Naša dovolenka začala v populárnej turistickej destinácii Balatonfüred. Obľúbené maďarské mesto Balatonfüred sa nachádza na severnom pobreží Balatonu, najväčšieho jazera v strednej Európe. Táto destinácia láka návštevníkov svojou krásnou prírodou, históriou a kultúrou. Medzi hlavné lákadlá v Balatonfürede patrí prekrásna promenáda s výhľadom na jazero, ktorá je ideálna na  prechádzky. Balatonfüred je taktiež známy aj svojimi kvalitnými reštauráciami, ktoré ponúkajú tradičnú maďarskú kuchyňu a čerstvé ryby z jazera Balaton. Vďaka svojej polohe je ideálnym východiskovým bodom pre výlety po okolitých viniciach a historických mestách. Tento benefit sme aj my v nasledujúcich dňoch patrične využili.

No, ale čo s načatým večerom? Išli sme na drink do baru s názvom ÉgSzínKék, čo je v preklade Modrá obloha. Už len ten názov v človeku vyvoláva zimomriavky a prebúdza zvedavosť. ÉgSzínKék nájdete na ulici Kisfaludy u. 3. Jedná sa o špeciálnu kaviareň, koktail a Gin &Tonic bar vedľa známej promenády Tagore. Na prvý pohľad vás očarí pekný domček so zelenými okenicami. Interiér tohto podniku je menší, ale je zariadený moderne, vkusne a útulne. Pretože bol pekný večer, tak sme sa usadili na letnej terase. Terasa je zariadená dreveným nábytkom a je osvetlená svetielkami a na stoloch horeli sviečky, čo jej dodávalo romantický charakter. Vonkajšie priestory ponúkajú výhľad na frekventovanú ulicu. Ale aj samotná terasa žila svojím životom. Umiestnenie tohto baru je výborné.

Hámori Marcell, majiteľ podniku na svojej internetovej stránke píše, že sa mu splnil jeho detský sen, keď v teplý júlový deň v roku 2019 ÉgSzínKék otvoril svoje brány. Tomuto spomínanému dňu však predchádzalo množstvo práce. Majiteľ svoje skúsenosti získal vo Švajčiarsku a vedel, že raz otvorí vlastný bar vo svojom rodnom meste Balatonfüred. Chcel predovšetkým poukázať, že vysoká barová kultúra má právo na existenciu nielen v hlavnom meste. Ako sám ďalej uvádza: “Vyrástol som tu, prežil som tu detstvo a som každý deň vďačný, že tu môžem žiť a áno, otvoril som bar pre Balatonfüred.” Ešte musím podotknúť, že tento podnik vyhral rôzne miestne ocenenia.

ÉgSzínKék ponúka širokú škálu rôznych miešaných drinkov, alkoholických a nealkoholických nápojov, pivo, kávu, nachos, bagel, obložený tanier a rôzne iné pochutiny. V ponuke majú paleo a vegánske torty, ktoré môžete ochutnať len u nich. Torty k nim prichádzajú čerstvé z Tótvazsony, 10 km od Balatonfüredu. Sortiment sa neustále mení, ale vždy si môžete vybrať zo 4-5 druhov. Taktiež majú jeden z najväčších sortimentov Gin & Tonic v Maďarsku, majú skladom viac ako 50 druhov ginu zo 17 krajín, 6 druhov tonikov, množstvo ginových korení, takže počet variácií je takmer neobmedzený. Z danej ponuky sme si vybrali miešaný nápoj s tequilou a cappucino. Káva bolo servírovaná v elegantnej čiernej šálke. Cappuccino bolo veľmi chutné, len som sa nedozvedela, akú značku kávy servírujú. Musím podotknúť, že obsluha bola veľmi príjemná a starostlivá. Keď sa niekedy budete pohybovať v uličkách tohto mestečka, tento čarovný bar isto navštívte.

Adresa: Balatonfüred, Kisfaludy u. 3, 8230 Maďarsko – Balaton

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 12 – 0, Pia – So: 12 – 1, Ne: 12 – 0

ÉgSzínKék hodnotím: personál = 1, káva = 1-, prostredie = 1

ÉgSzínKék celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=%C3%A9gsz%C3%ADnk%C3%A9k+balatonf%C3%BCred&oq=%C3%89gSz%C3%ADnK%C3%A9k&aqs=chrome.1.69i59l3j69i61.92426j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#lpg=cid:CgIgAQ%3D%3D,ik:CAoSLEFGMVFpcE4xRWZzakVtb0xDRVNDUEtuOVRJSTlaVTJzUWU1VHVrS3FEeWtC