Jedno májové popoludnie sme sa vybrali na Topoľčiansky hrad. Topoľčiansky hrad je zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia. Hrad Topoľčany sa týči na brale z dolomitového vápenca vo výške 525 m n. m. Hrad sa nachádza v Nitrianskom kraji priamo nad obcou Podhradie. Po príjemnej prehliadke historického hradu sme sa vybrali do mesta Topoľčany, ktoré je od hradu vzdialené asi 20km. Topoľčany sú mesto ležiace na Hornej Nitre, v širokom údolí rieky Nitra. Poprechádzali sme sa Topoľčanmi a na Terase Centrum sme si vypili šálku kávy.

Terasa Centrum je zaujímavá a štýlová kaviareň priamo na historickom Námestí M. R. Štefánika. Terasa ponúka krásny výhľad na rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia. Kostol v roku 1731 vyhorel. Terajší vzhľad kostola je z rokov 1790 – 1802. Kostol sa považuje za neskorobarokové dielo. Terasa bola zariadená záhradným nábytkom. Na stole bola pekná tapeta. Za dominantný prvok kaviarne považujem barový pult. Terasu dekorovali muškáty v črepníkoch. Na terase sa nám sedelo veľmi príjemne.

Terasa Centrum pripravuje kávu od lokálneho dodávateľa inCUPle, čo veľmi oceňujem. Rodinná pražiareň kávy inCUPle sa nachádza v dedinke Kamanová. Obec Kamanová leží v okrese Topoľčany. V pražiarni pravidelne pražia čerstvú kávu výberovej kvality. Kávu pražia ručne na 10 kg pražičke. V ich ponuke nájdete kávy rôznych stupňov praženia – od svetlej, cez strednú, až po tmavú. Ochutnať môžete niektorú z ich plantážnych káv. Ponuku tvoria predovšetkým jednodruhové výberové kávy, okrem toho pražia tiež vlastné zmesi. Momentálne majú v ponuke dve zmesi – jedna je zmes 100 % arabiky, sú v nej štyri arabiky v určitom pomere. Druhú zmes tvorí pomer 80% arabika, 20% robusta. Je to káva bez kyslosti s bohatou krémou a čokoládovými tónmi, je stredne pražená, takže nie je horká. Je to jedna z najobľúbenejších káv v ich ponuke. Dokonca robia aj sezónne blendy, počas zimy je to zmes výberových káv, ktorou sa snažia navodiť akúsi zimnú atmosféru. Zasa počas leta sa snažia vytvoriť summer blend – jemný, ovocný. V inCUPle veria, že čaro výberovej a čerstvo praženej kávy by mal zažiť každý. Cieľom a filozofiou pražiarne  je budovať rodinný podnik založený na hodnotách, kvalite, inovácii a skvelom kolektíve ľudí. Veria a dúfajú, že lásku, ktorú do tejto práce vkladajú, bude cítiť v každom zrnku ich kávy. Z bohatej ponuky káv sme si vybrali cappuccino 8g v hodnote 2€. Všetky kávy vedia pripraviť v bezkofeínovej verzii. Kávička bola vskutku veľmi lahodná. Cappuccino servírovali na striebornom podnose v bielej šálke s logom spoločnosti inCUPle, s cukrom, napolitánkou a pohárom vody. Nakoľko ma kávička veľmi očarila, tak nabudúce kávu inCUPle jednoznačne ochutnám priamo v Kamanovej. Na spomínanú kaviareň som počula len samé chválospevy. Terasa Centrum má v ponuke alkoholické, nealkoholické, teplé nápoje, limonády, miešané alkoholické a nealkoholické kokteily, víno, čapované pivo, dezerty. Obsluha bola milá, ale ocenila by som viac úsmevu. Kaviareň, ako aj mesto Topoľčany, sa mi páčili a určite tam zasa v dohľadnej dobe zavítam.

Adresa: Námestí M. R. Štefánika, 955 01 Topoľčany

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia: 10  – 22, So: 10 – 0, Ne: 13:30 – 22

Terasu Centrum hodnotím: personál = 1-, káva = 1, prostredie = 1-

Terasu Centrum celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x476b4bebe6722fa1%3A0xe04256bed63a1644!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNHWdw1NG4lt6RA5_z_QJbexUwzIjQmhsIpJB_t%3Dw213-h160-k-no!5zVGVyYXNhIENlbnRydW0g4oCTIFRvcG_EvsSNYW55IC0gSMS-YWRhxaUgR29vZ2xvbQ!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNHWdw1NG4lt6RA5_z_QJbexUwzIjQmhsIpJB_t&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwjuyvWI9LzxAhVG-qQKHVg1AucQoiowCnoECCkQAw