Túlali sme sa Banskou Bystricou a zrazu nám udrel do očí nádherný a neprehliadnuteľný starobylý dom. V okamihu sme vedeli, že svoju obľúbenú šálku kávy okúsime v tejto kaviarničke. Beniczky cafe & wine bar nájdete v krásnych historických priestoroch Beniczkého domu priamo v srdci Banskej Bystrice. Kaviareň sa nachádza na Námestí SNP 16. Tomáš Beniczky si na námestí v Banskej Bystrici vyhliadol a kúpil hádam najkrajší dom. Dom kúpil v roku 1656 od palatína Palffyho, aj dnes je všeobecne známy ako Beniczkého dom. V súčasnosti v spomínanom dome sídli kaviareň, ktorá ako už bolo načrtnuté,  nesie názov Beniczky. Tomáš Beniczky bol vtedajším podžupanom Zvolenskej stolice. Kaviareň poskytuje svojim zákazníkom ľahký prístup z námestia.

Ak si chcete počas dňa na chvíľu posedieť a odtrhnúť sa od rušného života, alebo sa večer zabaviť s priateľmi, lepšie miesto na posedenie ste si ani vybrať nemohli. Beniczky otvára už skoro ráno, a tak je jedným z mála bystrických miest, kde si môžete vychutnať skvelé raňajky. V kaviarni nájdete bohatý výber kvalitných slovenských aj zahraničných vín, írsku a škótsku whisky, vybrané druhy koňakov a iné alkoholické, nealkoholické a kávové nápoje, zákusky, tapasy, zapečené bagety, croissanty a rôzne delikatesy. Navyše toto miesto ponúka príjemné prostredie a vraj vždy usmiatu obsluhu. Personál vám taktiež poradí s výberom a uľahčí tak vaše rozhodovanie. Ja som si zo širokej ponuky vybrala lahodné cappuccino. Káva bola servírovaná v bielej šálke s logom Beniczky a s pohárom vody. Po prvom dúšku som v šálke objavila zaujímavý text: Dobrá káva – Dobrí priatelia – Dlhý život. Cappuccino bolo výborné, ale celé servírovanie bolo pomerne jednoduché. Priznám sa, že som od tejto kaviarne čakala viac. V podniku pripravujú kávu značky Bazzara. Talianska pražiareň kávy Bazzara je malým rodinným podnikom zameraným na praženie kávy najvyššej kvality. A aby som nezabudla, v Beniczky si môžete usporiadať akúkoľvek oslavu a spoločenskú udalosť.

Vnútorné priestory tohto unikátneho domu som si mala možnosť pozrieť, len ako sa povie, z rýchliku, nakoľko sme sa usadili na letnú terasu. No nemohla som si nevšimnúť, že kaviareň je zariadená veľmi vkusne, dokonca by som povedala, že nadčasovo. Historické priestory podniku pozostávajú z viacerých miestností. Interiér kaviarne je veľmi útulný. Starobylé kamenné klenby sa prekrásne dopĺňajú s moderným umením. Priestor zútulňujú obrazy na stenách, osvetlenie a aj závesy. Cez veľké presklené okna môžete sledovať ruch tohto unikátneho mesta, ktorým bezpochyby Banská Bystrica je. Usadiť sa môžete do pohodlných farebných kresiel alebo do mäkkej sedačky. Príjemnou časťou je určite vínna miestnosť, ktorá susedí priamo s výrobňou. Ako som spomínala, my sme sedeli na terase, ktorá je zariadená ratanovým nábytkom, ale zato ponúka očarujúce výhľady. Beniczky cafe & wine bar je dnes symbolom stretávania sa Bystričanov.

Adresa: Námestie SNP 16, 974 01 Banská Bystrica

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – So: 8 – 22, Ne: 9 – 22

Beniczky cafe & wine bar hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1

Beniczky cafe & wine bar celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x47153df9bbf7d449%3A0xb31c161fea13d8c6!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPjDVrh9lu3WkIsNkVI18F5yxzXgqNYweukyXY%3Dw120-h160-k-no!5sBeniczky%20cafe%20%26%20wine%20bar%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPjDVrh9lu3WkIsNkVI18F5yxzXgqNYweukyXY&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwino4K6qtb6AhXcX_EDHTkpAlcQoip6BAhvEAM