Do mestečka Pannonhalma nás priviedlo tajomné Benediktínske opátstvo s tisícročnou históriou. Kláštor sa pyšne týči na kopci nad mestom. Opátstvo bolo založené niekedy v roku 996. Je jedným z najstarších stále fungujúcich kláštorov v Európe a zároveň patrí medzi významné pamiatky UNESCO. Opátstvo bolo zveľaďované v rôznych historických obdobiach, čo mu dodalo unikátny architektonický charakter. Kláštor je známy knižnicou s bohatou zbierkou starých rukopisov a tlačí, svojou barokovou bazilikou, kláštorným dvorom a taktiež kláštorným pivovarom, ktorý je jedným z najstarších v Európe. Opátstvo v Panonhalme je tiež dôležitým duchovným a vzdelávacím centrom, kde sa vzdelávajú a pripravujú benediktínski mnísi. Je otvorené aj pre návštevníkov, ktorí sa môžu zoznámiť s kláštorným životom, históriou a umeleckým dedičstvom opátstva. Poprechádzali sme sa exteriérom, ale do útrob kláštora sme sa už nešli popozerať. Verím, že v budúcnosti budem mať príležitosť pozrieť si ich unikátnu knižnicu.

Cestou z kláštora k parkovisku sme natrafili na Omnibus café & foodtruck. Kaviareň sa skrýva na prízemí v modernej betónovej budove. Jedná sa o zaujímavý koncept, pretože sa tam môžete najesť, kúpiť si rôzne darčeky alebo si vypiť šálku kávy. Takže ani neviem povedať, či to je kaviareň, reštaurácia, bistro alebo obchodík so suvenírmi. V každom prípade je skvelé pre turistov mať možnosti stravovania blízko opátstva. Nábytok v interiéri je v štýle bistra (vysoké stoly a stoličky), čo je menej pohodlné na stolovanie. Na terase sú klasické stoly a stoličky. Hneď ako vstúpite do vnútorných priestorov, uvidíte veľký barový pult, taktiež vás upútajú vitríny, skrinky a poličky s rôznymi produktmi. Bistro je ladené v bielo-hnedých odtieňoch. Jedna celá stena je presklená a ponúka tak výhľad na letnú terasu. Podnik je zariadený jednoducho, moderne a príjemne.

Menu, ktoré ponúkajú, je síce jednoduché, ale vo všeobecnosti dobré, rovnako ako kvalita jedla. V ponuke majú predovšetkým rôzne hamburgery, šaláty, polievky. Hamburgery obsahujú aj kozí syr, takže je to skvelá voľba pre vegetariánov. Ako bolo už vyššie spomenuté, môžete si tu zakúpiť rôzne darčekové predmety ako sú mydlá, vína, džemy, magnetky, knihy, levanduľové výrobky a veľa iného. Osviežiť sa môžete napríklad aj levanduľovou limonádou. Objednali sme si cappuccino a lungo. V tomto podniku pripravujú kávu značky Nespresso. Káva bola servírovaná v bielej šálke. Nespresso je značka švajčiarskej spoločnosti Nestlé, ktorá bola založená v roku 1986. Táto firma sa špecializuje na výrobu a predaj kávových kapsúl a kávovarov a stala sa jedným z popredných hráčov na trhu. Cena kávy bola primeraná. No však o veľkom gastronomickom zážitku sa baviť nemôžeme, nakoľko sa jedná o kávu z kapsúl. Takže milovníci tohto čierneho zlata môžu pocítiť určité sklamanie. Kávu sme samozrejme vypili a pokračovali sme za ďalším dobrodružstvom. Omnibus café & foodtruck ale určite odporúčam navštíviť.

Adresa: Pannonhalma, Vár 1, 9090 Maďarsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ut: Zatvorené, Pia – Ne: 11 – 19

Omnibus café & foodtruck hodnotím: personál = 2, káva = 3, prostredie = 2

Omnibus café & foodtruck celkovo hodnotím známkou 2-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Omnibus+caf%C3%A9+%26+foodtruck&oq=Omnibus+caf%C3%A9+%26+foodtruck&aqs=chrome..69i57j69i59.805j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#lpg=cid:CgIgAQ%3D%3D,ik:CAoSLEFGMVFpcFBFZGZEOVFpWXhCM3BBbmhBN2x2MkZjNkNPdV9ER3hxN19RMmxi