Niekedy len tak z nostalgie pozerám v počítači fotoalbumy z našich ciest. A hľa, objavila som fotky z kaviarne U Starej Blaškovej. Nedalo sa inak, len sa s vami o túto zaujímavú kaviareň a úžasné miesto podeliť. Kaviareň U Starej Blaškovej sme navštívili ešte začiatkom mája 2019, ale pripadá mi, akoby som tam sedela len včera. Toto miesto má totižto naozaj skvelú a nezabudnuteľnú atmosféru. Do týchto končín nás priviedlo Počúvadlianske jazero. Lepšie povedané, cestovali sme do Banskej Štiavnice, ale toto jazero sme si chceli pozrieť, keďže sme boli v jeho blízkosti. Počúvadlianske jazero sa nachádza pri obci Počúvadlo, kde patrí medzi obľúbené lokality. Počúvadlianske jazero je takzvaný tajch. Tajchy sú umelé jazerá, ktoré boli v baníckom kraji zdrojom cennej energie. V dnešnej dobe tieto tajchy slúžia skôr na kúpanie, vodné športy a taktiež rybolov. Počúvadlo je zároveň východiskovým bodom na najvyšší kopec Štiavnických vrchov – Sitno. Celkom ma prekvapilo, že tam v čase našej návštevy bolo ľudoprázdno. Poprechádzali sme sa popri jazere a išli sme si vychutnať šálku kávy k Starej Blaškovej, teda do kaviarne U Starej Blaškovej.

Kaviareň U Starej Blaškovej je súčasťou Terasy u Blaškov. Vstup do kaviarne spríjemňovali kvety, a to predovšetkým hortenzie v košíkoch. Možno, že neslúžili len ako dekorácia a dali sa aj zakúpiť – len na to som sa zabudla spýtať. Kaviareň počas našej návštevy bola na moje počudovanie prázdna. Vzhľadom na vtipné pomenovanie kaviarne súdim, že majitelia majú zmysel pre humor. Názov kaviarne ma príjemne pobavil. Kaviareň má krásnu rodinnú atmosféru. Ladená je v bielych tónoch v kombinácii s hnedou. Na sedenie sú použité lavice a stoličky a pre pohodlie sú na nich položené mäkké podložky. Sedenie je doplnené o masívny stôl. Na zútulnenie priestoru použili vankúše, obrazy, plyšové zvieratká, lampáše, črepníkové kvety a rôzne drobné dekorácie. Veľmi sa mi páčili hortenzie, ktoré do tohto priestoru vdýchli pocit domova.

Zaujalo ma, že Terasa u Blaškov je vhodné miesto pre teambuilding alebo školenie. U Blaškovcov ponúkajú skvelé priestory, technické zabezpečenie a predovšetkým aktivity, vďaka ktorým sa zamestnanci dostatočne odreagujú. Súčasťou teambuildingu môže byť aj škola varenia, kde sa naučíte pripravovať rôzne recepty tradičnej slovenskej kuchyne. Terasa u Blaškov je pyšným držiteľom certifikátu „Tradičná kuchyňa Hontu“. Na Terase u Blaškov vám takisto vystroja svadbu vašich snov v nádhernom prostredí. V letných mesiacoch pre zvýšenie kapacity vedia zabezpečiť veľký stan, ktorý je na túto príležitosť krásne vyzdobený. V chladnejších mesiacoch zasa ponúkajú vnútorné priestory s kapacitou cca 50 ľudí. Zabezpečujú všetko cez výzdobu, živú hudbu, zábavu, vítanie v kroji podľa tradičných zvykov, čepčenie spod Sitna, ubytovanie, až po catering. Pohostia vás podľa regionálnych receptov a tradícií. Spolupracujú s firmou Tailored Wedding. A, samozrejme, vám vedia pripraviť akúkoľvek rodinnú oslavu. Terasa u Blaškov je výborné miesto na dovolenku, nakoľko sa tu môžete aj ubytovať. Možno si poviete, čo by ste v tomto odľahlom kúte robili, ale vedzte, že možností na trávenie voľnočasových aktivít tu nájdete viac ako dosť. Napríklad: Prechádzka okolo jazera, návšteva Minizoo pri hoteli Topky. Z hlavnej pláže je dobrý prístup do vody aj pre deti. V lodenici si môžete požičať vodný bicykel alebo čln. Prekrásna príroda, krásne miesta a dokonalá pohoda vás očaria aj pri prechádzkach po okolí.

Vypiť si kávu v tomto čarovnom prostredí je príjemný zážitok. Objednali sme si cappuccino, ktoré bolo servírované v moderných čiernych šálkach. Za malý nedostatok považujem, že sme ku káve nedostali vodu. Ale cappuccino bolo veľmi chutné a lahodné, čiže som na tento drobný detail rýchlo pozabudla. Pripravujú tu kávu značky Carraro. Musím sa priznať, že som túto značku chutnala prvýkrát. Káva Carraro pochádza, samozrejme, z Talianska. Prvá pražiareň kávy Carraro vznikla v roku 1927 v meste Schio. Takže má pomerne dlhú tradíciu. Blaškovci suroviny do svojej prevádzky nakupujú zo súkromných fariem a z dvora. Na oslavu alebo nejakú akciu vám vedia dokonca zabezpečiť aj skvelé prasiatka pečené na grile alebo v peci na dreve. Ponúkajú tradičné jedlá a veľa iného. V ponuke majú taktiež alkoholické a nealkoholické nápoje. Takže isto si tu príde na svoje každý. S kávičkou v ruke som sa zadívala na jazero a užívala som si silu prítomného okamihu. Vedeli by ste si aj vy predstaviť na tomto úžasnom mieste stráviť niekoľko chvíľ?

Adresa: Počúvadlianske Jazero 75, 696 01 Banská Štiavnica

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 11 – 16, Pia – Ne: 10 – 18

Kaviareň U Starej Blaškovej hodnotím: personál = 2, káva = 1, prostredie = 2

Kaviareň U Starej Blaškovej celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476acdafd6a9f887%3A0x9ae1ad81f2255f48!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNcI0tLwuw3l2EKJx_VP6JenzGhXKVk2gjeOxJh%3Dw240-h160-k-no!5sKaviare%C5%88%20U%20Starej%20Bla%C5%A1kovej%20-%20Po%C4%8D%C3%BAvadlianske%20Jazero%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNcI0tLwuw3l2EKJx_VP6JenzGhXKVk2gjeOxJh&sa=X&ved=2ahUKEwir34v6u-LnAhVTXsAKHUSGBioQoiowE3oECBEQBg