Na Mierovom námestí v Trenčíne sa nachádza pekná kaviareň Alžbetka. Táto kaviareň nás jedno letné poobedie zlákala na šálku kávy a osviežujúcu zmrzlinu. Kaviareň sa teší veľkej obľúbenosti okrem iného aj preto, že má skvelú lokalitu, nakoľko Mierové námestie je hlavné námestie v historickom centre Trenčína; nazvané bolo na počesť mieru. Terasa kaviarne ponúka nádherné scenérie, a to predovšetkým na Trenčiansky hrad. Veď nie každý deň má človek možnosť vypiť si svoj obľúbený nápoj s výhľadom na takúto majestátnu pamiatku. Ak nájdete Piaristický (pôvodne jezuitský) kostol sv. Františka Xaverského, tak kaviareň Alžbetku jednoducho nemôžete minúť. Jedná sa o kostol zo 17. storočia s priľahlou budovou kláštora. Kaviareň sa totižto ukrýva priamo v priestoroch bývalého kláštora. Jedná sa o ranobarokový štvorpodlažný komplex s dvomi vežami. Táto stavba právom patrí medzi najkrajšie sakrálne barokové pamiatky na Slovensku.

Keďže sme v kaviarni boli v horúcich dňoch, usadili sme sa práve na tejto veľkej terase. Kaviareň, ako som napokon už načrtla, patrí k obľúbeným podnikom. Terasa bola plne obsadená, len tak-tak, že sme si na nej vôbec našli voľné miesto. Za veľkú výhodu považujem, že terasa je čiastočne krytá a chráni vás pred priamymi slnečnými lúčmi. Zariadenie terasy pozostáva z ratanových stoličiek a guľatého stola. Pravdupovediac, tak ma uchvátil okolitý svet: striekajúca fontána, v ktorej sa šantili deti, šašovia, ktorí hrali, spievali a veľa iného, že som si zariadenie terasy až tak veľmi neobzerala. Keď sme išli do vnútorných priestorov, do takzvaného podbránia vybrať zmrzlinu, všimla som si interiér kaviarne, ktorý je plne využívaný najmä v zimnom období. Jedná sa o malú a nefajčiarsku miestnosť. Respektíve som videla len tento priestor, takže pravdupovediac neviem povedať, či má kaviareň viacero miestností. Útroby kaviarne sú zariadené v starodávnom štýle. Na prvý pohľad ma upútala dobová maľba nakreslená priamo na stene. Posadiť sa môžete do drevených lavíc, ktoré sú potiahnuté zeleno-bielou látkou. Rovnaká látka sa nachádza aj na stoličkách, ktoré sú umiestnené pri drevenom barovom pulte. Zaujímavosťou sú aj lustre a lampy, ktoré pôsobia historicky. Taktiež som si všimla, že na druhom poschodí budovy sú zachované maľované slnečné hodiny z roku 1711 znázorňujúce rajskú záhradu so stromom poznania. Predpokladám, že mi dáte za pravdu, že kaviareň sídli naozaj v lukratívnych priestoroch.

Trošku dlhšie sme si museli počkať na obsluhu, ale v konečnom dôsledku bola čašníčka milá. Priniesla nám vskutku milý ponukový list, ktorý mal na prednej strane výstižne zobrazený Trenčiansky hrad. V ponuke majú široký výber káv, alkoholické a nealkoholické nápoje, zákusky a dezerty. Taktiež ponúkajú kvalitnú zmrzlinu vlastnej výroby. Objednali sme si cappuccino, viedenskú kávu a zmrzlinu. Aj keď kávu hodnotím skôr za priemernú, zmrzlina bola naozaj výborná. Kávu servírujú talianskej značky Lavazza. Ku káve podávajú pohár vody a keks. Aj napriek tomu, že káva v tejto kaviarni nie je pre mňa to pravé orechové, ale kvôli zmrzline a krásnemu výhľadu na hrad sa do Alžbetky určite rada opäť vrátim.

Adresa: Mierové námestie 43, 911 01 Trenčín

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia: 8 – 22, So – Ne: 9 – 22

Kaviareň Alžbetka hodnotím: personál = 2, káva = 2-, prostredie = 1-

Kaviareň Alžbetka celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x4714a1892f963989:0xd0ae106af1eabc5d!3m1!7e115!4shttps://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipNKCf0mL0wXaGdR5A0YKk5hWRKJ1UKuQKV_CTFN%3Dw213-h160-k-no!5zS2F2aWFyZcWIIEFsxb5iZXRrYSwgVHJlbsSNw61uLCAtIEjEvmFkYcWlIEdvb2dsb20&imagekey=!1e10!2sAF1QipNKCf0mL0wXaGdR5A0YKk5hWRKJ1UKuQKV_CTFN&sa=X&ved=2ahUKEwik_6SnkYjpAhW-AmMBHdVIACcQoiowCnoECBYQBg