Návodov a tipov pre výber elektrického bicykla nájdete na internete stovky. Niektoré sú príliš zložité a odborné, iné neprehľadné alebo neposkytujú relevantné informácie. Chceme vám s výberom elektrického bicykla pomôcť, a preto vás v krátkych bodoch prevedieme jednoduchým návodom na jeho kúpu.

Elektrický bicykel podľa modelu

Elektrobicykle sa presne ako klasické delia na dámske a pánske. Okrem toho sa delia do kategórií podľa terénu. Mestské bicykle sú vhodné na jazdenie po chodníkoch a cestách, zvládnu len krátke vzdialenosti mimo asfaltu. Ich variantom je ľahký a skladný skladací bicykel. Pre milovníkov horského terénu plného zradných kameňov, vetvičiek a výmoľov sú určené horské e-biky. Variabilným bicyklom je krosový model, na ktorom sa dobre jazdí po asfalte i na krátke vzdialenosti po lese.

Elektrický bicykel podľa veľkosti

Aby sa vám na bicykli dobre jazdilo, musíte zvoliť správnu veľkosť rámu. Veľkosť sa udáva v palcoch. Príliš veľký alebo malý rám by zapríčinil zlý sklon nôh a rýchlu únavu. Riaďte sa tabuľkami výrobcu a vyberte si rám podľa vašej výšky. Prehľadné rozdelenie bicyklov podľa veľkosti nájdete na stránkach predajcu športových potrieb inSPORTline. Pohodlnú jazdu vám zaručí aj správny výber priemeru kolies. Opäť sa tento údaj uvádza v palcoch. Čím sú kolesá väčšie, tým je lepšia ich schopnosť prejsť náročným terénom.

Elektrický bicykel podľa dojazdu

Môže sa zdať, že dojazd bicykla by mal zaujímať len cyklistov, ktorí jazdia dlhé vzdialenosti. Avšak ani mestský elektrický bicykel by nemal mať krátky dojazd. Zabudnete bicykel dobiť a jeho váha vás pri ťahaní či jazde zdolá. Okrem výkonu bicykla má na dojazd vplyv aj to, akú má bicykel nosnosť. Ak ho budete preťažovať nákladom alebo tým, že na ňom budú jazdiť aj iné, ťažšie osoby, bude sa e-bike rýchlejšie vybíjať. Podľa kapacity batérie môže byť dojazd u horských elektrických bicyklov vyše 150 km.

Elektrický bicykel a batéria

Batéria resp. motor e-biku býva umiestnený v rôznych častiach rámu bicykla. Kvôli vyváženiu a ľahšiemu šliapaniu sú najlepšie elektrické bicykle tie modely, ktoré majú batériu umiestenú v strednej časti rámu. Batéria v prednej časti alebo v zadnej časti bicykla zhoršuje jazdné vlastnosti, bicykel spomaľuje a robí problémy pri výmene kolesa. Batéria by mala mať kapacitu aspoň 15 Ah, takáto kapacita vydrží aj na 100 km jazdy. Rátajte s tým, že batéria sa dobíja niekoľko hodín, a preto bicykel nabíjajte radšej v noci.