Človeka do hotelu Grand privedie všeličo. U mňa to však akosi vždy je pracovná cesta. Hotel sa nachádza v centre mesta na Mariánskom námestí, neďaleko stanice, synagógy a nákupného centra Mirage. Už zvonka vás lákajú tabule a nálepky sľubujúce výbornú kávu. Pár dní svojho pobytu som teda využila na skúmanie ich baristických kompetencií. Výsledkom je zistenie, že medzi kávou v Grande na raňajkách a kávou v hotelovej kaviarni je obrovský rozdiel. Mnohých to asi ani veľmi neprekvapí. Ranná káva na hranici pitnosti je už skoro taký slovenský hotelový štandard. Samotné raňajky v Grande vyzerali vizuálne vábivo. Krásne prostredie, pekne pripravené švédske stoly a ako dominanta na kraji veľký kávovar Dr. Coffee. Keďže tituly vždy vzbudzovali v ľuďoch vážnosť a tento konkrétny pôsobil viac ako profesionálne, neodolala som (v podstate nikto z hostí) veľký stroj vyskúšať. Technický zázrak fungujúci štýlom urob si sám mal veľký dotykový displej s množstvom obrázkov rôznych káv.

Už si len vybrať pekný sklenený hrnček, stlačiť svoju voľbu na obrazovke a nápoj sa pripraví sám. Jednoduché, blbuvzdorné, ale nie veľmi chutné. Napriek tomu, že káva mala peknú, celkom hustú vrstvu peny, očarila by nanajvýš milovníkov „nesky“. Čierna tekutina v hrnčeku síce vyzerala ako káva a aj tak voňala, ale chuťovo sa o ňu ani kvapkou neobtrela. Na druhý deň (možno na podnet nejakej sťažnosti) kávovar prestavili a káva z neho mala zvláštne trpkú až kyslastú chuť, a to nemyslím v tom príjemnom zmysle slova. Po týchto skúsenostiach sme sa už „čarovnému stroju“ vyhýbali a dali sme prednosť lepšiemu stroju a ľudským kompetenciám v kaviarni hotela. Ukázalo sa to ako celkom dobrý ťah.

Káva v kaviarni značky 9 Grams Coffee mala príjemnú vôňu a mierne orieškovú chuť. Konečne káva. Bola servírovaná rýchlo, s drobnou čokoládovou pralinkou. Vcelku estetické, nechýbala ani voda na zapitie, čo úplne uspokojilo moje potreby priemerného kávičkára. Prostredie bolo rovnako veľmi moderné, príjemná hudba. Výhodné najmä pre tých, ktorí chcú rannú kávu zladiť aj s obľúbenou cigaretou. Pre nás, ktorým táto kombinácia až tak nevonia, to bol moment, ktorý nám narušil príjemnú kávovú chvíľku a nútil nás piť rýchlejšie. Kým sa na nás lepil cigaretový dym, rozmýšľali sme, ako sme si mohli nevšimnúť označenie fajčiarskeho priestoru. Možno išlo o našu nepozornosť, no pravdepodobne tam také označenie vôbec nebolo alebo bolo dômyselne skryté v množstve iných informácií polepených na dverách.

Našťastie sa dalo platiť aj kartou, čo tiež nebýva samozrejmosť. Personál, ktorý nás poznal už z raňajok, nad nami pri platení len nespokojne kýval hlavou. Nedokázali pochopiť, prečo sedíme tu a platíme si za kávu, keď ju máme vedľa v rámci raňajok zadarmo. „Nechutí vám?“ Z tónu, ktorým nám kládli túto otázku nebolo jasné, či sú nahnevaní alebo majú reálny záujem zlepšiť svoje služby. Podľa ich slov bol druh podávanej kávy v oboch miestnostiach rovnaký. Možné to bolo, v tom prípade bol kameň úrazu v príprave. Snaha vysvetliť rozdiel medzi kávou z automatického kávovaru a pákového nebola veľmi úspešná. Výsledkom bolo len ich holé skonštatovanie, že by mali na raňajkovom kávovare zvýšiť intenzitu.  Vzhľadom na následnú degustáciu ich „intenzívnejšej“ rannej kávy však viem povedať, že toto opatrenie veľmi nepomohlo, espresu určite nie.

Kapučíno a iné nápoje s mliečnou penou však získali na mierne výraznejšej chuti, takže mohli viac lahodiť milovníkom napenených mliek s kvapkou horkejšej kávy. Aby sme to uzavreli, návštevu kaviarne hotela Grand vrelo odporúčam. Dobrá káva, príjemné prostredie na biznis stretnutia či posedenia s kamošmi, ale nič pre matky s deťmi a zvyšnú populáciu, ktorej výrazne vadí cigaretový dym. Návštevu kaviarne odporúčam aj tým, čo sa v Grande ocitnú ako ubytovaní hostia. Od vyskúšania kávovaru neodrádzam, no pravdepodobne už po prvých dúškoch pochopíte, že k dobrej káve smerujú iné dvere tohto hotela.

https://www.google.com/maps/place/Hotel+Grand/@49.2235372,18.7383993,15z/data=!4m8!3m7!1s0x0:0xfe4229f3aa76a5b3!5m2!4m1!1i2!8m2!3d49.2235372!4d18.7383993

Hodnotenie:

Kaviareň: 3

Personál:2

Káva: 4 (ranná) 1 (káva z kaviarne)