Pár krásnych a nezabudnuteľných dní sme strávili v Slovinsku. Slovinsko je stredoeurópsky a taktiež stredomorský štát. Táto krajina je môjmu srdcu veľmi blízka. Navštívili sme Piran, Portorož, Koper, skvelý dojem vo mne zanechalo Bledské jazero. Za zmienku určite stojí Postojnská jaskyňa pri meste Postojna a zrúcanina hradu Celje v meste Celje. Dnes sa vyberieme práve do tohto hradu, lepšie povedané do kaviarničky, ktorá sa ukrýva v jeho priestoroch. Konkrétne sa jedná o Café Veronika. Na úvod podotýkam, že najstaršia zmienka o hrade Celje pochádza už z roku 1322. Tento hrad sa rozprestiera nad mestom.

Vypiť svoju šálku kávy na Starom hrade v Celje je skutočný zážitok. Veď ako často má človek takúto príležitosť? Kaviareň Veroniku nájdete priamo pri vstupe do hradu. Takže má skutočne skvelú lokalitu. Pri kúpe vstupenky dostanete poukaz na zľavu do tejto hradnej kaviarne. Túto pozornosť považujem za veľmi sympatický bonus. Táto kaviareň je úžasné miesto, kde môžete začať alebo ukončiť svoje potulky hradom. Históriu tu je cítiť na každom kroku. Hrad ponúka fenomenálny výhľad na sútok riek, mesto Celje a jeho okolie. Za veľkú výhodu považujem prístup do hradu, nakoľko sa autom dostanete do jeho tesnej blízkosti. Tento benefit ocenia predovšetkým starí a telesne znevýhodnení ľudia. Celje je pekný a rozsiahly hrad a určite sa oplatí jeho návšteva. Poprechádzali sme sa hradným nádvorím, vyšli sme do veže pokochať sa výhľadmi a pokračovali sme do kaviarničky.

Kaviareň Veronika sa skrýva medzi hradnými múrmi, čo jej pridáva na zaujímavosti. Hradná kaviareň v sebe nesie prísľub romantiky. Vnútorné priestory kaviarne sú naozaj veľmi maličké, ale kaviareň disponuje aj vonkajšou terasou. Zariadenie kaviarne ako aj terasy je jednoduché. Taktiež, barový pult by si zaslúžil vymeniť alebo aspoň zrenovovať. Určite by som do kaviarne pridala drobné dekorácie, ktoré by tento priestor pekne oživili. V kaviarni mysleli aj na deti, nakoľko im vytvorili maličký detský kútik. Keďže bolo nádherné počasie, využili sme na sedenie terasu. Oceňujem, že na terase boli rozložené aj záhradné ležadlá, ktoré umožňovali turistom odpočinok. Kaviareň Veronika je príjemné a čarovné miesto. Atmosféra, aká tu panuje, je naozaj nezabudnuteľná.

Páčilo sa mi nápadité prevedenie nápojového lístka, ktorý bol umiestnený na lopáriku. V letných mesiacoch oceníte pestrý výber koktailov, nápojov, zatiaľ čo v zime môžete okúsiť teplé kávové nápoje alebo čaj. Samozrejme, v ponuke nechýbajú lahodné dezerty. Objednali sme si cappuccino, ktoré bolo servírované v milej šálke, na ktorej bola nakreslená nota. Ku káve podávali veľký pohár s vodou, čo ja osobne veľmi oceňujem. Cappuccino bolo veľmi dobré. Personál bol ústretový. Bod k dobru pridávam za plynulú komunikáciu v anglickom jazyku. Ceny boli tiež veľmi prijateľné. Svoju kávičku sme pili s výhľadom na hrad a jeho staré múry, ktoré by určite vedeli vyrozprávať nejeden príbeh. Rada by som si vypočula napríklad legendu o Veronike Deseniške. Poznáte túto povesť? Po návšteve hradu a kaviarne sme pokračovali do mesta Celje, ktoré nás tiež príjemne prekvapilo. Našu prechádzku nám spríjemňovala jedna žena svojím krásnym spevom, ktorý sa niesol celým námestím. Slovinsko naozaj patrí k mojim obľúbeným krajinám a už teraz premýšľam, aké slovinské mestečko nabudúce navštívim.

 

Adresa: 3000 Celje, Slovinsko

 

Otváracie hodiny sú nasledovné:

Január: 10 – 16

Február: 9 – 17

Marec: 9 – 18

Apríl: 9 -19

Máj: 9 – 20

Jún, júl, august: 9 – 21

September: 9 – 20

Október: 9 – 18

November: 9 – 17

December: 10 – 16

 

Café Veronika hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 2

 

Café Veronika celkovo hodnotím známkou 2

 

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x4765712a65a90acb%3A0xf451c9fd76c764c8!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipP59c3w1xpRlhNHBzXwLBszyiDxklLEON34zETK%3Dw120-h160-k-no!5skavarna%20veronika%20celje%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipP59c3w1xpRlhNHBzXwLBszyiDxklLEON34zETK&sa=X&ved=2ahUKEwixrf_I877lAhUMmRQKHYluAsIQoiowE3oECA4QBg