Ejha – na Hlavnej ulici vyrástla ĎALŠIA kaviareň-reštaurácia ladená na urban nôtu. Contro navonok vyzerá ako top mestský podnik, čo mi prišlo veľmi atraktívne – natoľko atraktívne, že som sem musel zavítať.

Menej je viac

Moje oko už pri vstupe zachytilo pár bazálnych detailov, ktoré nesmú novému mestskému hniezdočku chýbať – retro maľované kachličky, geometické osvetlenie a plejáda neutrálnych farieb. Kombinácia klasiky a moderny je nestarnúci evergreen, ktorému dnes bežia naproti všetci dizajnéri. Základný koncept bol fajn, ale finálne prevedenie až tak fajn nie je. Priestor je jedným slovom preexponovaný – hmýri sa to tu objektmi a vytvára to akurát tak bordel. Ako vravela Coco Chanel – pred odchodom si dajte vždy jeden doplnok dole – nuž, týmto heslom by sa malo riadiť aj Contro. Cestovinové dekorácie na stoloch pôsobia maximálne lacno a vôbec nekorešpondujú s prvotnou ideou. Masívne prútené stoličky do celku takisto nezapadajú a ten krikľavý akcent v podobe žiarivo-modrej kovovej stoličky až štípe sietnicu. Contra by sa mal zmocniť nejaký minimalista, ktorý sa zbaví všetkého nepotrebného a pozdvihne podnik tam, kde pôvodne zamýšľal byť.

Zlatý priemer?

Ponuka v Contre čerpá hlavne z predražených jedál, no aj pre tých sýtych sa tu nájde niečo, čím uhasia smäd. Výber je tu taký bežný, ani veľa ani málo. V ten deň sme si dali espresso lungo a ľadovú kávu.

Lungo prišlo krásne sýte, lákavo sfarbené, pripomínajúc horúcu čokoládu. Značka kávy bola navyše Trieste, ktorá je až do nebies ospevovaná celým mojím okolím. Nuž tešil som sa naň ako na zákusok. Po odchlipnutí však k žiadnym ováciám nedošlo, bol to prosto lepší priemer. Intenzita bola síce top a nešlo o žiadnu vodnatú žbrndu, no samotná zmes bola na môj vkus nadmerne horká a navyše s kyslastým podtónom.

Ľadová káva prišla už ocukrená, za čo si zaslúžia poriadnu kritiku, keďže mnoho ľudí svoje studené kofeínové nápoje nesladí. Chuťovo však išlo o celkom lahodný počin, ktorý ocenia všetky mlsné jazýčky.

Maximálne iritujúca

Zo slečny čašníčky ma išlo doslova poraziť. Hneď pri vchode na nás hodí tupý pohľad s otázkou, že čo hľadáme – nuž, chceme vám dať zarobiť! Okej, vysvetlili sme, že si chceme dať kávu, usadili sme sa, vybrali sme si. Medzitým sa čašníčka mierne povadila s prevádzkarom vedľajšieho podniku, nič extra, niečo jej vytkol. Sociálna inteligencia by mala zabrániť tomu, aby sa čašník nad mini-nano-piko konfliktom nerozčuľoval nahlas a pred zákazníkmi, najmä ak je podnik takmer prázdny. Fajn, stalo sa… problémom však bolo, že ranené ego spomínanej slečny rekapitulovalo danú historku (s hyperbolizovaným prikrášlením) každému, koho stretla a tak sme si jej dennú krivdu vypočuli dokopy asi 5x. Pri platení nám doslova vytrhla kartu z ruku a okamžite zasunula do terminálu. Keď sme na ňu hodili spýtavý pohľad, nič nepovedala, len ďalej pozerala ako teľa na maľované vráta. Myslím si, že slečna predtým obsluhovala v dedinskej krčme, pretože jej vzhľad a móresy tomu plne zodpovedali.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3,5/5
  • Káva: 3,5/5
  • Personál: 1/5
  • Celkovo: 2,5/5

Contro na prvý pohľad vyzeral ako ďalší pekný urbanistický podnik plný lokálnych remeselných nápojov a ponukou, ktorá uspokojí každého kávového fajnšmekera. Opak bol však pravdou – Contro sa hrá na luxus, ktorý však zákazníkom neponúka. O profesionalite a vysokej úrovni hovoria len premastené ceny – ako inak. Mám ešte motiváciu kaviareň znova navštíviť? Kdeže – hlavne nie pri mocnej konkurencii, ktorá na Contro číha z každej strany.

Contro

Hlavná 45, 040 01 Košice

https://www.google.com/maps/place/contro/@48.7011016,21.2267475,13z/data=!4m8!1m2!2m1!1scontro+kosice!3m4!1s0x473ee154479cbf81:0x33d8a3990b9b4cb7!8m2!3d48.7238193!4d21.2560131

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokCafé Dias
Ďalší článokDublin café Prešov