aa0e!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPueQOXdXi99C8FcBOEJQ_UxWFbBT0BqRGx0RJm%3Dw284-h160-k-no!5skupelna%20dvorana%20piestany%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPueQOXdXi99C8FcBOEJQ_UxWFbBT0BqRGx0RJm&sa=X&ved=2ahUKEwihtLqJxtDlAhVSbVAKHbfkBugQoiowCnoECA4QBg – Kursalon