Pri našich potulkách po Trenčíne sme natrafili na Pražiarničku By Caffé Vita. Táto kaviareň sa nachádza priamo v centre mesta na Štúrovom námestí. Stojí hneď za známou fontánou vodníka Valentína. Vodník vylieza zo studne a v pravidelných intervaloch strieka zo svojich úst vodu. Počas horúcich letných dní je nielen skvelou atrakciou, ale aj príjemným osviežením predovšetkým pre deti. Večer je zase táto jedinečná fontána doplnená o svetelné efekty. Socha Valentína pochádza z roku 1998 a viaže sa k nej krásny príbeh o vodníkovi a pernikárke Aničke. Keď budete sedieť na letnej terase kaviarne Caffé Vita a budete mať priamy výhľad na túto pozoruhodnú fontánu, odporúčam vám si tento príbeh lásky prečítať napríklad na internete.

Pražiarnička By Caffé Vita je malá, ale poctivá rodinná pražiareň v Trenčíne. Zaujalo ma turecké príslovie, ktoré má pražiarnička uvedené na svojej internetovej stránke. Vraj: „Káva má byť čierna ako peklo, silná ako smrť a sladká ako láska.“Priestor kaviarne, ako už bolo spomenuté, je maličký, ale útulný. Miest na sedenie tu nájdete dostatok, až by som povedala, že sú niektoré stoly dosť na sebe natlačené. Kaviareň je zariadená moderne. Dominantným prvkom je bezpochyby barový pult. No mňa najviac zaujala kresba Trenčianskeho hradu na čiernom podklade pozdĺž jednej steny. Na protiľahlej strane je na stene vyobrazená mapa. Tieto detaily robia pražiarničku zaujímavou. Na sedenie tu použili kreslá, pohovky a moderné stoličky. Toto rôznorodé sedenie je doplnené o guľaté stoly. Za dekoračné prvky považujem knihy, štýlové osvetlenie a lampy. Miestnosť je ladená v príjemných farbách. V kaviarni sa nám sedelo veľmi dobre a pohodlne.

Z ich ponuky sme vsadili na cappuccino. Káva bola servírovaná na hnedom podnose s pohárom vody a perníkom. Cappuccino bolo mimoriadne chutné, takže poteší chuťové poháriky. Nebude asi prekvapením, že podávajú kávu, ktorú si sami pražia. Jediné, čo ma prekvapilo, bolo, že nám čašník neponúkol, o aký druh kávy máme záujem. Nakoľko sa jedná o pražiareň, myslela som, že nám dajú na výber z jednotlivých druhov káv. Do svojej pražiarne vyberajú tú najlepšiu kávu z plantáží z celého sveta. Obzvlášť si dávajú záležať na kvalite, aby ich zákazník pocítil maximálnu spokojnosť. Ku každému druhu kávových zŕn pristupujú výnimočne a osobitne. Zrná dôkladne upražia a zabalia. Pražiť kávu je totižto svojím spôsobom tak trochu alchýmia. V ponuke majú, samozrejme, veľké množstvo káv. Ponúkajú rôzne balenia káv, ako napríklad: 250g, 500g a 1000g. Ak by ste si však chceli sami kávu upražiť, máte možnosť kúpiť si aj zelenú kávu. U kvalitnej kávičky si môžete vychutnať aj čerstvé domáce krémeše alebo veterníky. Vraj sú ich krémeše dokonca známe široko-ďaleko. Taktiež majú v ponuke rôzne nealkoholické a alkoholické nápoje. Personál v kaviarni bol vcelku sympatický. Na záver možno len poznamenám, že Trenčín je vskutku pekné mesto a patrí k mojim srdcovkám. Pri návšteve Trenčína neopomeniem návštevu nejakej kaviarne, ktorých tu je dostatok. Som človek, ktorý rád spoznáva nové veci, keď je možnosť. Vždy rada vyberiem nejakú inú prevádzku, aby som vedela porovnať. Ale Pražiarnička By Caffé Vita vo mne zanechala skvelý pocit a určite sa tam rada vrátim aj niekedy nabudúce.

Adresa: Štúrovo námestie 132, 911 01 Trenčín

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 7,30 – 21, Pia: 7,30 – 0, So: 9 – 0, Ne: 9 – 21

Caffé Vita hodnotím: personál = 2, káva = 1, prostredie = 2

Caffé Vita celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x4714a18f2cda59f7%3A0x64f16c0280ebe66!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipO3kNsYz2tDT89dgSsL58jOPsoI6HO65qbezECd%3Dw284-h160-k-no!5zUHJhxb5pYXJuacSNa2EgQnkgQ2FmZsOpIFZpdGEgLSBUcmVuxI3DrW4gLSBIxL5hZGHFpSBHb29nbG9t!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipO3kNsYz2tDT89dgSsL58jOPsoI6HO65qbezECd&sa=X&ved=2ahUKEwiWgo6hoNvnAhWhQUEAHWBjD68QoiowCnoECBAQBg