Jedna z najrušnejších a najnavštevovanejších ulíc v Nitre ponúka mnoho podnikov, kde sa môžete hlavne v nočných hodinách zabaviť. Ulica patrí k starej časti mesta, kde sa počas dňa hemží veľa ľuďmi, ktorí sa väčšinou ponáhľajú z miesta na miesto. Pohľad na ulicu je dynamicky, vidieť ako plynie čas. Na domoch naokolo vidieť zrekonštruované fasády, ktoré  dotvárajú celkový efekt tejto mestskej časti a tak tento fakt umocňuje moment, že sa nachádzate v úplnom centre mesta.

Prečo táto lokalizácia ? Pretože práve tu sa nachádza kaviareň Textilka. Industriálny dizajn doplnený o tematické detaily, ktoré sa opierajú o samotný názov podniku. Môžem povedať, že tento celosvetový trend designu tu chýbal ako soľ. Interiérová tvorba veľmi podčiarkla charakter tohto podniku. Už pri pohľade od ulice  si uvedomíte, že podnik je situovaný v slepej uličke v zlatom reze. Tak robí akési antré tejto polohe.

Vstupujem a voniam

Toto miesto poznajú Nitrania dobre. Predajná metrového textilu je na tomto mieste už 27 rokov. Budova má jeden vstup. Už tu si možno všimnúť veľký presklený profil zalomený presne v strede vyvolávajúci zrkadlový efekt. Po otvorení vstupných dverí sa ocitnete v malej presvetlenej slnkom zaliatej chodbe, ktorá už jasne naznačuje starým šijacím strojom Minerva made in czechoslovakia, kde ste a ako je orientované toto miesto. Ale čo je najviac príznačné je vôňa látok. Za tie roky sa budova doslova prešpikovala vôňou metrových látok.  Cítiť ju jasne navádzajúc na tvorivé myšlienky, ktoré stvárňujú hotové predstavy. Uvodomite si ju iba na krátku chvíľu a to stačí na to, aby ste sa pripravili na bohatú ponuku kaviarne po estetickej a verte mi aj chutovej stránke.

Atmosféra s detailom

Textilka o pár dni oslávi svoje prvé výročie. Za tento čas si našla už svojich stálych zákazníkov, ktorí sa sem majú dovod vracať. Esteticky výzor je jedna z veci, ktorá ovplyvňuje určite výber klientely.

Nad stolmi obsadenými ľuďmi, ktorý si potrebujú vybaviť telefonát či vypiť šálku kávy iba tak, aby sa zastavil čas visia industriálne lustre. Celkový dojem je umocnený o ďalšie  prvky typické pre “priemyselný” štýl. Sklenené povrchy, tehlová stena, prírodné materiály ako kov a drevo.

V prospech interiéru hrajú veľké, prázdne rámy pozdĺž steny, doplnené o desiatku malých obrazov. Nadrozmernosť rámov a lustrov robí priestor vzdušným a pocitovo väčším. Zelený kabát na stene, drevený mlynček na kávu, starý kávový porcelán či lp platne sú retro akcenty, ktoré sú umiestnené v celej kaviarni.

Na jednej z políc sa nachádza zbierka náprstkov. Sú väčšinou porcelánové, ale ich hodnotou je ich pôvod. Je to zbierka, ktorá sa rozširuje vďaka svojim kávičkárom, ktorí ich priniesli z dovolenkovej destinácie či inej zahraničnej cesty. Takýto “podarúnok” je odmenený kávou na účet podniku. Táto zaplnená polička naznačuje obľúbenosť rozcestovaných kávičkárov od Európy po Afriku.

Steny polepené strihmi z časopisu Burda, pôvodne nemeckým dámskym magazínom o móde a šití. Príjemná voľba dotvárajúca ten správny retro punc.  Návrh považujem za skutočne vychytený detail. Je naozaj umenie prepojiť na oko nemysliteľnú  vec v stredobod pozornosti. A tu sa to podarilo, ráz interiéru tematicky ladí s motívom a je zodpovedajúci svojmu zámeru imitujúci bývalé časy.

Gastro

Deň sa začína kávou ušitou na mieru od Moca Rica. Ponúka sladkú a krémovú chuť nezabúdajúc na tradíciu ručného spracovania. Ostatný výber teplých nápojov je pomerne štandardný. Po stránke opojnej Vám nalejú od vína, piva, rumu, whisky, vodky, ginu po tequilu. Nechýbajú ani až notoricky známe miešané nápoje.

Ak ste nekonečne hladný, alebo máte chuť si iba niečo zahryznúť tak do toho. Dajte si záležať na výbere, pretože je pomerne pestrý. Nepotrebujete žiadny dôvod na to aby ste sa nechali zlákať na výber prevažne talianskej kuchyne.

Sendvič so syrom, baby špenátom, rukolou a cherry paradajkami, croassant s džemom alebo Nuttelou. Syrový tanier s proscuttom, olivami, paradajkami a rukolou aj rôzne nátierky podľa dennej ponuky.

Ruka v ruke ide slané so sladkým. Úplne pokojne si môžete vydýchnuť, pretože ponuka ani v tomto smere neabsentuje. Ak patríte medzi tých, čo majú mlsnejší jazýček tak určite si vyberiete z ponuky nie len dobre vyzerajúcich koláčov z radu raw ale aj fantastické čerstvé wafle.

A čerešnička na torte pre túto kaviareň je vodná fajka alebo shisha. Relax, pohoda, voňavý dym na letnej terase. Vybrať si môžete z orientálnej vône, ktorá pomôže dotvoriť atmosféru možno aj letnej dovolenky a z rôznych ovocných príchuti, ku ktorej sa hodí jeden z tých miešaných drinkov.

Na záver pár faktov. Priamo pred kaviarňou je parking a to sme v úplnom centre mesta. Kávičkárov obsluhuje sám pán majiteľ, ktorý sa ochotne otočí aj pri podaní maličkosti. Všetko čo sa dá vypiť a zjesť sa dá zobrať “take away” čiže so sebou.

 

Hodnotenie:

Prostredie : 5/5

Kava : 4/5

Personál :4/5

Celkovo: 4/5

Textilka, káva ušita na mieru

Kmeťkova 13, Nitra 949 01