Thermia Palace bezpochyby patrí medzi najkrajšie hotely v Piešťanoch. Dokonca si dovolím povedať, že je pýchou Piešťan. Jedno letné poobedie sme sa rozhodli vychutnať si kúpeľnú atmosféru a zájsť do tohto skvostného hotela na šálku kávy. Je tomu síce už nejaký ten piatok, ale vždy na ten deň rada spomínam. Vráťme sa trochu do histórie: Thermia Palace je päťhviezdičkový secesný kúpeľný hotel. Hotel Thermia Palace spolu s kúpeľmi Irma dala vystavať firma Alexander Winter a synovia na mieste krčmy „U bosého“ na Kúpeľnom ostrove. Stavbu realizovala firma Grünvald. Stavať sa začalo ešte na jeseň roku 1910 pod vedením staviteľa Grüna zo Žiliny. V tej dobe to bol najmodernejší hotelový a liečebný komplex v strednej Európe.

Pri vstupe do hotela vás duch minulosti prenesie o niekoľko desiatok rokov dozadu. Musím vyzdvihnúť, že hneď, keď sme do priestorov hotela vstúpili, nás privítali na recepcii s otázkou, ako nám môžu pomôcť. Tak sme sa spýtali, či do kaviarne môžu ísť aj hostia, ktorí nie sú v hoteli ubytovaní. Predsa len jedná sa o naozaj honosný hotel, tak sme nechceli urobiť nejaké fópa. Recepčný nám milo povedal, že kaviareň je k dispozícii pre každého hosťa, nie len pre ubytovaného. To nás, samozrejme, veľmi potešilo. Človek asi len veľmi ťažko môže zakryť úžas, ktorý má v očiach, keď okolo seba vidí tú nádheru a noblesu. Interiér hotela, teda aspoň tá časť, ktorú sme mali možnosť vidieť, je viac ako očarujúca. Aj napriek tomu, že útroby kaviarne boli neodolateľné, vyšli sme von na terasu. A keďže slniečko krásne hrialo a svietilo, rozhodli sme sa usadiť priamo na letnej terase. Hotel okrem iného disponuje nádhernou záhradou, na ktorej sú rôzne sochy, fontány, zeleň, kvety, bazén a veľa iného. Ale ak mám byť úprimná, letná terasa mi prišla trochu zastaralá, respektíve by som od tohto hotela čakala oveľa viac. Lepšie povedané, v dobe, keď sme na tejto terase sedeli, tomu tak bolo. Na zemi bola opotrebovaná a zničená dlažba. Stoly a stoličky už taktiež majú svoje najlepšie roky za sebou. A k obrusu a popolníku sa radšej ani vyjadrovať nebudem. Ale viem, že medzičasom terasa obmenila svoj šatník. Už teraz sa teším keď ju pôjdem skolaudovať.

Pamätám si, že okolo nás vtedy sedeli skôr nemecky rozprávajúci hostia. Prišiel nás obslúžiť vkusne oblečený starší pán čašník. Také úctivé správanie, aké z neho vyžarovalo, sa dnes už až tak často nevidí. Človek hneď nadobudol príjemný pocit. Samozrejme, že v takomto hoteli je takéto vystupovanie viac ako žiaduce. No pri tomto pánovi čašníkovi bolo vidieť, že jeho gestá nie sú len naučené, ale že je to jednoducho v ňom. Ako sa povie – stará škola. Avšak pri pohľade na ponukový lístok ma moje nadšenie rýchlo prešlo. Ale tak čo iné som mohla čakať v takomto nóbl hoteli. Objednali sme si 2x cappuccino. Káva bola servírovaná v bielej šálke na striebornom podnose s výborným domácim koláčikom a pohárom vody. Na pene cappuccina bolo škoricou vytvorené srdiečko. Takže na servírovanie nemôžem mať ani jednu jedinú výhradu. Ale čo sa samotnej kávy týka, k nej až také chválospevy nemám. Nakoľko podávajú pre mňa menej obľúbenú taliansku značku kávy Lavazza. Káva bola na moju chuť veľmi silná. Samozrejme, sú ľudia, ktorí by vedeli jej silu oceniť, no žiaľ, ja sa k ním nemôžem pridať. Ale koniec-koncov buďme k sebe úprimní, my sme do tohto hotela prišli načerpať dovolenkovú atmosféru. Takže nás chuť cappuccina až tak nezaskočila. A samozrejme, ani nemôžem povedať, že by sa nedala káva vypiť, pretože to by som veľmi krivdila. Tento kávový nápoj možno nebol tým najväčším lákadlom, čo ma do tohto hotela privedie niekedy v budúcnosti. Ale zato nádherné prostredie a výhľady sú pre mňa dostatočným zadosťučinením. V ponuke majú rôzne alkoholické a nealkoholické nápoje, víno, kávy, dezerty a veľa iného, len si musíte so sebou zobrať o nejaké to euro navyše. Sedelo sa nám naozaj fantasticky a človek za pár chvíľ načerpal dostatok energie. A ako čerešničkou na torte bola malá sýkorka, ktorá nás poctila svojou prítomnosťou. Nabudúce, keď pôjdem do tohto hotela, tak vás zavediem do interiéru tejto kaviarne a do vynovenej záhrady. Verte, že sa máte na čo tešiť.

Adresa: Kúpeľný ostrov 3590/2, 921 01 Piešťany – Kúpeľný ostrov

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 10 – 20, Pia – So: 10 – 21, Ne: 10 – 20

Kaviareň Alexander hodnotím: personál = 1, káva = 2, prostredie (Terasa počas našej návštevy) = 2-

Kaviareň Alexander celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476b5485ad60efe1%3A0x6f186f5584a9322!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Fwww.booking.com%2Fhotel%2Fsk%2Fthermia-palace.html%3Faid%3D1213432%3Blabel%3Dseogooglelocal-link-imagesaow-hotel-24151_grp-3_gendate-20200404%3Butm_source%3Dseogooglelocal%3Butm_medium%3Dphoto%3Butm_term%3Dhotel-24151_photo-69966426!5sThermia%20Palace%20-%20Pie%C5%A1%C5%A5any%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e1!2shttps%3A%2F%2Fbstatic.com%2Fxdata%2Fw%2Fhotel%2F840x460_watermarked_standard_bluecom%2FUl2p4-LizqMmtk1RHgNG9PO2NRvFy1RDbg5uIlzPpkRhMyrUu6zO0A6NhT__mxO-Vz1aVDzrTSQeTvf36UdH0Ozp77th0b-myJqhK-EDGuEQmszE5sBu0eHvLJ91HTg.jpg&sa=X&ved=2ahUKEwj8-5ibub3pAhVq8OAKHRo5Am8QoiowFHoECBEQBg