Rožňava, tkz. mesto s výhľadom je moje rodné mesto. V jedno nedeľné poobedie som sa s priateľom prechádzala práve v centre tohto mesta po najväčšom štvorcovom námestí na Slovensku. Ako správna Rožňavčanka poznám kolobeh tohto mesta a rovnako aj podniky alebo kaviarne. Pri pohľade na strážnu vežu v strede námestia mi potiahlo zrak na jednu časť námestia, ktorú som nepoznala. Vyzeralo to tak, že tu vznikla novootvorená kaviareň s názvom La Cafferia, presnejšie na námestí Baníkov. Samozrejme sme ju museli ísť okamžite vyskúšať. 

Vonkajší vzhľad kaviarne je veľmi príjemný. Nachádza sa v jednom z historických budov mesta, čiže je béžovej farby. Nedá sa spliesť s iným podnikom, pretože nad hlavným vchodom (nad drevenými dverami) je veľký nápis kaviarne La Cafferia a taktiež veľká potlač na okne Caffe. Rovno pred kaviarňou sa nachádza klasická letná terasa s priamym výhľadom na strážnu vežu. Už z diaľky sme videli, že letná terasa je dosť zaplnená ale dúfali sme aspoň o jedno voľné miestečko. Bohužiaľ sa tak nestalo. Terasa bola totálne plná, čo sa aj dalo čakať, lebo je celkom malá s cca piatimi stolmi.

Nič sa nedalo robiť, museli sme si ísť sadnúť dovnútra, kde bolo dostatok miesta. Interiér taktiež nesklamal. Bol pekne zladený do béžovo červenej farby. Usadili sme sa k hnedému stolu a k pohodlným červeným sedačkám. V tomto prípade nedominoval bar ako vo veľa prípadoch ale veľký vysvietený pult s čerstvými zákuskami a tortami. Na stole sme nenašli ponukový lístok, čo ale nevadilo, lebo len čo sme si sadli, tak nám ho čašník doniesol.

Ponukový lístok bol podlhovastý a vo forme notesu. Bol jednoduchý, béžový s červeným názvom kaviarne La Cafferia. Listovala som a listovala a zdalo sa mi, že na každej strane bolo to isté. Potom som si ale uvedomila, že kaviareň ponúka rôzne druhy a značky káv napríklad Cavi Espresso, Milano, Blaser Marone, Philadephia alebo Dolce Vita. Na jednej strane bol názov značky kávy, spolu s popisom hodnoty arabiky a robusty, hodnotenie, príprava, chuť, aróma, dotyk, obsah kofeínu a na druhej strane druh kávy. Každý z nás si môže vybrať kávu, ktorá sa pre neho najviac hodí. Tento nápad sa mi veľmi páčil a zatiaľ som sa s tým nikde inde nestretla.

Čašník sa po chvíli u nás zastavil, ale nakoľko sme ešte nemali vybraté, tak sme ho poprosili nech nám dá ešte malú chvíľku. Vtedy sa stala malá nepríjemnosť a vypadla elektrina. Jeden čašník omylom vyhodil poistky. Všetko sa ale rýchlo napravilo. V tom im prišiel tovar a cez celú kaviareň sa nosili veľké sudy. Bolo to trochu rušivé. Tieto obe nepríjemnosti, elektrina aj nový tovar dosiahli to, že sa pri našom stole dlho nikto nezastavil a neobslúžil nás. V tom prišiel čašník, spýtal sa či máme vybraté a po odsúhlasení nám navrhol, že si môžeme objednať pri bare. Nechali sme to tak, predsa sme videli že má toho veľa a išli sme k baru. V tomto prípade nás obslúžila čašníčka, ktorá bola veľmi milá.

Rozhodli sme sa dať si ľadovú kávu s karamelovým topingom zo značky Blaser Barone, ktorá obsahuje 70% Arabiky a 30% Robusty. Zaujala nás popísaná chuť ako veľmi nasladlá a jemne kyslá a aróma tmavej čokolády spolu s opekanými mandľami, perníkom a pečeného jablka. Ďalej sme si dali malinový milkshake, Hennessy Fine de Cognac a jahodovú tortu. Po odchode k stolu nás ešte poprosili, aby sme vyplatili účet. Toto sa mi nepáčilo, pretože to bolo z časti nepríjemné a pri ďalšom možnom výbere, by som znova musela ísť k baru a vyplatiť to.  Platili sme v hotovosti ale je možnosť platby aj kartou.

Po krátkej chvíli nám doniesli náš výber. Všetko sme dostali bez podnosu ale zato sme na malom tanieriku dostali dve lyžičky. Káva bola v klasickom sklenenom pohári s uškom. Chutila výborne a úplne sa zhodovala s tým, čo sa o nej písalo v ponukovom lístku. Zatiaľ najlepšia ľadová káva akú som pila. Čo sa týka malinového milkshaku, vyzeral úplne inak ako na fotke. Osobne mi nechutil lebo sa nedal poriadne piť, kvôli prehnanej pene. Jahodová torta bola v poriadku ale úprimne som jedla už aj lepší zákusok a nakoniec Hennessy hodnotiť nebudem, pretože s tou chuťou kaviareň nemá nič spoločné.

Kaviareň poskytuje Wifi pripojenie ale nevšimla som si, že by ponúkala toaletu.  Otváracie hodiny sú nasledovné: Po-Pia= 6:30-19:00, So=7:30-18:00, Ne=11:00-18:00.

Celkový dojem z kaviarne bol dobrý. Zhrniem to tak, že celkovo vyzeralo všetko lepšie ako chutilo.

Moje hodnotenie: personál = 2, káva = 1, prostredie = 1.

Celkovo hodnotím kaviareň La Cafferia veľmi dobre a to známkou 1/2.

Link na Google maps:

https://www.google.cz/maps/place/N%C3%A1mestie+ban%C3%ADkov,+048+01+Ro%C5%BE%C5%88ava/@48.661851,20.5307574,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473faf81fa0f17cf:0x70778c6eae88e1f!8m2!3d48.661851!4d20.5329461