Holíč je skôr nenápadné a turistami menej vyhľadávané mestečko. Je to mesto ležiace v okrese Skalica v Trnavskom kraji. No ja osobne do Holíča rada z času na čas zájdem. V obľube mám prechádzku okolo Holíčskeho zámku. Mimochodom, tento zámok bol pôvodne gotický vodný hrad, ktorý neskôr prestavali na barokovo-klasicistický kaštieľ. Do dnešnej podoby ho dal prestavať František Lotrinský niekedy okolo roku 1736. Po príjemnej prechádzke sme sa vybrali na kávu do peknej Zámockej kaviarne.

Z názvu je viac ako jasné, že kaviareň je súčasťou zámku. Konkrétne sa nachádza v zadnej časti pri Zámockej vinárni. Priestory Zámockej kaviarne, ako aj Zámockej vinárne sa nachádzajú v pôvodnej hospodárskej budove Holíčskeho zámku, ktorá slúžila v minulosti pre služobníctvo. Zámockú kaviareň otvorili 7.júna 2016. Hostia majú k dispozícii posedenie nielen v interiéri kaviarne, ale aj na letnej terase v tichom prostredí zámockého areálu. V tejto kaviarni sme boli ešte v minulom roku. Ale pamätám si ako dnes, že počasie nebolo úplne ideálne, tak sme sa posadili do vnútorných priestorov kaviarne. Usadili sme sa v malej zadnej miestnosti, kde sa nenachádzal barový pult. Mali sme dokonalé súkromie na nerušený rozhovor. Kaviareň je ukrytá pod klenbenými stenami, čo jej dodáva historický ráz. No zariadená je skôr moderne, čo pokladám za malú nevýhodu. V miestnosti boli pohodlné béžové kreslá s guľatým stolom. Zariadenie tohto priestoru bolo doplnené o zeleň a jeden krásny obraz, ktorý bol na drevenom stojane. Na obraze bol vyobrazený Holíčsky zámok, lepšie povedané jeho areál. V miestnosti skôr nájdete minimalistické a čisté línie, ktoré hostí ničím nevyrušujú. Cez oblúkové okno sme si mohli všimnúť, že v podzemných priestoroch pod kaviarňou práve pripravovali svadbu. Musím uznať, že sa jedná o naozaj unikátne priestory pre takúto udalosť. Už nám zostávalo len niekomu v duchu popriať krásny svadobný deň. V kaviarni sme sa cítili veľmi dobre.

Onedlho nám čašníčka priniesla ponukový lístok. Ale aj napriek tomu, že kaviareň bola v čase našej prítomnosti takmer prázdna, čakala by som o niečo rýchlejšiu obsluhu. Inak bola čašníčka príjemná. Z danej ponuky sme si objednali 2x cappuccino a horúcu čokoládu so šľahačkou. Cappuccino podávajú vo veľkej bielej šálke. Servírované bolo na podnose s cukrom a keksom, len mi chýbal pohár vody, ktorý by k dobrej káve nemal chýbať. Cappuccino bolo inak veľmi chutné. Pripravujú kávu lokálnej značky RED SQUARE. Kávu pražia v malej pražiarni, kde je celý proces praženia a balenia pozorne sledovaný. Spoločnosť dbá predovšetkým na to, aby sa káva dostala k zákazníkovi čerstvo upražená v čo možno najkratšom čase. Firma ponúka svoju kávovú stálicu, Red Square Cremou, je to zmes Arabica a Robusta v pomere 70/30. Svoju ponuku podľa sezóny obohacujú o 100 % Arabicu. Filozofia pražiarne RED SQUARE je nasledovná: „Nejde nám len o to kávu predávať, ale našou prioritou je zanechať v každom hosťovi pocit z príjemne strávenej chvíľky pri šálke výbornej kávy dokonalého espressa.“ Teraz s určitosťou neviem povedať, ktorú z káv spomínanej značky som v Zámockej kaviarni okúsila, ale hlavná vec je, že bola naozaj dobrá. V ponuke taktiež nájdete rôzne iné kávové nápoje, osviežujúce bylinkové limonády, nealkoholické a alkoholické nápoje, samozrejme víno a aj chutné zákusky a dezerty. Výhodou kaviarne je, že má bezbariérový prístup. Nakoľko sa okolo Holíčskeho zámku prechádzam rada, verím, že túto milú Zámockú kaviareň ešte nejedenkrát navštívim.

Adresa: Zámocká 391/2, 908 51 Holíč

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po: Zatvorené, Ut – Štv: 12 – 20, Pia – So: 12 – 22, Ne: 12 – 20

Zámockú kaviareň hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 2

Zámockú kaviareň celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47133201059ce3f9:0x9e0678beb11dfc7e!3m1!7e115!4shttps://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipNgnTzoOnc5gTILUk5V-F4V1bGZAbcBSY6C0tlq%3Dw284-h160-k-no!5sZ%C3%A1mock%C3%A1+kaviare%C5%88+na+Hol%C3%AD%C4%8Dskom+z%C3%A1mku+-+H%C4%BEada%C5%A5+Googlom&imagekey=!1e10!2sAF1QipNgnTzoOnc5gTILUk5V-F4V1bGZAbcBSY6C0tlq&sa=X&ved=2ahUKEwjy8cKnsr3pAhWv3eAKHcyVAWcQoiowE3oECBIQBg