Do Rožmberka nad Vltavou nás priviedol hrad Rožmberk. Hrad Rožmberk je hradný komplex týčiaci sa nad riekou Vltava. Korene tohto hradu siahajú niekde do 13. storočia. Postavený bol v ranogotickom štýle. V roku 1522 ho značne zničil požiar. Až do 19. storočia prešiel viacerými prestavbami. V súčasnosti namiesto pôvodného Horného hradu stojí takzvaný Nový zámok z 19. storočia, ktorý je verejnosti neprístupný. Rožmberk nad Vltavou sa konkrétne nachádza medzi Českým Krumlovom a hranicami s Rakúskom. Trochu sme sa poprechádzali po Rožmberku, prešli sme až ku spomínanému hradu a potom sme išli do reštaurácie U Martina, aby sme si trocha oddýchli a načerpali novú energiu na naše potulky Českom.

Spomínaná reštaurácia U Martina sa nachádza priamo v hoteli U Martina. Ten stojí uprostred šumavských lesov. Tento rodinný hotel sídli v zrekonštruovanej historickej budove z 13. storočia. Hotel tak ponúka skvelé ubytovanie s dlhoročnou tradíciou v chránenej kultúrnej pamiatke bývalej koniarne. Pre zaujímavosť – hotel U Martina disponuje ešte jednou prevádzkou pod názvom Kocábka, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti hotela a len 350m od hradu. Kocábka je reštaurácia zariadená v štýle pirátskej lode so širokým výberom rumov, ale aj alkoholických a nealkoholických nápojov či miešaných drinkov. Prevažuje tu staročeská a klasická kuchyňa. Jej terasa pri Vltave ležiaca pod hradom je známa grilovačkami. Budova Kocábky disponuje 10 izbami. Hostia hotela U Martina majú k dispozícii wellness s masážami, saunou a vírivkou. Nachádza sa tu tiež hotelové infocentrum, ktorého personál je vždy ochotný pomôcť naplánovať výlety nielen po južnej Šumave. Hostia si v hoteli môžu zapožičať lode, kanoe, rafty a elektrobicykle. Hotel U Martina má vlastné strážené parkovisko, ktoré je určené len pre hostí hotela. Tento hotel sa tak javí ako ideálna základňa pre turistov a rodiny s deťmi.    

Reštaurácia U Martina má svoju terasu priamo na brehu Vltavy, odkiaľ je nádherný výhľad na úchvatný hrad Rožmberk. Len škoda, že v zimných mesiacoch sa na terase nedá sedieť. Tak sme sa museli usadiť v útrobách reštaurácie, ktorá sa nachádza v podzemných priestoroch. Jedná sa o štýlovú reštauráciu s atraktívnym historickým vzhľadom. Priestor reštaurácie je nefajčiarsky. Táto reštaurácia spojená s hotelom je dokonalé miesto pre organizovanie firemných akcií a rôznych rodinných osláv. Posedenie pozostáva z klasických lavíc a lavicových stolov. Na stenách je kamenné obloženie, ktoré reštaurácii dodáva historický dojem. Klenby sú zvýraznené tehlovým obložením. Na stenách nájdete rôzne historické predmety, ktoré slúžia na dekoráciu tejto miestnosti. Objavíte tu napríklad rytierske brnenie, vypchaté hlavy zvierat, zbrane, vidlice, cepy, svietniky, brány na obrábanie pôdy, hudobné nástroje, kolesá a veľa iného, čo sa používalo predovšetkým v minulosti. Aj keď toto prostredie nepôsobí veľmi útulne, oceňujem dizajn reštaurácie, pretože sa do tohto priestoru hodí.

Svojim hosťom počas celého roka ponúkajú jedinečnú možnosť spoznať poctivú kuchyňu južnej Šumavy a regionálne produkty. Ponúkajú ale tiež netradičné špeciality. Zákazníci si tu môžu vybrať z ponuky raňajkového, jedálneho a nápojového lístka. V ponuke majú predkrmy, polievky, šaláty, cestoviny, mäso z grilu, vyprážané jedlá, dezerty, alkoholické, ale tiež nealkoholické nápoje. Keďže sme neboli hladní a skôr sme sa potrebovali prebrať, objednali sme si len tureckú kávu a čapovanú kofolu. Tureckú kávu mali za ľudovú cenu, a to konkrétne za 38Kč. Táto káva bola zlatá klasika, ktorou sa nič nedá pokaziť a ani vás extra neohúri. Nakoľko bola reštaurácia počas našej prítomnosti pomerne prázdna, čašníčke dosť dlho trvalo, než vybavila našu miniatúrnu objednávku. Inak bola čašníčka milá. Videla som, že ľudia si tu objednávali aj jedlo a porcie vyzerali pekne. Neviem, či sa do týchto končín ešte niekedy vrátim, ale som veľmi rada, že som mala možnosť túto starobylú reštauráciu U Martina navštíviť. Ale ak mám byť úprimná, určite by ma viac zaujala spomínaná Kocábka.

Adresa: Rožmberk nad Vltavou 79, 382 18 Rožmberk nad Vltavou, Česko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 10 – 23

Reštauráciu U Martina hodnotím: personál = 2, káva = 3, prostredie = 3

Reštauráciu U Martina celkovo hodnotím známkou 3

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47736e44f58f4025%3A0x3f954408552e191c!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipM_R1IyP45dQzrr9xVJXX0wlTuXPh0Jyz2U_pvr%3Dw240-h160-k-no!5sre%C5%A1tauracia%20U%20Martina%20rozmberk%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipM_R1IyP45dQzrr9xVJXX0wlTuXPh0Jyz2U_pvr&sa=X&ved=2ahUKEwiI_oLvnZDnAhVYhlwKHUIoBnkQoiowC3oECA8QBg