Ešte pred piatimi rokmi som Café Dias považoval za najlepšie miesto, kde si môže človek v Košiciach vychutnať kávu. Kaviareň mala svieži a štýlový interiér, perfektnú kávovú zmes a roztomilé koláčiky. Odvtedy v Košiciach vyrástla celá hŕba nových kaviarní na vysokej úrovni a tak som sa vrátil do mojej „starej lásky“ skontrolovať, ako na mňa zapôsobí dnes.

Latino nádych

Interiér Café Dias v Košickom Auparku si pamätám ako dizajnovú chuťovku. Zemité odtiene obohatené o akcent oranžovej a sviežo zelenej dodávajú priestoru akúsi juhoamerickú atmosféru, čo je na kaviareň celkom trefné. Odkazy na kávové plantáže sú umiestnené kade-tade, či už ide o balíčky s výberovými kávami, alebo plátené vrecia na kávu.  Tribálnu atmosféru podporujú portréty zobrazujúce etnicitu obyvateľov kávových oblastí, ktoré tu visia v podobe bannerov. Dizajn samozrejme zahŕňa aj súčasné vplyvy, ktoré nájdeme napríklad na  geometrických sklenených lustroch. Kaviareň susedí s kníhkupectvom Panta Rhei, čo je audio-vizuálne rušivé. 1. do interiéru takto preniká kopa reklamných prvkov a milión hýriacich farieb, čo celok značne narušuje. 2. v kaviarni to spôsobuje ešte väčší hluk. Dnes mi už Dias nepríde ako creme de la creme košických podnikov – kopa doplnkov mi tu prišla prvoplánová alebo ten chladiaci box, ktorý trhal miestnu farebnú schému, bol doslova mojím tŕňom v oku. Stále je to však slušná dizajnová práca a zákazník sa tu cíti príjemne.

Reprezentatívny výber

Ponuka Café Dias korešponduje s veľkosťou kaviarenskej siete, ktorou je. Nájdeme tu klasické kávičky, výberové zmesi, ale aj nejaké ti „vydumance“ pre mlstné jazyky ako affogato so zmrzlinou. Na výber sú tu samozrejme aj čaje, limonády a iné nealko, no to, čo môže byť pre návštevníka zaujímavé, je špeciálna mesačná ponuka, ktorá pozostáva zo zákusku a drinku. Ľudia isto ocenia taktiež panini, ktoré tvoria efektívnu náhradu koláčika – zahnať hlad tak môžu aj tí, ktorým sladké až tak „nereže“.

Pri našej poslednej návšteve som si objednal cappuccino a moja spoločnosť to stavila na macchiato so sójovým mliekom, ktoré bohužiaľ nemôžem zrecenzovať kvôli otravnej alergii. Cappuccino bolo tak lahodné, ako si ho pamätám – konzistencia nemala chybu, bolo nádherne krémové s plnou chuťou, orieškovými podtónmi a nízkou aciditou. Stále sa radí medzi košické topky, čo som veľmi rád.

Ako mravčeky

Neviem, či som sem niekedy vošiel a kaviareň bola prázdna. Alebo poloprázdna. Dias vždy prekypuje vo švíkoch, na čo si miestny personál už zrejme zvykol – čašníčkam sa dobre že nezoderú podrážky na topánkach pri tom, ako behajú s novými objednávkami, len aby skrátili vaše čakanie.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3,5/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4/5

Hurá, Dias si stále udržiava svoju profi úroveň, čoho dôkazom sú aj hŕby vracajúcich sa zákazníkov. Kvalita ponúkaných produktov je tu tip-top, obsluha to zvláda aj v špičke a navyše malé šľahačkové profiterolky, ktoré servírujú ku kávam, sú dôvodom vrátiť sa znovu a znovu. Pozor, cenovo sa tu pohybujeme v nadštandardných cifrách a poznám len málo kaviarní, ktoré si účtujú podobne. Džbán s ovocím a s mätou za viac než 7€? Trochu mastné, no nie? Každopádne, ak dokážete prekúsnuť takéto nonsensy, v Dias sa vám bude isto páčiť.

 

Café Dias

Aupark Shopping Center, Námestie osloboditeľov 1, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.com/maps?q=cafe+dias+kosice+aupark&biw=1366&bih=625&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjPkaz75aTiAhXZTxUIHSkFAUQQ_AUICygC